درمان بیماری های ویروسی با ارائه یک ساختار 3بعدی تازه

به گزارش مجله کامپیوتر، پژوهشگران استرالیایی سعی دارند با ارائه یک ساختار سه بعدی نو از ویروس ها، به درمان بیماری های ویروسی یاری نمایند.

درمان بیماری های ویروسی با ارائه یک ساختار 3بعدی تازه

به گزارش مجله کامپیوتر و به نقل از هلث نیوز اکسپرس، پژوهشگران استرالیایی دریافته اند مدل های ذرات نابالغ فلاوی ویروس (flavivirus)، در اصل به درستی تفسیر نشده اند.

پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند(UQ) و دانشگاه مانش(Monash University) استرالیا، نخستین ساختار مولکولی سه بعدی کامل فلاوی ویروس ها را ارائه داده اند که یک سازمان دهی غیرمنتظره را نشان می دهد.

این گروه پژوهشی، در حال آنالیز ویروس موسوم به Binjari بودند که به این کشف دست یافتند.

دکتر دنیل واترسون(Daniel Watterson)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما از ویروس Binjari استفاده می کردیم که با ژن های ویروسی خطرناک تری ترکیب می گردد تا ایمن تر باشد و تاثیر واکسن ها را افزایش دهد اما هنگام آنالیز Binjari دریافتیم ساختار مولکولی که همه ما از سال 2008 با آن کار نموده ایم، کاملا درست نبوده است.

وی اضافه نمود: تصور کنید هنگامی که نقشه ابتدایی اشتباه است، سعی دارید خانه ای بسازید. این دقیقا همان اتفاقی است که هنگام درست نبودن نقشه مولکولی و کوشش برای ابداع واکسن و درمان موثر رخ می دهد.

پژوهشگران از روشی موسوم به میکروسکوپ الکترونی کرایو(cryo-EM) استفاده کردند تا از ویروس تصویربرداری نمایند و به فراوری داده هایی با وضوح بالا بپردازند.

آنها هزاران تصویر دو بعدی از ویروس ثبت کردند و سپس آنها را با استفاده از یک پلتفرم محاسباتی موسوم به MASSIVE ادغام کردند تا یک ساختار سه بعدی با وضوح بالا بسازند.

پژوهشگران باور دارند که این نتایج می توانند به ارائه واکسن های تازه و بهتری برای فلاوی ویروس ها بیانجامند که بار بیماری زیادی در سطح دنیا دارند.

پروفسور فاسلی کولیبالی(Fasséli Coulibaly)، از پژوهشگران این پروژه گفت: فلاوی ویروس ها در سطح دنیا توسعه می یابند و ویروس دنگی هم سالانه حدود 400 میلیون نفر را مبتلا می نماید.

وی اضافه نمود: این ویروس ها، طیفی از بیماری های شدید مانند هپاتیت، سندرم شوک سمی(TSS)، انسفالیت(Encephalitis)، ناهنجاری های مادرزادی و مرگ جنین را به همراه دارند.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "درمان بیماری های ویروسی با ارائه یک ساختار 3بعدی تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان بیماری های ویروسی با ارائه یک ساختار 3بعدی تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید