آداب و رسوم جشن های عروسی در کشورهای مختلف

به گزارش مجله کامپیوتر، در بسیاری از کشورهای جهان جشن عروسی و مراسم مربوط به ازدواج همراه با آداب و رسوم خاصی برگزار می گردد. بسیاری از آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف ریشه در تاریخ و فرهنگ کهن ملل مختلف دارد. در اینجا به معرفی مختصر چند نمونه از این رسوم کهن فرهنگی در کشورهای مختلف و آداب و رسوم ازدواج در جهان می پردازیم و امیدواریم در کشور عزیزمان ایران نیز با حفظ سنت های بومی و فرهنگی و معرفی آن ها به گونه ای شایسته نمایانگر فرهنگ غنی ایران به جهانیان باشیم. پس با خبرنگاران همراه باشید برای عجیب ترین آداب و رسوم ازدواج در جهان...

آداب و رسوم جشن های عروسی در کشورهای مختلف

آداب و رسوم ازدواج در کشورهای مختلف

ارمنستان: به عروس و داماد ارمنی گفته می گردد روی یک بالش پیر شوید و این عبارت را روی کارت دعوت هایشان چاپ می نمایند و یا بر روی هدایای یادگاری که به میهمانان می دهند، حکاکی می نمایند. عروس قبل از ورود به خانه داماد یک ظرف چینی را با پاشنه کفش می شکند.

چین: در مراسمی سنتی، عروس به والدین خود و خانواده همسر جدیدش به عنوان سمبل احترام، چای تعارف می نماید. البته امروزه این مراسم صورت تازه ای دارد و داماد نیز با عروس در تعارف چای همراهی دارد.

هلند: یک رسم خیلی جالب ساختن درخت آرزو است. در کنار میز عروس و داماد در تالار، یک شاخه درخت زیبا قرار می دهند و روی میزهای میهمانان، برگ های کاغذ که با ربان های رنگی تزیین شده اند قرار داده می گردد. میهمانان ها، آرزوهایشان را برای زوج خوشبخت روی این کاغذها مینویسند و عروس و داماد بعدا آن ها را می خوانند و روی درخت آویزان می نمایند.

فرانسه: داماد ابتدا مادرش را در راهرو عروسی همراهی می نماید و سپس نزد عروس می رود.

آلمان: گفته می گردد شکستن ظرف و ظروف و جمع کردن تکه های شکسته، به وسیله عروس و داماد باهم قبل از مراسم عروسی برای آنان خوش شانسی می آورد. کار دیگری که ممکن است انجام گردد این است که تمام دوستان و آشنایان هر قدر آشغال دارند جمع نمایند و برای زوج بیاورند تا آن ها آشغال ها را کنار هم جمع نمایند. این ایده برای این است که زوج آماده رویارویی با مسائل زندگی شوند.

یونان: یک رسم یونانی این است که عروس و داماد در روز عروسی مثل ملکه و پادشاه رفتار نمایند و به آن ها تاج هایی از طلا داده می گردد. میهمان ها برای سلامتی عروس و داماد ظرف ها را به زمین میکوبند و میشنمایند. این سنت در یونان از عجیب ترین آداب و رسوم ازدواج در جهان محسوب می گردد.

هند: عروسی های هندی معمولا چند روز طول می کشند و شامل مراسم زیادی می باشند. از جمله رنگ کردن دست و پای عروس که به آن دِ هندی می گویند. گل برگ هایی برای خوش شانسی روس سر عروس و داماد می ریزند. (رسم است که نزدیک ترین فامیل مرد عروس و داماد گل برگ ها رو بریزند تا زوج از ارواح شر در امان باشند.)

ایرلند: حلقه عروسی سنتی شان کلد داگ نام دارد و در آن دو دست که یک قلب تاجدار را گرفته اند وجود دارد. دست ها سمبل وفاداری هستند و قلب نشانه عشق است و تاج نیز افتخار را نشان می دهد، چیز دیگری که اعتقاد دارند برای عروس می تواند خوش شانسی بیاورد، نعل اسب است. آن ها نعل اسبی را به دست گل عروس آویزان می نمایند، طوری که دو انتهای نعل اسب روبه بالا باشد، چراکه معتقدند که بدین صورت نعل اسب خوش شانسی را گرفته و در خود نگه می دارد. یک طرح پرطرفدار دیگر گره عشق است و در واقع از درهم پیچیدن خطوط و روبان های مختلف ایجاد می گردد و سمبل دوام و اتحاد است. گاهی از یک شبدر چهار پر نیز استفاده می گردد که هر یک از پرها نماینده چیزی است: اولی سمبل امید، دومی سمبل وفاداری، سومی سمبل عشق و چهارمی سمبل خوش شانسی است. یک سمبل ملی دیگر ایرلندی ها چنگ است. چراکه ایرلندی ها باستان برای نوازندگان چنگ بالاترین ارزش را نسبت به نوازندگان دیگر قائل بودند، نوازندگان چنگ، برای مهم ترین افراد حکومتی می نواختند. کار جالب دیگری که در عروسی ایرلندی ها انجام می گردد این است که یک میهمان، آوازی که دارای کلمه عشق است را می خواند. آداب و رسوم در ایرلند از زیباترین آداب و رسوم ازدواج در جهان می باشد.

ایتالیا: یکی از قدیمی ترین سنت ها دادن بادام با روکش شکلاتی است (یا شکلات با مغز بادام) و این کار را به عنوان نمایش سمبل طبیعت تلخ و شیرین ازدواج انجام می دانند و این شیرینی ها را در حریر می پیچیدند طوری که هر بسته 5 عدد باشد، چرا که 5 را عدد خوش شانسی می دانند.

ژاپن: ژاپنی ها مراسم سان سان کو یا سه به سه دارند که دارای معنی و مفهوم عمیقی است. این مراسم به وسیله عروس و داماد اجرا می گردد. هر کدام سه جرعه از هریک از سه لیوان نوشیدنی می نوشند. هر سه جرعه سمبل غلبه بر سه ضعف و خطای بیشتر یعنی؛ تنفر، هوای نفس و جهل است. کو به معنی عدد 9 و در فرهنگ ژاپن یک عدد خوش است.

کره: گفته می گردد که اردک و غاز حیواناتی هستند که تا آخر عمرشان تنها یک جفت دارند. در فرهنگ کره از این دو حیوان به عنوان سمبل وفاداری و صداقت در مراسم عروسی استفاده می گردد.

مکزیک، فیلیپین و اسپانیا: در فرهنگ لاتین داماد به عروس 13 سکه می دهد که نماینده مسیح و 12 پیرو اوست. کشیش این سکه ها را با دعای خیر تقدیس می نماید و این سکه ها، پیمان و عهد داماد جهت نگهداری و مواظبت از همسرش هستند.

سوئد: یک سنت قدیمی و پرطرفدار سوئدی این است که عروس در کفش هایش سکه حمل می نماید، یک سکه نقره در کفش چپ از طرف پدرش و یک سکه طلا در کفش راست از طرف مادرش برای این که عروس هیچ وقت بی پول نباشد.

ویتنام: مادرشوهر باید روی عروس گچ صورتی بریزد که سمبل آینده ای صورتی برای زوج است.

منبع: همگردی

به "آداب و رسوم جشن های عروسی در کشورهای مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب و رسوم جشن های عروسی در کشورهای مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید