تنها دریای روی زمین که هیچ ساحلی ندارد

به گزارش مجله کامپیوتر، دریای سارگاسو دریایی است که به هیچ خشکی و زمینی محدود نمی گردد و هیچ ساحلی ندارد. این دریا در اقیانوس اطلس شمالی قرار گرفته است.

تنها دریای روی زمین که هیچ ساحلی ندارد

دریای سارگاسو (Sargasso Sea) در اقیانوس اطلس شمالی قرار گرفته است و تنها دریای روی زمین است که هیچ ساحلی ندارد. در واقع این دریا با هیچ خشکی احاطه نشده است. تقریبا دو سوم از وسعت اقیانوس اطلس را در اختیار دارد و این پهنه آبی نه با خشکی که فقط با آب احاطه شده است. دریای سارگاسو تنها دریا در زمین است که چنین شرایطی دارد.

برخلاف سایر دریاهای روی زمین، قلمرو این دریا و مرزهای آن با زمین های اطرافش معین نشده است بلکه با چهار جریان اقیانوسی احاطه شده است؛ گلف استریم، جریان آتلانتیک شمالی، جریان قناری و جریان استوایی اطلس شمالی.

این جریان ها در جهت عقربه های ساعت به شکل یک حلقه بیضوی در اقیانوس اطلس دور این دریا جریان دارند و مرزهای دائما در حال تغییر دریای سارگاسو را معین می نمایند.

این دریا 1600 کیلومتر عرض و 4800 کیلومتر طول دارد. این پهنه وسیع دریا نامش را از نوعی جلبک دریایی به نام Sargassum گرفته است. این جلبک قهوه ای رنگ و معلق ویژگی منحصربه فردی دارد؛ به جای اینکه در بستر اقیانوس رشد کند، روی سطح آب شکل می گیرد. این جلبک ها بر اثر وزش باد و حرکت جریان ها در کنار هم قرار می گیرند و زیستگاه هایی طبیعی برای گونه های مختلف حیات دریایی ایجاد می نمایند.

این جلبک ها میزبان انواع میگو، خرچنگ و ماهی هستند که با این جلبک های روان هماهنگ شده اند و در اینجا زندگی می نمایند. علاوه بر این، جلبک های روان به محلی برای تخم گذاری لاک پشت های دریایی تبدیل شده اند. گونه ای از مارماهی های در معرض خطر انقراض هم اینجا تخم ریزی می نمایند.

هر سال گونه های دریایی بزرگ تر مثل نهنگ های گوژپشت، کوسه ها و انواع پرندگان در طی مهاجرت خود از این دریا عبور می نمایند. این جلبک ها میزبان طعمه هایی راحت برای این دسته از حیوانات هستند.

دریای سارگاسو در اقیانوس اطلس شمالی از غرب با جریان گلف استریم، از شمال با جریان اطلس شمالی، از شرق با جریان قناری و از جنوب با جریان استوایی شمالی احاطه شده است.

آیا دوست دارید از این دریای بدون مرز عبور کنید؟

چرخاب زباله اقیانوس اطلس شمالی محل تجمع زباله های دریایی است که شبیه به زباله دان بزرگ اقیانوس آرام است. این چرخاب زباله که جدیدا کشف شده، در مرکز جریان های سارگاسو به دام افتاده است. این چرخاب زباله در هر کیلومتر مربع 200 هزار تکه زباله دارد. زباله ها غالبا تکه های کوچک قطعات پلاستیکی و بیشتر آن ها از یک گیره کاعذ، کوچک تر هستند. این زباله ها از محل های دفن زباله به اینجا رسیده اند یا حاصل زباله ریختن مردم در دریا هستند.

منبع: کجارو / curiosity.com

به "تنها دریای روی زمین که هیچ ساحلی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها دریای روی زمین که هیچ ساحلی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید