آیا دیوید فینچر می تواند بازسازی موفقی از سریال بازی مرکب بسازد؟

به گزارش مجله کامپیوتر، سریال بازی مرکب -یا همان اسکویید گیم- (Squid Game) در دوران پخش به یک پدیده جهانی تبدیل شد. حتی نتفلیکس هم انتظار نداشت که این سریال کره ای به پیروزیت خاصی برسد اما به سرعت با معرفی دهان به دهان در میان مردم تبلیغ شد و ناگهان همه آن را تماشا کردند، درباره اش بحث کردند و از همه مهم تر، درخواست فصل های بیشتری داشتند. حالا، پس از گذشت سه سال، این مجموعه در آستانه بازگشت است: فصل دوم سریال بازی مرکب اواخر امسال منتشر می شود، یک رئالیتی شو نه چندان پیروز هم مدتی قبل بر اساس آن ساخته شد اما این تمام ماجرا نیست، نتفلیکس قصد دارد تا بازسازی آمریکایی آن را هم با کمک دیوید فینچر بسازد.

آیا دیوید فینچر می تواند بازسازی موفقی از سریال بازی مرکب بسازد؟

اینکه دیوید فینچر، خالق فیلم های محبوبی همچون هفت (1995)، باشگاه مشت زنی (1999)، زودیاک (2007) و دختری با خالکوبی اژدها (2011) وظیفه تهیه کنندگی و کارگردانی چند اپیزود این بازسازی را برعهده داشته باشد، شاید اتفاق جذابی باشد. به هر حال، سریال های فینچر -یا در واقع آثاری که او در فرایند تولید آن ها نقش داشته است- مانند خانه پوشالی (2013)، شکارچی فکر (2017) و عشق، مرگ و ربات ها (2019) همگی آثار خوش ساختی از آب درآمده اند اما سوال اصلی شاید این باشد: آیا اصلا به نسخه انگلیسی زبان بازی مرکب نیاز داریم؟

سال گذشته بود که شایعاتی در مورد بازسازی بازی مرکب شنیده شد. جف اسنایدر (خبرنگار) اولین کسی بود که ادعا کرد این پروژه با کارگردانی دیوید فینچر در حال توسعه است. حالا، رسانه پلی لیست گزارش داده که فینچر نزدیک به دو سال است که مخفیانه روی این سریال کار می کند. او پیش از این قصد داشت تا یک سریال پیش درآمد برای فیلم کلاسیک محله چینی ها (1974) بسازد اما در حال حاضر آن را کنار گذاشته و تمرکز اصلی خود را روی بازی مرکب قرار داده است.

پس از دو سال، به نظر می رسد که این پروژه خاتمه در حال نهایی شدن است و گزارش شده که دنیس کلی، نویسنده بریتانیایی به این پروژه ملحق شده است. دنیس کلی چندان سرشناس نیست اما سریال تحسین شده آرمان شهر (Utopia) را در کارنامه دارد؛ این درام تریلر انگلیسی از جنبه مضمونی، ضدسرمایه داری و پیرامون توطئه بود، بنابراین شباهت هایی هم به بازی مرکب دارد. با توجه به کارنامه هنری دنیس کلی، می توان امیدوار بود که این بازسازی چندان از منبع اصلی خود دور نشود و برداشتی وفادارانه از آن ارائه دهد.

دیوید فینچر که استعداد ویژه ای در روایت قصه های معمایی و تریلر دارد، بازی (1997) را هم کارگردانی است که از فیلم های درجه یک او در نظر گرفته نمی شود اما شباهت های غیرقابل انکاری به داستان بازی مرکب دارد. بنابراین اگر قرار است بازسازی سریال محبوبی همچون بازی مرکب ساخته شود، فینچر یک گزینه ایده آل به شمار میرود و می تواند سبک فیلمسازی و رویکرد خود به ژانر تریلر را به این مجموعه تزریق کند.

با این حال، مشکل اصلی همچنان پابرجاست، با توجه به موفقیت بزرگ بازی مرکب، آیا ساخت یک بازسازی انگلیسی زبان اصلا ارزشش را دارد؟ در گذشته، هدف از بازسازی آثار بین المللی این بود که مخاطبان انگلیسی بتوانند آن ها را بدون نیاز به زیرنویس تماشا کنند. این مشکل در حال حاضر تا حد زیادی برطرف شده است، و تعداد زیادی از تماشاگران سریال کره ای بازی مرکب آمریکایی ها و انگلیسی ها بوده اند. از طرف دیگر، نتفلیکس عادت دارد که در اقتباس هایش، داستان ها را به شکلی بنیادین تغییر دهد، بنابراین شاید بهتر بود که به جای بازسازی، قصه ای متفاوت را در همان جهان بازی مرکب روایت کنند.

اگر یک نفر بتواند این بازسازی را به اثر موفقی تبدیل کند، آن دیوید فینچر است، اما این سریال تازه برای جلب رضایت طرفداران کار سختی در پیش دارد.

منبع: inverse

منبع: دیجیکالا مگ

به "آیا دیوید فینچر می تواند بازسازی موفقی از سریال بازی مرکب بسازد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دیوید فینچر می تواند بازسازی موفقی از سریال بازی مرکب بسازد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید