شکایت از انگلیس بابت درج توهین آمیز نام ایران

به گزارش مجله کامپیوتر، تیم ملی فوتبال ایران در نخستین ملاقاتش در چارچوب دور اول مرحله گروهی جام جهانی 2022 قطر به مصاف انگلیس رفت که این ملاقات با شکست ناباورانه 6 بر 2 ایران همراه شد.

شکایت از انگلیس بابت درج توهین آمیز نام ایران

با وجود گذر تیم ملی از این ملاقات و پیروزی حیاتی مقابل ولز، همچنان بازی با انگلیس حواشی ای دارد که به سرانجام نرسیده است. در جام جهانی و رقابت های مختلف مرسوم است که نام حریفان تیم ها زیرو لوگوی روی پیراهنش درج گردد، اما در ملاقات با انگلیس، درج نام ایران با شیطنتی از سوی حریف همراه بوده و iRAN به جای IRAN روی پیراهن انگلیس حک شده است.

محسن قنبرزاده، دانشیار بازنشسته دانشگاه شهید چمران اهواز در رشته فیزیولوژی ورزشی که هم اکنون در استرالیا ساکن است، این اقدام انگلیس ها را در جهت تحقیر ایران قلمداد نموده است. قنبرزاده معتقد است که استفاده از حرف i در ابتدای نام iRAN به مفهوم من عبور می کنم و ایران را شکست خواهم داد، است.

او در این زمینه شکوایه ای به کمیته اخلاق و حقوقی فیفا ارسال نموده که متن آن در اختیار ایسنا قرار گرفته است. متن این نامه به توضیح زیر است:

جناب آقای جیانی اینفانتینیو

ریاست محترم فدراسیون جهانی فوتبال

با آرزوی موفقیت در برگزاری مسابقات جام جهانی 2022 قطر، در تاریخ 21 نوامبر 2022 از گروه B شاهد ملاقات تیم ملی انگلیس مقابل تیم ملی جمهوری اسلامی ایران بودیم. هنگام تماشای بازی ایران و انگلیس متوجه شدم که روی پیراهن تیم ملی انگلیس حرف اول نام ایران با حروف کوچک نوشته شده است. این موضوع من را شوکه و غمگین کرد. همانطور که مستحضرید در مجامع رسمی مانند جام جهانی فوتبال باید به نام کشور ها احترام گذاشت. ضمن اینکه به نظر من این اقدام تیم ملی انگلیس کاملا از روی احترام متقابل نبوده ودر تضاد با شعار بازی جوانمردانه فیفا است. تیم های ملی شرکت کننده در جام جهانی نمایندگان کشور های خود هستند.

علت ننوشتن نام صحیح ایران روی پیراهن تیم ملی انگلیس چه بوده است؟ بنابراین از نظر من به عنوان یک استاد دانشگاهی در حوزه فیزیولوژی ورزشی نوشتن حرف اول نام ایران با حروف کوچک (iRAN) بی احترامی به ملتی است که که دارای سابقه تمدنی 5 هزار ساله در قلب تاریخ را دارد. خواهشمند است این موضوع را پیگیری و یک پاسخ منطقی برای من ارسال فرمایید.

با احترام

دکتر محسن قنبرزاده - سیدنی استرالیا

منبع: فرارو

به "شکایت از انگلیس بابت درج توهین آمیز نام ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت از انگلیس بابت درج توهین آمیز نام ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید