کشف جدیدی که می تواند به درمان آسم یاری کند

به گزارش مجله کامپیوتر، آنالیز نو پژوهشگران استرالیایی، کشف مهمی را نشان می دهد که می تواند به ارائه یک درمان مؤثرتر برای آسم یاری کند.

کشف جدیدی که می تواند به درمان آسم یاری کند

به گزارش ایسنا و به نقل از میراژ، پژوهش تازهی که به سرپرستی دانشگاه ادیث کوان (ECU) استرالیا اجرا شده است، کشف مهمی را گزارش می دهد که می تواند به ارائه درمان های مؤثرتری برای 262 میلیون نفر مبتلا به آسم در دنیا بینجامد.

این پژوهش نشان می دهد که مبتلایان به آسم شدید در مقایسه با افراد مبتلا به آسم خفیف تا میانه و افراد سالم، دارای مشخصات بیوشیمیایی متمایزی در ادرار خود هستند.

پژوهشگران در این پروژه موسوم به U-BIOPRED، نمونه های ادرار بیش از 600 شرکت نماینده در 11 کشور را مورد آنالیز قرار دادند تا شدت های گوناگون آسم را بهتر شناسایی و درک نمایند.

این گروه پژوهشی، نوع خاصی از متابولیت به نام کارنیتین (Carnitine) را کشف کردند که در مبتلایان به آسم شدید کاهش می یابد. کارنیتین، نقش مهمی را در فراوری انرژی سلول و واکنش های ایمنی بر عهده دارد. تحلیل های بیشتر نشان داد که متابولیسم کارنیتین در افراد مبتلا به آسم شدید، پایین تر است.

این یافته های تازه، به پژوهشگران یاری خواهند کرد تا روی درمان های تازه و مؤثرتری برای آسم کار نمایند.

دکتر استیسی رینکه (Stacey Reinke)، پژوهشگر دانشگاه ادیث کوان، گفت: بهبود درمان آسم، یک احتیاج حیاتی است. آسم، 2.7 میلیون استرالیایی را تحت تاثیر قرار داده و در سال 2020، حدود 417 مورد مرگ ناشی از آسم در استرالیا اتفاق افتاده است. آسم شدید زمانی رخ می دهد که آسم به رغم استفاده از سطوح بالای یک یا چندین دارو، کنترل نشده باشد. برای شناسایی و توسعه گزینه های درمانی تازه، ابتدا باید مکانیسم های زمینه ای بیماری را بهتر بشناسیم.

یکی از راه های انجام دادن این کار، آنالیز مشخصات شیمیایی بدن یا متابولوم (Metabolome) است که تصویری فوری را از شرایط فیزیولوژیکی کنونی شخص فراهم می نماید و بینش مفیدی را در خصوص فرآیندهای بیماری ارائه می دهد.

رینکه ادامه داد: در این مورد، ما توانستیم از متابولوم ادراری افراد مبتلا به آسم برای شناسایی تفاوت های اساسی در متابولیسم انرژی استفاده کنیم که می تواند هدفی برای مداخلات تازه در کنترل آسم باشد.

وی اضافه نمود: آنالیز مستقیم ریه ها می تواند کاری سخت و تهاجمی باشد، اما خوشبختانه آنها حاوی رگ های خونی زیادی هستند. بنابراین، هرگونه تغییر بیوشیمیایی در ریه ها می تواند به جریان خون راه یابد و سپس به وسیله ادرار دفع گردد.

این موارد، نتایج اولیه هستند؛ اما ما به آنالیز متابولیسم کارنیتین ادامه خواهیم داد تا ظرفیت آن را به عنوان یک هدف تازه برای درمان آسم ارزیابی کنیم.

این پژوهش در European Respiratory Journal به چاپ رسید.

منبع: فرارو

به "کشف جدیدی که می تواند به درمان آسم یاری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف جدیدی که می تواند به درمان آسم یاری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید