فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی محموله تازه خود را تحویل گرفتند

به گزارش مجله کامپیوتر، بیش از 3 تن محموله تازه شامل تجهیزات لازم فضانوردان و البته یک توالت نو برای آزمایش، عصر امروز به ایستگاه فضایی بین المللی رسید.

فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی محموله تازه خود را تحویل گرفتند

این محموله امروز 5 اکتبر (14 مهر) سوار بر فضاپیمای رباتیک خصوصی سیگنوس و در ساعت 5:32 منطقه زمانی شرقی (13:02 به وقت تهران) به ایستگاه فضایی رسید.

کریس کسیدی که فرماندهی مأموریت اعزام 63 (Expedition 63) را بر عهده دارد، مراحل نصب بازوی رباتیک ایستگاه را انجام داد و به گفته ناسا این فضاپیما در ساعت 8:01 (15:31 به وقت تهران) و در حالی که 420 کیلومتر بالاتر از اقیانوس اطلس قرار داشت، رسما در جای خود قرار گرفت.

پس از انجام هم فشاری و عملیات پیکربندی و با گذشت 5 ساعت از اتصال، کریس کسیدی دریچه ایستگاه را به روی سیگنوس گشود و اکنون او و دو هم ایستگاهی اش عملیات تخلیه سیگنوس را آغاز خواهند کرد. کسیدی در حالی وارد فضاپیما شد که عینک مخصوص و ماسک پوشیده بود تا از گردوغبار و زباله هایی که ممکن است در طول عملیات نصب در فضاپیما قرار گرفته باشند، محافظت شود.

این فضاپیما با 3458 کیلوگرم محموله، شنبه صبح به وقت ایران از تأسیسات پرواز والوپس ناسا در ویرجینیا سفر خود را آغاز کرده بود. محموله فرستاده شده شامل غذا، سخت افزار، چندین آزمایش علمی و سامانه سراسری مدیریت پسماند است که یک توالت گران قیمت محسوب می شود و ناسا با فرستادن به ایستگاه فضایی بین المللی قصد دارد آن را برای مأموریت های اعماق فضا از جمله برنامه آرتمیس آزمایش کند.

فضاپیمای سیگنوس توسط نورثروپ گرامن، ساخته شده که از جمله شرکت هایی است که برای فرستادن فضاپیماهای باری رباتیک با ناسا قرارداد بسته است. اسپیس ایکس هم با فضاپیمای دراگون خود مأموریت باری مشابهی را انجام می دهد. علاوه بر اینکه پس از بازگشت پیروز کپسول سرنشین دار دراگون در مأموریت کرو دمو-2 اکنون مسؤولیت فرستادن فضانوردان ناسا به ایستگاه را هم بر عهده دارد.

فضاپیمای سیگنوس که امروز به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد، به افتخار نخستین فضانورد زن هندی که در سال 2003 در مأموریت شاتل کلمبیا به همراه شش فضانورد دیگر درگذشت، کالپانا چاولا (S.S. Kalpana Chawla) نام گرفته است.

این فضاپیما تا اواسط ماه دسامبر (اواخر آذر) به ایستگاه فضایی بین المللی متصل خواهد بود و سپس حدود دو هفته دور زمین خواهد گشت تا پژوهشگران بتوانند آزمایش ایمنی آتش سوزی Saffire-V را انجام دهند. پس از آن با سرعت وارد جو زمین می شود تا بسوزد.

عکس کاور: اتصال فضاپیمای باری سیگنوس به بازوی رباتیک Canadarm2 ایستگاه فضایی بین المللی

Credit: Ivan-MKS63/Twitter

منابع: Space

منبع: دیجیکالا مگ

به "فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی محموله تازه خود را تحویل گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی محموله تازه خود را تحویل گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید