رشد 40 برابری فراوری آبزیان در ایران ، وجود ظرفیت فراوری یک میلیون تن ماهی در دریا

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه صنعت شیلات ایران پس از انقلاب اسلامی رشد فزاینده ای داشته است، از رشد 40 برابری فراوری آبزیان در ایران اطلاع داد.

رشد 40 برابری فراوری آبزیان در ایران ، وجود ظرفیت فراوری یک میلیون تن ماهی در دریا

به گزارش ایسنا، محمود حجتی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از چهارمین نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزیان، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته با اعلام این مطلب، اضافه کرد: در ابتدای انقلاب اسلامی کل محصولات شیلاتی کشور از منابع دریایی شمال و جنوب و پرورش آبزیان حدود 30 هزار تن بود در حالی که این میزان فراوری در سال 97 به بیش از یک میلیون و 250 هزار تن افزایش یافته و رشدی 40 برابری داشته است که افتخار یزرگی برای کشور محسوب می گردد.

وی اضافه کرد: این افزایش فراوری در حالی حاصل شده است که در کشور کمبود منابع آبی به ویژه آب شیرین وجود دارد اما با سرمایه گذاری، استفاده از ابزار و تکنولوژی های نوین و آشنایی با متدهای روز دنیا در این صنعت شاهد رشد بالایی هستیم.

حجتی با اشاره به این که ایران اولین فراورینماینده ماهی قزل آلای پرورشی در دنیا است، اذعان کرد: البته کشورهای دیگری هم هستند که ماهی قزل آلای بیشتری نسبت به ایران دارند اما در آب های طبیعی و رودخانه صید می نمایند و ما در نوع پرورشی آن رتبه نخست را داریم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ایران صادرنماینده محصولات شیلاتی اعم از صید دریایی و پرورشی است، اعلام کرد: حدود 80 درصد صادرات آبزیان کشور به شرق دور و اروپای غربی بوده و اخیرا هم در زمینه قزل آلا به کشورهای شمالی ایران به خصوص روسیه صادرات داشته ایم.

وی ادامه داد: این صنعت اقبال خوبی هم در سطح کشور داشته و سرمایه گذاران و کارآفرینان در این زمینه فعال هستند.

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به این که ظرفیت فوق العاده ای برای پرورش ماهی در دریاها وجود دارد که بسیار بیشتر از میزانی است که ما در حال حاضر فراوری می کنیم، توضیح داد: در این زمینه مطالعات گسترده ای انجام و ظرفیت فراوری یک میلیون تن پرورش ماهی در دریا پیش بینی شده است که مجوزهای زیست محیطی آن گرفته شده و در بعضی مناطق مانند سواحل مکران به دنبال صدور موافقت نامه های اصولی بی نام هستیم که تمام مراحل اداری را پشت سرگذاشته باشد و سرمایه گذار و کار آفرین رجوع نماینده بتواند به راحتی مجوز بگیرد.

حجتی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با صدور این مجوزها، پرورش ماهی در دریا را به تدریج در تمام سواحل کشور توسعه دهیم و با حضور کارآفرینان این نوع پرورش ماهی را که در اشتغالزایی، ایجاد سالم ترین و بهداشتی ترین پروتئین مورد احتیاج بدن، تامین غذای کشور، ایجاد ارزش اضافه کرده و توسعه بازار صادراتی موثر است به حداکثر ظرفیت فراوری برسانیم.

وی با تاکید بر شکوفایی صنعت شیلات و آبزی پروری، اعلام کرد: در زمینه شیلات به شکوفایی خوبی رسیده ایم و در این نمایشگاه هم استقبال خوبی از جانب فراورینمایندگان شده و شرکت های دانش بنیان که در فراوری بومی بعضی قطعات، مخصوصا قطعات مرتبط با پرورش ماهی در دریا فعال هستند، ابزارآلاتی مانند براکت یا پایه قفس که فنی و پیچیده تر بود را به مرحله بررسی مواد، کیفیت و اضافه کردنی های آن رسانده اند و در مرحله تهیه قالب هستند.

وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که بتوانیم به تدریج در زنجیره محصولات شیلاتی و ابزار و ادوات آن، با یاری بخش صنعت به خودکفایی برسیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "رشد 40 برابری فراوری آبزیان در ایران ، وجود ظرفیت فراوری یک میلیون تن ماهی در دریا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 40 برابری فراوری آبزیان در ایران ، وجود ظرفیت فراوری یک میلیون تن ماهی در دریا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید