رونمایی از سلاح تهاجمی پیشرفته تمام ایرانی مصاف

به گزارش مجله کامپیوتر، همزمان با سیزدهمین جشنواره جوان سرباز نیرو های مسلح به میزبانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح؛ امیر سرتیپ حاتمی از سلاح تهاجمی پیشرفته تمام ایرانی مصاف و چند سلاح ورزشی رونمایی کرد.

رونمایی از سلاح تهاجمی پیشرفته تمام ایرانی مصاف

سلاح تمام ایرانی مصاف چه مشخصاتی دارد؟

به گزارش ایرنا، سلاح مصاف با کالیبر51×7/62 میلی متری، سلاحی است سبک که توسط هوا خنک می­ گردد. سیستم تسلیح این سلاح از نوع پیستون کوتاه بوده و از طریق فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح و از طریق خشاب تغذیه می­ گردد. این سیستم تسلیح باعث می گردد که قابلیت اطمینان سلاح و عمر قطعات حساس آن افزایش یابد.

این سلاح دارای سه شرایط ضامن، تک تیر و رگبار می­ باشد. بر روی سلاح، ریل پیکاتینی استاندارد تعبیه شده است که امکان نصب تجهیزات جانبی مانند دوربین، رد دات، نارنجک انداز، دوپایه و ... را فراهم می­ کند.

مصاف دارای ضامن تیر آخر است که با خالی شدن خشاب، آلات متحرکه را در شرایط عقب نگه داشته و موجب تسریع مسلح سازی مجدد سلاح می­ گردد.

قنداق تلسکوپی به کار رفته در این سلاح، قابلیت تنظیم در شش شرایط را دارد. وجود دافع در مکانیزم تسلیح نقش مهمی در کاهش لگد این سلاح دارد که قابلیت عملیاتی آن را افزایش می دهد.

در طراحی سلاح سعی بر آن است که سلاح بالاترین میزان ارگونومی را داشته باشد. دستگیره مسلح کننده در این سلاح دارای دو پدال در طرفین می­باشد که تسلیح سلاح را ساده کرده و تسلیح با یک انگشت از طرفین را نیز امکان پذیر می نماید.

پیکربندی این سلاح به گونه ای است که در کوتاهترین زمان و بدون احتیاج به ابزار خاص قابل تبدیل به نسخه تک تیرانداز و یا کارابین می باشد. این سلاح امکان شلیک کلیه فشنگ ­های کالیبر 51×62/7 شامل فشنگ ثاقب، رسام و. را دارد. برد موثر این سلاح با دوربین دید در روز 800 متر و با دوربین حرارتی 600 متر می باشد.

تمامی مراحل طراحی، ساخت و فراوری این سلاح به دست متخصصان داخلی در سازمان صنایع دفاع صورت گرفته است و تحویل نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

سلاح ساچمه زن ورزشی هوماک (مدل تراپ)

دومین محصولی که امروز با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح رونمایی شد، هوماک R-101، 131 است. هوماک اولین مدل سلاح ساچمه زن ورزشی ساخت ایران است که به طور خاص برای ماده تیراندازی تراپ المپیک طراحی و فراوری شده است. در طراحی این سلاح مسائل فنی مهمی در نظر گرفته شده است.

از جمله:

1- دستیابی به تناسب موقعیت نقطه برخورد ساچمه به نقطه هدف گیری

2- بهبود عملکرد ماشه از نظر کورس حرکتی و نیروی ماشه

3- پوشش دهی نیتراسیون در قطعات اصلی جهت افزایش دوام و طول عمر سلاح

4- طول بلند چوک از مزیت های مهم لوله است که نقش موثری در کاهش عقب نشینی سلاح و کیفیت الگوی پراکندگی تعیین دارد.

5- لوله این سلاح به روش کوبش سرد فراوری شده و سطح داخلی آن با کرم سخت پوشش دهی شده است که این دو فرایند دوام و عمر سلاح را تضمین می نماید

سلاح ساچمه زن ورزشی هوماک (مدل اسکیت)

دومین محصول ورزشی که امروز رونمایی شد هوماک K-118 است. این سلاح اولین مدل سلاح ساچمه زن ورزشی ساخت ایران است که به طور خاص برای ماده تیراندازی اسکیت طراحی و فراوری شده است. در طراحی این سلاح مسائل فنی مهمی در نظر گرفته شده است از جمله:

1- وزن سبک سلاح که باعث کنترل سریع تر آن می گردد.

2- چوک سیلندر که از خصوصیات خاص سلاح اسکیت می باشد.

3- پوشش دهی نیتراسیون در قطعات اصلی جهت افزایش دوام و طول عمر سلاح.

4- لوله این سلاح به روش کوبش سرد فراوری شده و سطح داخلی آن با کرم سخت پوشش دهی شده است که این دو فرایند دوام سلاح را تضمین می نماید.

5- تفاوت این سلاح با مدل های دیگر در وزن گروهی لوله، طول لوله، وزن سلاح و چوک می باشد.

سلاح ساچمه زن ورزشی سورنا 2 (مدل اسپورتینگ)

سورنا s-128 اولین مدل سلاح ساچمه زن ورزشی ساخت ایران که قابل استفاده برای عموم است.

کاربرد بین المللی این سلاح در تیراندازی فدراسیون جهانی FITASC است. در طراحی این سلاح مسائل فنی مهمی در نظر گرفته شده است از جمله:

1- پوشش دهی نیتراسیون در قطعات اصلی جهت افزایش دوام و طول عمر سلاح

2- لوله این سلاح به روش کوبش سرد فراوری شده و سطح داخلی آن با کرم سخت پوشش دهی شده است که این دو فرایند دوام را تضمین می نماید.

چوک قابل تعویض و شاخص انتخاب شلیک و همچنین قنداق قابل تنظیم متناسب با ارگونومی تیرانداز از ویژگی های این سلاح می باشد.

تفنگ بادی آرتا (4.5 و 5.5)

سلاح آرتا سلاح است بادی که با مکانیزم کمرشکن مسلح شده و توسط فنر پیستون شلیک می نماید و دارای ضامن می باشد.

این سلاح در انواع کالیبر 4.5 و 5.5 فراوری شده است. هدف از طراحی و فراوری آرتا، دومین سلاح بادی ساخت ایران، ارتقاء قدرت و برد سلاح و بالا بردن ایمنی سلاح در حالت کمرشکن است.

ریل استاندارد این سلاح قابلیت نصب دوربین و تجهیزات جانبی را دارد. سلاح فوق دارای قنداق چوبی است.

تفنگ بادی توکا (ضامن اتوماتیک)

سلاح توکا اولین سلاح بادی ضامن اتومات فراوری شده در ایران است که با مکانیزم کمرشکن مسلح شده و توسط فنر پیستون شلیک می نماید.

جهت ارتقا و بالا بردن ایمنی بر روی سلاح ضامن اتومات تعبیه شده است.

قنداق این سلاح از جنس چوب مرغوب بوده و دارای ارگونومی مناسب با دست تیرانداز می باشد.

تفنگ بادی PCP

تفنگ بادی PCP جزوی از خانواده سلاح های ورزشی است که نوع کارابین آن به دلیل دقت بسیار بالا و ارگونومی مطلوب دارای جذابیت خاصی بین ورزشکاران است.

از دیگر مزیت های این سلاح تعداد شلیک بالا با همان میزان دقت اولیه است و همچنین این سلاح دارای ضامن می باشد.

لوله تمام عایق شده به همراه مهارکننده های صوت داخلی سبب می گردد که صدای کمی از شلیک شنیده گردد. این محصول برای رشته های فیلد تارگت و پنج رست قابل استفاده می باشد.

منبع: فرارو

به "رونمایی از سلاح تهاجمی پیشرفته تمام ایرانی مصاف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از سلاح تهاجمی پیشرفته تمام ایرانی مصاف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید