بوی آش ایرانی مشام زنجان را نوازش می دهد، به صرف آش دعوت دارید

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران-گروه استانها: بوی آش مشام شهر را نوازش می دهد، زنجان چند روز دیگر میزبان دهمین جشنواره ملی آش ایرانی است؛ جشنواره ای که نخستین جشنواره بین المللی غذای کشورهای عضو اکو-راه ابریشم و ده ها برنامه جذاب دیگر را در دل خود جای داده است.

بوی آش ایرانی مشام زنجان را نوازش می دهد، به صرف آش دعوت دارید

صاحبخانه به پا خواسته و منزل را برای میزبانی هموطنان از 30 استان کشور و پنج تا 15 کشور جهان مهیا می کند.

عملیات عمرانی در مجموعه ایل داغی زنجان آغاز شده، مبلمان شهری اعم از صندلی ها، سطل های زباله و چراغ های روشنایی جانمایی می شوند، بنرهای تبلیغاتی در جهتگاوازنگ خودنمایی می کند، لوگوها و پوسترهای ویژه دو جشنواره طراحی و رونمایی شدند.

قرار شده جشنواره ملی آش ایرانی سال جاری پربارتر از 9 دوره گذشته برگزار شود، فضای نیم هکتاری واقع در شرق ایل داغی به یمن برگزاری جشنواره خاک ریزی می شود تا غرفه های آش و صنایع دستی در آنجا مستقر شوند، تعدادی از باغ های جهت میدان سرباز گمنامتا گاوازنگ در حال آماده سازی برای استفاده بازدیدکنندگان است.

بوی آش در شهر پیچید

صفحه های مختص جشنواره در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند و از مهم ترین آن ها صفحه اینستاگرام جشنواره آش است، فلوچارت برگزاری جشنواره تهیه شده و همه دست به دست هم داده اند تا تصویری زیبا از زنجان در ذهن بازدیدکنندگان ترسیم کنند.

شامگاه سه شنبه نشست خبری شورای سیاستگزاری دهمین جشنواره ملی آش ایرانی و نخستین جشنواره بین المللی غذای کشورهای عضو اکو-راه ابریشم با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یعنی نخستین بانی این جشنواره، شهردار و مسئولان شهری به منظور تشریح برنامه های پیش رو برگزار گشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، با تشریح برنامه های پیش بینی شده برای دهمین جشنواره ملی آش ایرانی، گفت: این جشنواره از سال 84 آغاز به کار کرده و سال جاری در آستانه 10 سالگی توانسته میزبانه نخستین جشنواره بین المللی غذای کشورهای عضو اکو-راه ابریشم باشد.

یحیی رحمتی، زمان برگزاری این جشنواره را 9 تا 13 شهریور اعلام کرد و گفت: حضور 20 استان کشور در بخش آش و 31 استان در نمایشگاه صنایع دستی جشنواره ملی آش ایرانی قطعی شده است.

وی معرفی میراث معنوی کشور، افزایش ارتباطات بین فرهنگی، فراهم کردن بستر برای جذب گردشگر داخلی و خارجی، معرفی غذای سالم ایرانی و ثبت یک رویداد فرهنگی بین المللی به نام استان زنجان را از اهداف برگزاری جشنواره های مذکور برشمرد و شرح داد: با توجه به اینکه سال گذشته سفرا و کارداران تعدادی از کشورها در جشنواره ملی آش در زنجان حضور داشتند؛ زمینه بین المللی شدن جشنواره فراهم شد، به گونه ای که بستر برگزاری نخستین جشنواره بین المللی غذای کشورهای عضو اکو-راه ابریشم نیز در زنجان به وجود آمد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه جشنواره آش همه شهر را درگیر خواهد کرد، یادآور شد: مقرر شده است نخستین جشنواره بین المللی غذای کشورهای عضو اکو-راه ابریشم در محل کارخانه کبریت زنجان برگزار شود. جشنواره بین المللی آش نیز طبق روال سابق در مجموعه ایل داغی برگزار خواهد شد.

رحمتی یادآور شد: تعداد سفرا و کارداران مدعو را از 11 نفر پارسال به 20 نفر در سال جاری افزایش دادیم، از 10 کشور نیز برای حضور در جشنواره دعوت شده که تا به امروز حضور پنج کشور قطعی شده است، همچنین در نظر داریم غذاهای سه کشور مبداء و مقصد جاده ابریشم اعم از ایتالیا، چین و اسپانیا در این جشنواره عرضه شود.

رحمتی ابراز امیدواری کرد که با برگزاری نخستین جشنواره بین المللی غذای کشورهای عضو اکو-راه ابریشم نام این جشنواره در فهرست جشنواره های جهانی به نام زنجان ثبت شود.

وی با اشاره به استقبال بی نظیر مردم برای دریافت غرفه، گفت: با توجه به اینکه درخواست برای حضور در غرفه ها زیاد است، اصالت و کیفیت آش های متقاضیان برای سهمیه بندی اختصاص غرفه مد نظر قرار می گیرد.

مدبیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان یادآور شد: به هر کدام از 30 استان کشور دو غرفه عرضه صنایع دستی و به استان زنجان 50 غرفه اختصاص داده شده است.

رحمتی با تاکید بر لزوم اقتصادی کردن برگزاری جشنواره ها و فعالیت های گردشگری، اظهار کرد: در این راستا جز دو هتل که برای میهمانان ویژه رزرو شده ظرفیت سایر محل های اقامتی برای استفاده گردشگران آزاد است، تورهای گردشگری نیز برنامه هایی برای جذب گردشگر دارند.

وی برگزاری نمایش های آیینی سنتی استان های مختلف،شب فرهنگی و برپایی سیاه چادرهای عشایری را از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای دهمین جشنواره ملی آش ایرانی برشمرد.

به صرف آش دعوتید

رحمتی گفت: کمیته جذب گردشگر با مسئولیت دفاتر خدمات گردشگری و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان مدتی است فعالیت خود را آغاز کرده و تورهای مختلفی برای جشنواره آش تدارک دیده اند که یکی از آن ها تور کارکنان شهرداری تهران است.

وی دست اندرکارانمجله هنرآشپزی به عنوان مادر نشریات آشپزی ایران را به عنوان هیئت داور دهمین جشنواره ملی آش ایرانی معرفی کرد.

رحمتی با اشاره به رونمایی از لوگو و پوسترهای نخستین جشنواره بین المللی غذای کشورهای عضو اکو-راه ابریشم و دهمین جشنواره ملی آش ایرانی، گفت: جشنواره آش به میزبانی زنجان به یکی از باسابقه ترین جشنواره های کشور تبدیل شده و الگویی برای سایر استان هاست.

وی شرح داد: جشنواره آش زنجان یک رویداد تثبیت شده است و سال جاری با شعار شما به سرف آش دعوتید قدم در 10 سالگی نهاده است.

در ادامه جلسه شهردار زنجان به مهیا شدن شهرداری برای میزبانی مطلوب جشنواره آش اشاره کرد و اضافه نمود: در حال تکمیل مبلمان شهری حد فاصل میدان سرباز گمنام تا گاوازنگ هستیم.

حبیب ملایی یگانه اظهار کرد: از 12 باغی که تحت عنوان باغ مللدر جهت جاده گاوازنگ آماده خواهد شد، سه باغ در اسرع وقت به بهره برداری می رسد.

وی برگزاری چنین جشنواره هایی را برای توسعه شهری مفید دانست و آمادگی شهرداری را برای برگزاری مطلوب جشنواره ملی آش ایرانی و غذاهای کشورهای عضو اکو- جاده ابریشم اعلام کرد.

معاون فرهنگی شهرداری زنجان نیز در ادامه با تاکید بر اینکه شهرداری صرفا نهاد خدماتی نیست و فعالیت های فرهنگی اجتماعی را نیز در دستور کار دارد، گفت: جشنواره آش زنجان نقطه عطف جشنواره های زنجان است و همه شهروندان خود را در برگزاری آن سهیم می دانند.

صفوی انجام تبیلغات شهری وسیع در داخل شهر زنجان و شهرها و استان های همجوار، ساماندهی پارکینگ و جهت تردد خودروها در جهت گاوازنگ و ایل داغی و تهیه فیلم مستند از جشنواره آش و غذاهای کشورهای عضو اکو را از فعالیت های در دست اجرا شهرداری زنجان برشمرد.

وی اضافه نمود: جشنواره مثل ها و متل ها با موضوع آش و برنامه شب های فرهنگی استان ها با حضور استان های گیلان، لرستان، آذربایجان شرقی، چهار محال و بختیاری، خوزستان و زنجان از دیگر برنامه های ایام برگزاری جشنواره ملی آش ایرانی است.

صفوی یادآور شد: در زمان برگزاری جشنواره ملی آش ایرانی از شهرداران تعدادی از شهرها دعوت می شود همراه با گروه موسیقی سنتی مختص شهر خود از جشنواره بازدید کنند.

دهمین جشنواره ملی آش ایرانی و نخستین جشنواره بین المللی غذای کشورهای عضو اکو-راه ابریشم 9 تا 13 شهریور سال جاری از ساعت 16 تا 23 در محل ایل داغی و کارخانه کبریت زنجان پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

گزارش: سولماز شهبازی

منبع: خبرگزاری مهر

به "بوی آش ایرانی مشام زنجان را نوازش می دهد، به صرف آش دعوت دارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوی آش ایرانی مشام زنجان را نوازش می دهد، به صرف آش دعوت دارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید