خبرنگاران لغو وابستگی 300 هزار یورویی ایران به خارج با تولید آنتی ژن H5

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران- خبرنگاران- رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به دستیابی محققان کشور به آنتی ژن H5 برای رصد ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گفت: با تولید این آنتی ژن در کشور به پایش 300 هزار تست در سال رسیده ایم که موجب لغو وابستگی 300 هزار یورویی به خارج شده است.

خبرنگاران لغو وابستگی 300 هزار یورویی ایران به خارج با تولید آنتی ژن H5

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش، علی صفر ماکنعلی روز سه شنبه در مراسم رونمایی از بذر بومی واکسن انفلوانزای فوق حاد پرندگان با اشاره به دستیابی این سازمان به آنتی ژن H5 برای رصد و پایش ویروس انفلوانزای فوق حاد پرندگان یادآور شد: در گذشته امکان 10 هزار تست در سال را داشتیم ولی با این پیروزیت و تولید آنتی ژن به پایش 300 هزار تست در سال رسیده ایم.

وی افزود: با دستیابی به این پیروزیت ایران امن ترین کشور برای مهار این بیماری شده است، در حال حاضر 23 کشور از جمله قزاقستان، روسیه و ژاپن درگیر با انفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند.

ماکنعلی گفت: پرندگان مهاجر از بندر انزلی وارد کشور می شوند که به دلیل انتقال ویروس آنفلوآنزا، صنعت طیور را تحت تاثیر قرار داده به طوری که در سال های گذشته 60 میلیون قطعه پرنده تلف و خسارات چند هزار میلیاردی به کشور تحمیل شد.

وی با اشاره به مراحل پنجگانه تولید واکسن، گفت: تا به امروز در جهت تولید مواد اولیه واکسن به طور استاندارد حرکت نکرده بودیم، خوشبختانه ما با همکاری یکی از محققان ایرانی دانشگاه آدلاید استرالیا پیروز به تولید بذر بومی واکسن انفلوانزای فوق حاد پرندگان شدیم.

ماکنعلی با اشاره به امضا تفاهم نامه سازمان دامپزشکی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوی که امروز در این مراسم منعقد شد، بیان نمود: با حمایت های این معاونت در آینده نزدیک به تولید واکسن های مورد نیاز طیور خواهیم رسید و علاوه بر تامین نیاز داخل، نیازهای کشورهای همسایه را نیز مرتفع خواهیم کرد.

وی گفت: با ورود بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان تا سال 1400 و 1401 کشور توان تولید یکصد میلیون دوز واکسن در سال را خواهد داشت.

امروز مراسم رونمایی از بذر بومی واکسن انفلوآنزای فوق حاد پرندگان با حضور معاون علمی و فناوری ریاست و وزیر جهاد کشاورزی در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گشت.

علاوه بر بذر واکسن ، محققان به منظور ردیابی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پیروز به تولید آنتی ژن H5 شدند. این محصول تا به امروز وارداتی بوده است.

در این مراسم همچنین تفاهم نامه ای میان معاونت علمی و سازمان دامپزشکی در راستای توسعه بذر بومی واکسن توسط دانش بنیان ها منعقد شد.

برای تهیه واکسن معمولا از بیماری که اسم آن سویه است، یک بذر گرفته می شود که نقطه اول تولید واکسن است، بذر موجود در فرآیند تولید تبدیل به واکسن می شود. تا به امروز همه بذرها از خارج کشور وارد می شد و این امر برای کشور نوعی وابستگی ایجاد می کرد و بخشی نیز خروج ارز را به همراه داشت، اما با رونمایی از نخستین بذر بومی واکسن آنفلوآنزای پرندگان این وابستگی به نوعی کاهش خواهد یافت.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران لغو وابستگی 300 هزار یورویی ایران به خارج با تولید آنتی ژن H5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران لغو وابستگی 300 هزار یورویی ایران به خارج با تولید آنتی ژن H5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید