بهترین درمان برای زمانی که خون دماغ می شویم

به گزارش مجله کامپیوتر، این مشکل در میان افراد مسن و به خصوص زنان مسن که یائسگی موجب جمع شدن و خشک شدن بافت های بدن ازجمله مخاط بینی می گردد، رایج تر است.

بهترین درمان برای زمانی که خون دماغ می شویم

به گزارش، طی 48 ساعت 5 بار خون دماغ شده ام. البته قبلاً هم سابقه داشته ام، ولی نه تا این حد. لطفاً در رابطه با این مشکل من را هدایت کنید.

سطح داخلی بینی حاوی صد ها مویرگ خونی است که مقدار زیادی از خون بدن به وسیله این مویرگ ها در بینی نیز در حال گردش است. این مویرگ ها بسیار ظریف و حساس بوده و عوامل مختلفی سبب پاره شدن آن ها و درنهایت خونریزی از بینی می گردد.

1. یکی از مهم ترین عوامل ضربات شدیدی است که هنگام بازی و یا در اثر برخورد شی محکمی با بینی به خصوص دریچه ها و یا در ورزش های مختلف بر روی بینی وارد می شوند.

2. تحریک غشا مخاطی بینی توسط جسمی خارجی و یا هنگام سرماخوردگی و خشکی مخاط در فصل زمستان و یا زیر آفتاب تابستان و همچنین به دنبال آن ها تخلیه شدید بینی ازجمله دیگر موارد ایجادکننده خونریزی بینی به حساب می آیند.

3. مصرف بعضی از دارو ها مانند دارو های ضد انعقاد خون، ضدالتهاب ها، آسپرین، ایبوبروفن و افشانه های کورتونی مخصوص بینی نیز شرایط را برای خونریزی بینی مساعد می نماید.

4. افراد با فشارخون بالا و یا دارای بیماری تصلب شرایین هم مستعد خونریزی بینی هستند. این مشکل در میان افراد مسن و به خصوص زنان مسن که یائسگی موجب جمع شدن و خشک شدن بافت های بدن ازجمله مخاط بینی می گردد، رایج تر است.

5. گاهی اوقات آلرژی ها، عطسه های شدید و مکرر و عفونت های بینی و پولیپ و همچنین داخل شدن جسم خارجی در بینی نیز می تواند عواملی برای پاره شدن مویرگ ها و خونریزی محسوب شوند.

حال صرف نظر از آنکه خونریزی در اثر کدام یک از عوامل فوق ایجادشده باشد آنچه در میان همه آن ها یکسان است، انجام راه چاره هایی جهت جلوگیری از خروج هر چه بیشتر خون از بدن و همچنین اساساً ایجاد خونریزی بینی است.

- قسمت نرم بینی تان را با دو انگشت فشار دهید. برای این منظور از دو انگشت شست و اشاره بهره ببرید و محکم فشار دهید. این فشار را برای مدت 5 تا 7 دقیقه نگه دارید اگر خونریزی سرانجام نیافت، دوباره برای مدت 5 تا 7 دقیقه دیگر این کار را تکرار کنید.

- صاف بنشینید. اگر هنگام خونریزی به حالت دراز کشیده قرارگرفته و بنا به تصور افراد عادی سرتان را به عقب خم کنید، مقدار زیادی از خون وارد حلقتان شده و امکان دارد احساس خفگی در شما ایجاد کند؛ لذا بهترین وضعیت صاف نشستن است.

- از پنبه بهره ببرید. درصورتی که از بسته نگه داشتن پره های بینی با دست خسته شدید، تکه پنبه ای را به صورت فشرده درآورده و در سوراخ بینی در حال خونریزی قرار دهید. بعضی ها معتقدند آغشته کردن این پنبه به قطره فنیل افرین و محکم نگه داشتن پره های بینی با دست و به مدت 5 الی 10 دقیقه در جلوگیری از ادامه خونریزی بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

- بینی تان را کمپرس یخ کنید. قرار دادن کیسه یخ بر روی تیغه میانی بینی و حتی پیشانی می تواند در قطع خونریزی تأثیرگذار باشد. سرما سبب انقباض رگ ها شده، لخته سریع تر تشکیل شده و بالاخره خونریزی سرانجام می یابد.

- بینی تان را تخلیه نکنید. برای مدت چند روز از تخلیه شدید بینی تان صرف نظر کنید. این کار را با دقت و به آرامی انجام دهید. رگ های خونی به چند روز زمان برای ترمیم احتیاج دارند.

- آهن مصرف کنید. درصورتی که مشکل خونریزی بینی شما به صورت مکرر پیش آمده و با از دست دادن مقدار زیادی خون همراه است احتمال بروز کم خونی در شما افزایش می یابد؛ لذا ابتدا، با دادن آزمایش خون میزان هموگلوبین و آهن خونتان را اندازه گیری نموده و در صورت احتیاج با تجویز پزشک از قرص آهن بهره ببرید.

- مراقب مصرف آسپرین باشید. ازآنجاکه آسپرین جزء رقیق کننده های خون محسوب می گردد ممکن است از بروز لخته شدن و انعقاد خون جلوگیری نموده و خونریزی های بینی پیاپی را سبب گردد؛ لذا درصورتی که مشکل خونریزی بینی به صورت مکرر در شما ایجاد می گردد و ضمناً برای کاهش درد مجبور به مصرف آسپرین هستید، به جای آسپرین از استامینوفن به عنوان مسکن و تب بر بهره ببرید، ولی در صورتی که تجویز آسپرین توسط پزشک برای بیماری قلبی و عروقی شما انجام گرفته است با پزشک مشورت کنید.

- ویتامین C مصرف کنید. به منظور تشکیل کلاژن، ماده ای حیاتی که برای سلامتی بافت های بدن مورداحتیاج است، ویتامین C مصرف کنید.

- مخاط بینی را مرطوب کنید خشک شدن مخاط بینی به هر علتی که باشد سبب خون دماغ می گردد لذا برای جلوگیری از آن چند راه چاره وجود دارد:

1- بینی خود را با سرم فیزیولوژیک به طور مرتب شست وشو دهید.

2- از پماد های نرم کننده مخاط مانند ویتامین آ بهره ببرید.

3- رطوبت هوای خانه را با دستگاه های مرطوب کننده افزایش دهید. خون دماغ می تواند به دنبال عفونت بینی مثل سرماخوردگی سینوزیت عفونت سیستمیک مثل تب مخملک، تب تیفوئید، خشکی مخاط بینی، ضربه و انگشت یا ضربه به بینی، تصلب شرایین، فشارخون، اختلالات انعقادی، اختلالات خونی و بیماری های کبدی رخ می دهد.

البته به طورمعمول شایع ترین علت؛ عفونت بینی و خشکی مخاط بینی، دست کاری و ضربه به بینی است؛ بنابراین درمان علت زمینه ای خودداری از ضربه و دست کاری بینی و نیز نرم کردن بینی با پماد ویتامین آ می تواند مانع خونریزی گردد. در صورت وجود بیماری پس از درمان، خون دماغ نیز رفع خواهد شد.

منبع:تبیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بهترین درمان برای زمانی که خون دماغ می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین درمان برای زمانی که خون دماغ می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید