اگر جنگل آمازون کاملا بسوزد چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران: جنگل آمازون با سرعت نگران کننده ای در حال کاهش است. در حال حاضر، در هر دقیقه به اندازه یک زمین فوتبال از جنگل آمازون را از دست می دهیم. آتش سوزی های شدید، جنگل زدایی و گرمایش جهانی در حال نابود کردن این جنگل هستند. فقط سال جاری، 74هزار آتش سوزی در برزیل رخ داد. بله، شش های زمین در حال نابودی هستند. اما اگر آمازون از بین برود و کاملا ناپدید گردد، عواقب نگران کننده ای در پی خواهد داشت که در این مطلب با آن ها آشنا می شوید.

اگر جنگل آمازون کاملا بسوزد چه اتفاقی می افتد؟

تقریبا نیمی از گونه های گیاهی، جانوری و میکروارگانیسم ها نابود می شوند

جنگل آمازون زیستگاه 10درصد از گونه های دنیا است؛ از جمله 40هزار گونه گیاهی، 3000 گونه ماهی آب شیرین، بیش از 370 گونه خزنده و 2.5میلیون گونه از حشرات. به گفته بسیاری از کارشناسان، در حال حاضر هر روز 137 گونه از گیاهان، حیوانات و حشرات را از دست می دهیم؛ یعنی حدود 50هزار گونه در سال، که برای تنوع زیستی دنیا فاجعه به شمار می آید. اگر این روند با همین سرعت ادامه پیدا کند، تقریبا نیمی از گونه های دنیا، از جمله 118 گونه در حال انقراض را از دست می دهیم.

بسیاری از امکانات پزشکی از دست می رود، چون 90درصد از بیماری های انسان با دارو هایی قابل درمان هستند که از طبیعت آمازون تهیه می شوند

دنیای پزشکی مدرن به معنای واقعی کلمه به جنگل آمازون وابسته است. اگر این جنگل ناپدید گردد، درمان بسیاری از بیماری ها هم ناپدید می گردد. در حال حاضر، 121 دارو از جمله دارو هایی برای درمان آب سیاه، لوسمی، بیماری قلبی و مالاریا از گیاهان جنگل های آمازون تهیه می شوند. باتوجه به اینکه جنگل آمازون زیستگاه 80هزار گونه گیاهی است و فقط یک درصد از آن ها از نظر پتانسیل دارویی آزمایش شده اند، تمام منابع طبیعی که می توانستند برای بیماری های مرگبار استفاده شوند را از دست می دهیم.

حجم سیل، بیشتر و دوره های خشکسالی، طولانی تر خواهد شد

اگر جنگل آمازون از بین برود، بارندگی در این منطقه جنگلی کاهش می یابد و منجر به اثر موجی و تغییرات سریع آب و هوا می گردد که باعث دوره های خشکسالی طولانی تر و سیل های بیشتر می گردد. در نهایت، این پیامدها در گوشه و کنار این سیاره حس می گردد چون خشکسالی و سیل شدید منجر به ویرانی گسترده در دنیای حیوانات، افزایش فرسایش و شیوع بیماری های عفونی می گردد. متاسفانه حال حاضر بارندگی در بعضی مناطق جنگل آمازون 25درصد کاهش یافته است.

انتشار گاز های گلخانه ای 5 تا 6 برابر می گردد که روند گرمایش دنیای را تسریع می نماید

درختان و گیاهان کربن دی اکسید را جذب می نمایند. وقتی جنگل آمازون ناپدید گردد، میلیون ها تن کربن که جنگل طی سال ها خیره نموده بود آزاد می گردد. از بین رفتن آن، 5 تا 6 برابر بیشتر از حد معمول گاز های گخانه ای آزاد می نماید که روی کیفیت هوا و دما تاثیر می گذارد و سرعت گرمایش دنیای را افزایش می دهد.

کاهش بارندگی و افزایش خشکسالی، کشاورزی و منابع آب و غذا را تهدید می نماید

دمای گرم تر، خشکسالی های طولانی و سیل های مکرر روی کشاورزی، آب و منابع غذایی تاثیر خواهد گذاشت. کاهش بارندگی منجر به افزایش آفات و بیماری ها می گردد و کاهش آب منجر به منابع کمتر برای کاشت و نگهداری محصولات می گردد. این به شدت به کشاورزی آسیب می زند و منابع غذایی ما را محدود می نماید.

80درصد از تنوع غذایی را از دست می دهیم

بیش از 3000 میوه در جنگل آمازون وجود دارد که خوراکی هستند. این جنگل 80درصد از موادغذایی دنیا را تامین می نماید از جمله آواکادو، انجیر، گریپ فروت، موز، لیمو، انبه، آناناس، قهوه، نارگیل، شکلات و گوجه فرنگی. از بین رفتن جنگل آمازون تاثیر قابل توجهی روی تنوع غذایی ما خواهد گذاشت.

کیفیت هوا پایین می آید و کربن دی اکسید بیشتری تنفس می کنیم

به گزارش سازمان دنیای حیات وحش، جنگل آمازون حدود 100میلیارد تن کربن ذخیره می نماید. اگر جنگل بسوزد، منبع کربن دی اکسید خواهد شد و بازیافت کربن دی اکسید به اکسیژن متوقف خواهد شد و این روی کیفیت هوای کل سیاره تاثیر می گذارد.

کاهش بارندگی منجر به افزایش خشکی هوا و آتش سوزی های بیشتر می گردد

اگر دما 3 درجه سانتیگراد افزایش یابد، آتش سوزی طبیعی 75درصد از جنگل آمازون را از بین می برد و یک واکنش زنجیره ای ایجاد می نماید. فقدان درختان منجر به کاهش بارندگی می گردد که باعث دوره های طولانی خشکسالی می گردد و در نهایت منجر به آتش سوزی های بیشتر می گردد.

حدود 30میلیون نفر خانه های خود را از دست خواهند دارد

بیش از 30میلیون نفر در جنگل های آمازون زندگی می نماید که 2.7میلیون نفر از آن ها بومی هستند. بیش از 350 گروه قومی فقط به این جنگل وابسته هستند. اگرچه بسیاری از آن ها در مناطق شهری زندگی می نمایند، اما همه ساکنان به منابع طبیعی آمازون برای غذا، سرپناه و طب سنتی وابسته هستند.

20درصد از آب شیرین دنیا را از دست می دهیم

رود آمازون یک پنجم آب شیرین دنیا را دارد که مزایای زیادی برای مردم و محیط زیست برزیل دارد. در هر ثانیه، حدود 175هزار مترمکعب آب شیرین از رود آمازون به اقیانوس اطلس می ریزد. آب شیرین مهم است، چون موادمغذی گیاهان، حیوانات، قارچ ها و موادمعدنی را تامین می نماید. فقدان بارندگی تاثیر زیادی روی سیستم آب شیرین دارد.

70درصد از 3000 گیاهی را از دست می دهیم که با سرطان مبارزه می نمایند

از 3000 گیاهی که درمقابل سلول های سرطانی فعال هستند، 70 درصد در جنگل ها یافت می شوند از جمله پیچ تلگرافی (Periwinkle) که قدرتمندترین داروی ضدسرطان دنیا است. از زمان کشف آن، این دارو به تنهایی میزان بقای بچه ها مبتلا به لوسمی حاد را به طرز چشمگیری افزایش داده است.

منبع: brightside

منبع: برترین ها

به "اگر جنگل آمازون کاملا بسوزد چه اتفاقی می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر جنگل آمازون کاملا بسوزد چه اتفاقی می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید