حفظ سازه های آبی تاریخی شوشتر توجه دستگاه های اجرایی را می طلبد

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیر پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر گفت: حفظ سازه های آبی تاریخی شوشتر به دلیل ماهیت و موقعیتشان وابسته به توجه ادارات و سازمانهای دیگر است.

حفظ سازه های آبی تاریخی شوشتر توجه دستگاه های اجرایی را می طلبد

به گزارش مجله کامپیوتر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، محمد حسین ارسطو زاده مدیر پایگاه دنیای سازههای آبی تاریخی شوشتر امروز شنبه 15 دی ماه 97 با بیان شرایط خاص سازههای آبی تاریخی شوشتر در فصل زمستان اظهار کرد: شوشتر با دارا بودن قریب به یکصد بنای آبی تاریخی متعلق به ادوار تاریخی مختلف از معدود شهرهایی است که نبوغ مهندسی آب در آن به منصه ظهور رسیده است.

او ادامه داد: از این رو شوشتر را میتوان موزه مهندسی آب ایران و دنیا دانست زیرا آثار مهندسی آب این شهر در تیرماه 1388 به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست آثار دنیای به ثبت رسید.

او گفت: پلها، بندها، آسیابها، دولابها، تونلها، کانالها و نهرهای دستکندی که کیلومترها طول داشتهاند در کنار یکدیگر نظام آبی تاریخی شوشتر را شکل داده و آنها را مبدل به شاهکار مهندسی آب در دنیا نموده اند.

مدیر پایگاه دنیای سازههای آبی تاریخی شوشتر با اشاره به بخشی از فعالیت های اجرایی این پایگاه توضیح داد: بهکرات مشاهده شده تنههای بزرگ درختان که حکایت از قطع شدن ناگهانی دارد در نخالههای لایروبی مشاهده میشوند و این تصور را به وجود میآورند که آیا افرادی تعمدی اقدام به قطع درختان نمودهاند و یا فشار و قدرت طغیان رودخانه موجب این اتفاق شده است.

او اضافه کرد: در هر حال تیم اجرایی پایگاه سازههای آبی تاریخی شوشتر مجبور شدهاند برای بیرون کشیدن این درختان از دهانههای سازههای آبی، آنها را قطع و سپس با مشقت فراوان به بیرون حمل نمایند.

ارسطوزاده بیان نمود: درهمین حال، گروهی از کارشناسان پایگاه با مطالعه و آنالیز نخالهها و موارد استخراجشده از سازههای آبی تاریخی شوشتر، در حال تهیه گزارش مستند از این حجم مواد لایروبی شده هستند.

او اضافه کرد: هر چند که این آثار هماکنون تحت مدیریت پایگاه میراث دنیای سازههای آبی تاریخی شوشتر هستند اما به دلیل ماهیتشان و نیز محل قرارگیری، وابسته به توجه دستگاههای اجرایی همچون وزارت نیرو و سازمان آب و برق خوزستان، آبفا، فرمانداری، محیط زیست، شهرداری و ... هستند.

مدیر پایگاه دنیای سازههای آبی تاریخی شوشتر تأکید کرد: وجود میراث دنیای سازههای آبی تاریخی شوشتر فرصتی است که به وسیله مدیریت کلان و برنامهریزی همهجانبه در شهرستان میتواند منشاء خیر گردد و موجب بهبود کیفیت زندگی جوامع محلی گردد و نباید این فرصت تبدیل به تهدید گردد.

ارسطوزاده در خاتمه اظهار امیدواری کرد: با مذاکرات انجامشده و برنامهای مشترک و قابل اجرا با دستگاههای ذیربط، مسائل فاضلاب و بویژه لایروبی سازههای آبی تاریخی شوشتر که قرنها است وظیفه تنظیم، تقسیم و راهنمایی رودخانه را بر عهده دارند حل گردد.

منبع: میراث آریا

به "حفظ سازه های آبی تاریخی شوشتر توجه دستگاه های اجرایی را می طلبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفظ سازه های آبی تاریخی شوشتر توجه دستگاه های اجرایی را می طلبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید