حضور 13 نفر عضو هیات علمی دانشگاه شریف در فهرست سرآمدان علمی کشور

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیر امور پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف گفت: فدراسیون سرآمدان علمی کشور در نظر دارد با شناسایی مستمر افراد توانمند و دارای بنیه علمی قوی و ارائه حمایت های ویژه از این افراد، کشور را به سمت مرجعیت علمی در منطقه سوق دهد.

حضور 13 نفر عضو هیات علمی دانشگاه شریف در فهرست سرآمدان علمی کشور

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزای فارس به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، محمدرضا هرمزی نژاد مدیر امور پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف گفت: فدراسیون سرآمدان علمی کشور با هدف دستیابی به مرجعیت علمی با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین و از ابتدای سال 1394 آغاز به کار نموده است. این برنامه در نظر دارد با شناسایی مستمر افراد توانمند و دارای بنیه علمی قوی و ارائه حمایت های ویژه از این افراد، کشور را به سمت مرجعیت علمی در منطقه سوق دهد. در این برنامه سعی شده است با حمایت محققان سرآمد و توانمند برای افزایش تعاملات بین المللی با محققان معتبر جهان، استفاده از زیرساخت ها و امکانات مراکز معتبر علمی جهان سبب تقویت مراودات علمی و ارائه توانمندی های معتبر علمی کشور شود. این برنامه متمرکز بر حمایت از حوزه های Physical science و Natural science است و حوزه فنی و مهندسی را در بر نمی گیرد.

وی گفت: سال 97 هفتاد نفر در سطح کشور به عنوان چهره های سرآمد و شاخص انتخاب شدند. افراد در دو دسته الف و ب قرار گرفتند. 50 نفر گروه الف و 20 نفر گروه ب. در این سال 8 نفر از اعضا هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان سرآمد انتخاب شدند و رتبه کلی دانشگاه هم در میان دانشگاه های ایران پنجم بود. با این حال در چند سال اخیر پژوهش های دانشگاه به سمت علوم بین رشته ای و گسترش آنها متمرکز می شود. همچنین دانشگاه هیئت علمی جوان بسیار خوبی هم در این سال ها جذب نموده است و مطمئنم این جوان ها می توانند مرزهای سنتی را بشکنند و علوم بین رشته ای را تقویت کنند. در این راستا ریاست محترم دانشگاه ماموریتی ویژه به معاونین آموزشی و پژوهشی دانشگاه داده اند تا رشته های جدید و بین رشته ای را در دانشگاه راه اندازی کنند و اقدامات خوبی هم انجام شده است. اما در سال 98 دانشگاه صنعتی شریف با یک جهش درخور به رتبه اول این لیست رسیده است. در لیست 75 نفره سال جاری 13 از اعضا هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف حضور دارند. 8 نفر در گروه الف و 5 نفر در گروه ب. توزیع سنی این افراد هم نشان می دهد هر دو اعضای هیئت علمی با سابقه و جوان در این موفقیت سهیم بوده اند. یعنی هر دو گروه هیئت علمی با سابقه و جوان در حوزه های Physical science و Natural science کیفیت پژوهش بالایی دارند. مدیر پژوهشی دانشگاه در ادامه گفت: در این فهرست دانشگاه صنعتی شریف فاصله زیاد و معنا داری با رتبه بعدی خود دارد که پژوهشگاه IPM است و دانشگاه های دیگر با فاصله نسبتا زیادی از لحاظ امتیاز در مکان های پایین تر قرار دارند.

مدیر پژوهش دانشگاه در ادامه به نحوه حمایت از سرآمدان نیز اشاره کرد و گفت: سه نوع مدل حمایتی برای این افراد در نظر گرفته شده است که شامل: پژوهانه های فردی که به صورت نقدی پرداخت می شود، گرنت خدمات آزمایشگاهی و در نهایت هزینه استخدام یک یا دو پژوهشگر پسا دکتری است که در دانشگاه صنعتی شریف بر اساس رتبه سال جاری امکان به کارگیری 15 نفر پژوهشگر پسا دکتری از طریق فدراسیون سرآمدان علمی ایران فراهم شده است.

هرمزی نژاد تاکید کرد: دانشگاه 5 سالی است برنامه ای با عنوان ارتقای کیفیت پژوهش دارد و سه سالی است که برنامه افزایش مقالات شاخص پژوهشی را تدوین و اجرا نموده است. این برنامه ها که با هدف حداکثر کردن مقالات با کیفیت بالا است- بدون شک تاثیرش را در ارتقای کیفیت پژوهش دانشگاه بر جای گذاشته و ان شاالله با استمرار این برنامه های حمایتی و نیز برنامه های جدیدی در معاونت پژوهش و فناوری در سال های پیش رو وضعیت بهتر نیز خواهد شد. از طرف دیگر استخدام و به کار گیری افراد با کیفیت در دانشگاه تاثیر به سزایی در این موضوع دارد. برآیند آن برنامه ها و جذب این افراد بالا رفتن سطح کیفی پژوهش در دانشگاه است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "حضور 13 نفر عضو هیات علمی دانشگاه شریف در فهرست سرآمدان علمی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور 13 نفر عضو هیات علمی دانشگاه شریف در فهرست سرآمدان علمی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید