ارتباط میان آلودگی هوا و فشار خون بالا در بچه ها

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران (پانا) - مطالعه محققان موسسه بهداشت جهانی بارسلونا نشان می دهد مادران بارداری که در هنگام بارداری در معرض آلودگی هوا قرار دارند ممکن است فرزندانشان در کودکی به فشار خون بالا دچار گردد.

ارتباط میان آلودگی هوا و فشار خون بالا در بچه ها

به گزارش دیلی میل، محققان طی این مطالعه اثرات قرار دریافت در معرض عوامل محیطی مانند آلودگی هوا، سر و صدا و یک محیط پرجمعیت را بر روی نوزادان و قبل و بعد از تولد آنها مورد آنالیز قرار دادند. متخصصان مادران و نوزادان مستقر در شش شهر اروپا از جمله شهر بردفور انگلیس را مورد آنالیز قرار دادند.

آنها ارتباطی بین فشار خون بالا در دوران کودکی و قرار دریافت در معرض سطح بالایی از آلودگی هوا و همچنین تراکم شهری، سر و صدا، مجاورت کم با فضاهای سبز و شرایط مالی-اجتماعی پایین یافتند. فشار خون بالا یکی از عوامل اصلی خطر بیماری های قلبی عروقی، مانند بیماری عروق کرونر و حملات قلبی است.

چارلین وارمبورگ(Charline Warembourg) نویسنده مطالعه از موسسه بهداشت دنیای بارسلونا گفت: نتایج ما نشان می دهد که از زمان بارداری محیط شهری می تواند بر فشار خون بچه ها تأثیر بگذارد. برای آنالیز تأثیر قرار دریافت در معرض آلودگی شهری بر روی بچه ها، محققان داده های 4 هزار و 279 کودک بین چهار تا پنج سال را تجزیه و تحلیل کردند. این بچه ها در یکی از شش شهر اروپایی(بردفور در انگلستان، پواتیه و نانسی در فرانسه، سابادل و والنسیا در اسپانیا و هراکلیون در یونان زندگی می کردند.

محققان جنبه های مختلفی از محیط بچه ها را اعم از محل زندگی مادران در دوران بارداری و پس از آن خانه هایی که در آن بچه ها رشد کردند را ارزیابی کردند. عوامل مورد مطالعه شامل محیط زندگی، فضاهای طبیعی، ترافیک، آلودگی هوا، سر و صدا، آب و هوا و سطح مسائل اجتماعی و مالی بود. تجزیه و تحلیل نتایج نشان داد که قرار دریافت در معرض سطح بالاتری از آلودگی هوا، به ویژه در دو دوره اول بارداری با فشار خون بالا بچه ها در دوران کودکی همراه است.

تحقیقات نشان داد که سایر ویژگی های محیط شهری نیز بر سلامت فرزندان در دوران کودکی تاثیر گذار است برای مثال تراکم شهری و سر و صدای زیاد با فشار خون بالاتر همراه بود. تراکم شهری موضوعی است که در برنامه ریزی شهری و طراحی شهری مورد استفاده قرار گرفته و در خصوص تعداد افرادی است که در یک منطقه شهری شده ساکن اند. فشار خون بالا یکی از عوامل اصلی در بروز بیماری های قلبی عروقی است، بیماری که در حال حاضر مهمترین علت مرگ در سراسر دنیا است. نتایج این مطالعه نشان می دهد محیطی که مادران در دوران بارداری و اوایل زندگی کودک در آنجا هستند چقدر می تواند بر سلامت کودک در بزرگسالی تاثیر بگذارد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "ارتباط میان آلودگی هوا و فشار خون بالا در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط میان آلودگی هوا و فشار خون بالا در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید