چالش های شهر سالم از نگاه یک سازمان جهانی

به گزارش مجله کامپیوتر، امروزه نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند و پیش بینی شده که تا سال 2050 میلادی دو سوم از مردم در شهرها سکونت خواهند داشت.

چالش های شهر سالم از نگاه یک سازمان جهانی

به گزارش مجله کامپیوتر، همچنین پیش بینی شده که حدود 90 درصد از این تغییرات در کشورهای آفریقایی و آسیایی اتفاق خواهد افتاد. این روند به این معنی است که تمرکز بر توسعه شهری به گونه ای که برای سلامت مثمر ثمر باشد بیش از گذشته اهمیت پیدا می کند.

در این گزارش برخی از پیوندهای موجود بین زندگی شهری و سلامت بررسی شده و روش هایی که شهرها به زندگی سالمتر کمک می کنند مورد مطالعه قرار گرفته است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از چندین دهه قبل فعالیت هایی را در راستای بهبود سلامت شهرها داشته و اقدامات کلیدی متعددی را در این خصوص ارائه کرده است که از آن جمله می توان به شبکه شهرهای سالم سازمان جهانی بهداشت و دیگر شبکه ها و اقدامات متعددی اشاره کرد که از شهرها در راستای فعالیت در موضوعات ویژه ای حمایت می کند.

روبرو با مساله سلامت روان در شهرها

فقر، بیکاری، تراکم جمعیتی بالا، آلودگی صوتی، زیرساخت های ضعیف و نبود فضاهای سبز کافی برخی از مسائلی هستند که ساکنان شهرها با آن روبرو می شوند. تمام این چالش ها می توانند عاملی در بروز بیماری های روان یا تشدید آن ها باشند و موجب شوند افراد احساس تنهایی و انزوا داشته باشند.

با این حال در اغلب شهرها به افراد کمک می شود تا از طریق برنامه هایی که فضاهای شهری را در راستای سلامت روانِ مطلوب قرار می دهند به این چالش ها واکنش مناسب نشان دهند.

زندگی در مناطق شهری برخورداری از فعالیت جسمی کافی را محدود می کند

آسمانخراش ها تنها چالشی نیست که بر زندگی ساکنان شهرها سایه انداخته اما با این حال بسکمک از افراد به دلیل بیکاری، طلاق، از دست دادن اعضای خانواده، خشونت یا مسائل جسمی و روحی به شهرها مهاجرت می کنند.

دلایلی که افراد را مجبور می سازد به شهرها نقل مکان کنند در عین حال فاکتور خطرزایی در تشدید مسائل سلامت روان است.

از آنجایی که اکنون بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند، تراکم بالای جمعیت می تواند مشکل بزرگی در شهرها باشد. همچنین این شرایط در کنار آلودگی صوتی، استرس مضاعف و انزوای اجتماعی را به همراه دارد.

علاوه بر این، فقر و نابرابری اغلب در شهرها بیشتر به چشم می آیند و افراد برای یافتن شغل با چالش بیشتری روبرو هستند.

بیش از یک سوم جمعیت شهرها در خیابان ها و حاشیه های شهرها زندگی می کنند که روبرو شدن با مسائل اجتماعی و مالی برای آنها نیز بیماری های سلامت روان را تشدید کرده و خطر افسردگی یا ابتلا به دیگر بیماری های سلامت روان را افزایش می دهند.

در بیشتر شهرها کمبود دسترسی به فضاهای سبز و محیط های طبیعی وجود دارد. دسترسی به این محیط ها در برخورداری از سلامت روان اهمیت دارد، ارتباطات اجتماعی و فعالیت فیزیکی را ارتقا داده و میزان استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد.

تلاش برای کاهش تصادفات جاده ای

دلایل متعددی از جمله خرابی جاده ها و عدم اجرا شدن قوانین رانندگی عامل تصادف های جاده ای و سوانح رانندگی هستند.

بهبود طراحی جاده ای، اعمال قوانین و آگاهی بخشی از روش های تداخلی هستند که به ارتقای امنیت جاده ها و خیابان های شهری کمک می کنند.

اکنون تصادفات جاده ای عامل اصلی مرگ و میر در میان افراد 5 تا 29 ساله است.

سالانه بیش از 1.35 میلیون نفر بر اثر تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند و 50 میلیون نفر دیگر نیز مصدوم می شوند.

رویکردهای خلاقانه برای کاهش خشونت در شهرها

در بسکمک از شهرهای جهان خشونت از جمله تیراندازی و چاقوکشی از عوامل اصلی مرگ و میر در میان افراد 15 تا 44 ساله است.

مصرف وعده های غذایی سالم در اغلب شهرهای جهان که مملو از رستوران ها و فست فودهای زنجیره ای هستند به نظر به یک چالش تبدل شده استهر ساله ده ها میلیون نفر بر اثر خشونت های غیرمرگبار از جمله تعرض آسیب می بینند و این شرایط می تواند به رفتارهایی منتهی شود که برای سلامت خطرناک است.

فقر، عدم دسترسی به حفاظت های اجتماعی، مسائل تربیتی، مسائل سلامت روان و دسترسی آسان به مواد الکلی، انواع مخدرها و اسلحه به افزایش سطح خشونت منجر می شود.

در سراسر جهان در هر دقیقه از روز یک نفر به قتل می رسد و تعداد بیشتری مصدوم می شوند و تعداد قابل توجهی خشونت هایی را تجربه می کنند که پیامدهای جسمی قابل توجهی به همراه ندارد اما احساسات و قدرت شناختیِ افرادی را که در معرض این خشونت ها بوده اند عمیقا تحت تأثیر قرار می دهد.

دلایل و عوامل متعددی در خشونت نقش دارند و راهکارهای مختلفی نیز در سطوح مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی برای مقابله با آن مطرح می شود. احداث پارک های کتابخوانی، اختصاص مراکز آموزشی و تفریحی و همچنین مراکز مشاوره مسائل خانوادگی از جمله این راهکارها به حساب می آیند.

آلودگی هوا در شهرها نفش کشیدن را سخت می کند

روزانه از هر 10 نفر که ساکن مناطق شهری هستند 9 نفر هوای آلوده تنفس می کنند.

عوامل متعددی از جمله رفت و آمد خودروها، فعالیت کارخانجات و سوخت های خانگی در آلودگی هوا نقش دارند. ابتلا به بیماری های قلبی، تنفسی، آسم و سرطان ریه از جمله عوارض ناشی از قرار دریافت در معرض هوای آلوده هستند.

استعمال سیگار در محیط های عمومی بر میزان عدم دسترسی افراد به هوای پاک تاثیر می گذارد. هر ساله هفت میلیون نفر به دلیل تنفس هوای آلوده جان خود را از دست می دهند.

یک سوم از مرگ و میرهای ناشی از سکته مغزی، سرطان ریه و بیماری های قلبی از آلودگی هوا ناشی می شوند.

آلاینده های میکروسکوپی موجود در هوا از سیستم های دفاعی بدن عبور کرده و به سیستم تنفسی و گردش خون نفوذ کرده و به ریه ها، قلب و مغز آسیب می زند.

از آنجایی که اکنون بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند، تراکم بالای جمعیت می تواند مشکل بزرگی در شهرها باشداز دیگر فاکتورهای مهم که در کیفیت هوا تاثیر می گذارد استعمال دخانیات است. دود ناشی از دخانیات علاوه بر سلامت افراد سیگاری به سلامت ریه افراد غیر سیگاری نیز که در معرض دود قرار دارند آسیب می زند و عامل مرگ زودهنگام 870 هزار نفر در سال است.

اختصاص فضاهای شهری عاری از دود سیگار علاوه بر حفظ سلامت، افراد را تشویق می کند مصرف سیگار را ترک کنند چرا که فضاهای محدودی برای استعمال دخانیات وجود دارد.

علاوه بر اختصاص فضاهای شهری عاری از دود سیگار، منع تمامی اشکال مستقیم و غیرمستقیم برای تبلیغات دخانیات نیز در کاهش استعمال سیگار اثرگذار است.

به طور مثال در شهر جاکارتای اندونزی بر تقویت اجرایی شدن منع تبلیغات دخانیات در فضاهای باز تاکید شده در حالیکه در شهر کامپالای اوگاندا قوانین ملی مربوط به فضاهای عاری از دود سیگار در سراسر شهر اعمال می شود.

تشویق به انجام فعالیت های جسمی برای حفظ سلامت

فعالیت جسمی به پیشگیری از بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و برخی از انواع سرطان ها و همچنین پیشگیری از افزایش وزن و بهبود سلامت روان کمک می کند اما زندگی در مناطق شهری برخورداری از فعالیت جسمی کافی را محدود می کند.

اهمیت فعالیت های جسمی برای بهره مندی از سلامت جسم و روان تایید شده است اما در سراسر جهان یک چهارم از بزرگسالان و سه چهارم از نوجوانان فعالیت جسمی کافی انجام نمی دهند.

در سال 2018 میلادی سازمان جهانی بهداشت اولین برنامه اقدام جهانی با موضوع فعالیت جسمی را تهیه و تنظیم کرد. هدف از این برنامه کاهش حدود 15 درصدی بی تحرکی تا سال 2030 است.

چالش تضمین بهره مندیِ همه افراد از رژیم غذایی سالم

مصرف وعده های غذایی سالم در اغلب شهرهای جهان که مملو از رستوران ها و فست فودهای زنجیره ای هستند به نظر به یک چالش تبدل شده است.

ساعات طولانی حضور در محیط های کاری مانع از آن می شود که افراد فرصت کافی برای خرید مواد غذایی تازه و سالم و همچنین طبخ آن ها داشته باشند.

روزانه در سراسر جهان میلیون ها انسان برای تهیه وعده های غذایی سالم و مناسب با مشکل روبه رو می شوند.

به گزارش مجله کامپیوتر به نقل از سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، روزانه بیش از 820 میلیون نفر از مردم جهان از تامین غذای خود باز می مانند.

برای بسکمک از مردم فقر مفرط، کمبود غذا یا زندگی در مناطقی که تحت تأثیر تغییرات اقلیمی یا جنگ و درگیری هستند این مفهوم را دارد که دسترسی آنان به مواد غذایی محدود است یا اصلا وجود ندارد.

آسان ساختن انتخاب های سالم تر استراتژی هوشمندانه ای است که تضمین می کند افراد به رژیم های غذایی سالم و مطلوبی دسترسی داشته باشند. به طور مثال، دسترسی آسانِ شهروندان به مواد غذایی سالم و محلی با قیمت مناسب مثل شرایطی که اکنون در مورد خوراکی های فرآوری شده، آماده و سرشار از چربی، نمک و مواد قندی وجود دارد، تضمین شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چالش های شهر سالم از نگاه یک سازمان جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های شهر سالم از نگاه یک سازمان جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید