اثر مثبت اکسید روی برای درمان ضایعات استخوانی

به گزارش مجله کامپیوتر، محققان کشور در تحقیقاتی به نتیجه رسیدند که اکسید روی برای درمان ضایعات استخوانی اثر مثبتی دارد و تاثیر قابل توجهی در رگ زایی و استخوان زایی می گذارد.

اثر مثبت اکسید روی برای درمان ضایعات استخوانی

به گزارش گروه رسانه های مجله کامپیوتر، درمان ضایعات استخوان های بزرگ یکی از چالش های امروز مهندسی بافت است. راهکارهای متعددی برای غلبه بر این مشکل آزمایش شده اند که در میان آن ها ایجاد عروق با هم کشتی سلول های رگ ساز (آنژیوژنیک) و استخوان ساز (استئوژنیک) روی بستری مهندسی شده راه چاره مناسبی برای این مسئله به نظر می رسد.

به منظور ساختن بستری مناسب محققان کشور با روش الکترواسپاینینگ از پلی کاپرولاکتون حاوی نانوهایدروکسی آپاتایت بااکسید روی و بدون اکسید روی و پلی اتیلن اکساید داربست فیبروزی بهینه سازی شده ای فراوری کردند. ویژگی های فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی این داربست مورد آنالیز نهاده شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Journal of Biomedical Materials Research به چاپ رسیده است، نشان داد، حضور اکسید روی واحد یانگ (Youngs module) شاخصی مکانیکی است که ارتباط میان فشار وارده و میزان کشش را نشان می دهد) بستر ساخته شده را از 5.5تا 6.7 افزایش می دهد.

همچنین آنالیز ها نشان داد حضور اکسید روی در داربست طراحی شده باعث فعالیت بیشتر آنزیم های موثر در روند رگ زایی و استخوان سازی می شوند، در شرایطی که سلول های اندوتلیال بندناف انسان و سلول های استرومایی مغز استخوان با نسبت 1 به 5 در بستر کشت داده شده باشند.

همچنین حضور اکسید روی رگ زایی را در بستر مذکور القا نموده باعث افزایش بیان ژن های مربوط به رگ زایی می گردد.

نتایج این پژوهش نشان داد حضور اکسید روی در داربست های مهندسی شده برای درمان ضایعات استخوانی اثر مثبت قابل توجهی در رگ زایی و استخوان زایی سلول های جای گرفته در داربست دارد.

منبع:مهر

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اثر مثبت اکسید روی برای درمان ضایعات استخوانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر مثبت اکسید روی برای درمان ضایعات استخوانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید