تصاویر جشن جوکول در پیاده راه رشت ، تجربه طعم متفاوت برنج نورس ؛ جوکول فقط این روزها پیدا می شود

به گزارش مجله کامپیوتر، جشن جوکول یکی از جشن های سنتی گیلانی هاست که نیمه دوم مرداد ماه هر سال برگزار می شود و نماد سرسبزی، برکت و نعمت است. چهارمین جشنواره جوکول در پیاده راه رشت برگزار شد.

تصاویر جشن جوکول در پیاده راه رشت ، تجربه طعم متفاوت برنج نورس ؛ جوکول فقط این روزها پیدا می شود

مجله کامپیوتر: جوکول چینی یا جشن جوکول قدیمی ترین سنت کشت برنج در گیلان است. شالیکاران گیلانی در این سنت دیرینه بخشی از نخستین محصول نو رسیده برنج خود را برای شکرگزاری می چینند.

جوکول در گذشته به عنوان یک خوراکی خوشمزه و پرخاصیت به شکل تنقلات مصرف می شده است. همچنین جوکول را با مغز گردو، شیره خرمالوی جنگلی (دوشاب محلی) و شکر مخلوط می کردند و به عنوان شیرینی طبیعی در جشن جوکول می خوردند.

جشنواره های جوکول هر سال نیمه مرداد ماه همزمان با برداشت برنج در استان گیلان برگزار می شود. معمولا این جشن در میدان های اصلی شهر و روستاهای گیلان با حضور شالیکاران و کشاورزان برگزار می شود و گردشگران به تماشای آن می نشینند. در این مراسم مراحل تهیه جوکول به شکل نمادین نمایش داده و جوکول سبز در بسته های کوچک به گردشگران فروخته یا هدیه داده می شود.

زنان گیلانی در این جشنواره با لباس های رنگارنگ محلی به پخت شیرینی و حلوای جوکول مشغول می شوند و صدای ساز گیلکی فضا را شاد می کند. در این جشنواره علاوه بر محصولات فرآوری شده جوکول، ادوات سنتی شامل پادنگ و آبدنگ نیز برای بازدید علاقمندان به نمایش گذاشته شده می شود.

جشنواره جوکول امسال نیز از 12 تا 15 مرداد ماه در پیاده راه رشت برگزار می شود. اگر مسافر شهر زیبای رشت هستید از ساعت 18 تا 23 به پیاده راه رشت (میدان شهدای ذهاب) بروید. خاطره ای متفاوت برای خود رقم خواهید زد.

تصاویری از چهارمین جشن جوکول در پیاده را رشت را ببینید:

تصاویر: ایرنا

منبع: چمدان

به "تصاویر جشن جوکول در پیاده راه رشت ، تجربه طعم متفاوت برنج نورس ؛ جوکول فقط این روزها پیدا می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر جشن جوکول در پیاده راه رشت ، تجربه طعم متفاوت برنج نورس ؛ جوکول فقط این روزها پیدا می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید