جنگل ابر شاهرود پیوند آسمان و زمین

به گزارش مجله کامپیوتر، جنگل های 40 میلیون ساله هیرکانی، مکانی رویایی برای یک ماجراجویی در طبیعت هستند و با زیبایی بی حد و حصرشان هر بیننده ای را شگفت زده می کنند.

جنگل ابر شاهرود پیوند آسمان و زمین

جنگل ابر شاهرود بازمانده ای از جنگل های چند میلیون ساله هیرکانی است که در مرز دو اقلیم متفاوت، بین سمنان و گلستان واقع شده است. پوشیده شدن این جنگل در اقیانوس ابری، نام و آوازه آن را جهانی کرده است.

جنگل ابر شاهرود دو آبشار معروف شرشر و آلوچال دارد. جنگل ابر در بیشتر ماه های اردیبهشت تا آبان در میان دریایی از ابر واقع شده است و به همین دلیل بازدیدکننده های بسیاری دارد.

شاید باورش سخت باشد، اما جنگل های هیرکانی از دوران ژوراسیک راهشان را به دنیای امروز باز کرده اند، یعنی از دوره سوم زمین شناسی و 40 میلیون سال پیش. با این حال جنگل ابر تا به امروز یکی از دست نخورده ترین جنگل های ایران به شمار می رود و ممکن است از این به بعد هم با افزایش توجه گردشگران بتوان مانع آسیب به طبیعت بکر آن و نابودی زیست بومش شد و این گنجینه طبیعی را تا هزاران سال دیگر حفظ کرد.

هیرکانیان گنجینه ای ارزشمند از زیست بوم سرزمین کاسپیانی است که ثبت جهانی آن بار دیگر بر اهمیت مراقبت و نگهداشت این گنجینه تأکید می کند، این جنگل ها که ابر شاهرود نیز جزو آن ها است به جای مانده از دوران سوم زمین شناسی در شمال ایران هستند که حتی عصر یخبندان را نیز به سلامت پشت سر گذاشته اند تا مام جنگل های اروپا نام بگیرند.

عکاس: بهنام یوسفی

منبع: فرارو

به "جنگل ابر شاهرود پیوند آسمان و زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل ابر شاهرود پیوند آسمان و زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید