دانشمندان شاید پایان در ابرهای زهره حیات یافته باشند

به گزارش مجله کامپیوتر، آنالیز دوباره شرایط جوی زهره نشان می دهد که یافته های قبلی دانشمندان در زمینه شکل گیری فسفین و امکان وجود حیات در این سیاره می تواند واقعیت داشته باشد.

دانشمندان شاید پایان در ابرهای زهره حیات یافته باشند

سال گذشته پژوهشگران با اعلام کشف منابع قابل توجهی از فسفین (Phosphine) در جو سیاره زهره، سروصدای زیادی به راه انداختند. در آن موقع ادعا کردند که این گاز بی رنگ و بی بو می تواند نشانه ای از حیات باشد، زیرا روی زمین اغلب درنتیجه تجزیه مواد آلی فراوری می گردد.

این فرضیه هنوز هم کمی ادامه دارد: اینکه ابرهای موجود در جو غلیظ و سرشار از کربن دی اکسید این سیاره می توانند شکل هایی از حیات را در خود جای دهند که در مقابل قطرات بسیار خورنده سولفوریک اسید که آن ها را دربر گرفته است، مقاوم باشند. از سویی دانشمندان دیگری این فرضیه و داده ها را زیر سؤال برده اند و احتمال خطای پردازشی را مطرح نموده اند.

اما اکنون یک مطالعه تازه به این فرضیه هیجان انگیز جان تازه ای می بخشد. به گفته دانشمندان ام آی تی سولفوریک اسید می تواند با وجود آمونیاک خنثی گردد و ستاره شناسان بر اساس داده های مأموریت کاوشگر ونرا 8 (Venera 8) شوروی و پایونیر (Pioneer) ناسا در دهه 1970 میلادی، به وجود آن در جو سیاره مشکوک هستند.

طبق نظر آن ها، آمونیاک زنجیره ای طولانی از واکنش های شیمیایی ایجاد می نماید که می توانند ابرهای سیاره ناهید را به مکانی پذیرای حیات تبدیل نمایند. به بیان دیگر پژوهشگران در این مقاله که در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences پذیرفته شده است، بیان می نمایند که حیات می تواند شرایط مناسب خود را روی زهره ایجاد کند.

بدین ترتیب پژوهشگران نتیجه می گیرند: مدل ما پیش بینی می نماید که ابرهای ناهید بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد، قابل سکونت هستند و ممکن است حیات در آن ها وجود داشته باشد.

به گفته نویسندگان، خود گاز آمونیاک هم می تواند نتیجه فرآیندهای زیستی باشد؛ به جای رعدوبرق یا فوران های آتشفشانی که در تحقیقات قبلی پیشنهاد شده است.

سارا سیگر (Sara Seager) یکی از نویسندگان این مقاله و استاد علوم سیاره ای در مؤسسه فناوری ماساچوست گفت: محیط های بسیار اسیدی روی زمین هست که حیات در آن وجود دارد، اما شبیه به محیط روی زهره نیست، مگر اینکه حیات، بعضی از این هواپخش ها (قطرات موجود در هوا) را خنثی کند.

این یک نتیجه گیری جالب توجه است اما چیزی جز فرستادن یک کاوشگر به جو ناهید، به طور قانع نماینده ای این فرضیه وسوسه انگیز را تأیید نخواهد کرد.

خوشبختانه طی 10 تا 15 سال آینده، ناسا و آژانس فضایی اروپا در حال برنامه ریزی برای فرستادن فضاپیماهای ویژه ای به نزدیک ترین همسایه سیاره ای ما هستند و می توانیم امیدوار باشیم تا در نهایت، پاسخی به بعضی از این پرسش ها داده گردد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از مولکول فسفین و سیاره ناهید

Credit: Getty Images

منبع: Futurism

منبع: دیجیکالا مگ

به "دانشمندان شاید پایان در ابرهای زهره حیات یافته باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان شاید پایان در ابرهای زهره حیات یافته باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید