مسئولانی که مدرسه دارند، باید مدرسه یا مسئولیت دولتی خود را واگذار کنند

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران (پانا) - سرپرست سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی گفت اگر طرح ممنوعیت راه اندازی و اداره مدارس از طریق مسئولان در مجلس مصوب شود، افرادی که مدرسه دارند، یا باید مدرسه را واگذار یا باید مسئولیت دولتی خود را واگذار کنند.

مسئولانی که مدرسه دارند، باید مدرسه یا مسئولیت دولتی خود را واگذار کنند

یکی از مصادیق تعارض منافع در معنای موقعیتی که منفعت شخصی افراد در مقام انجام وظیفه یا اعمال اختیارات قانونی آنان در تعارض با منافع عمومی قرار می گیرد و می تواند انجام بی طرفانه و بدون تبعیض وظایف مذکور را مانع شود، راه اندازی و اداره مدارس از طریق مسئولان است.

احمد محمودزاده در گفت وگو با پانا در خصوص ممنوعیت راه اندازی و اداره مدارس از طریق مسئولان، اظهار کرد: در ابتدا تأکید می کنم که خوشبختانه من و اقوام درجه یک من مدارس غیردولتی نداریم. در سال 1398 وزارت آموزش و پرورش بخشنامه ای به استان ها ابلاغ کرد که طی آن ابلاغ و صدور مجوز راه اندازی مدرسه یا مرکز غیردولتی برای اعضای شورای مؤسسان و شورای نظارت منع شد.

وی افزود: مصوبه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بررسی شده است و در روزهای آینده در صحن علنی مطرح خواهد شد.

سرپرست سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی اظهار داشت: این طرح برای مدیران و مقام های کشوری اجرا خواهد شد. اگر این طرح مصوب شود، رصد خواهیم کرد افرادی که مدرسه دارند، یا باید مدرسه را واگذار کنند یا مسئولیت دولتی خود را واگذار کنند. این کار پس از تصویب این طرح اجرایی خواهد شد.

رضا حاجی پور نیز پیش تر در این باره گفته بود که براساس مصوبه اصلاح موادی از قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی در کمیسیون آموزش، تاسیس یا اداره مدرسه یا مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی از سوی کلیه مدیران و معاونان (ستادی، استانی، شهرستان ها، منطقه ها و نواحی) اشخاص حقوقی و بستگان درجه یک آنان در زمان تصدی پست و تا یک سال بعد از آن ممنوع شد. وزارت آموزش و پرورش نیز مکلف به بازنگری در اعطای مجوز و اصلاح آن مطابق این حکم برای کلیه مدارس یا مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی ظرف مدت 6 ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون است.

به گفته سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، متخلفین از این تکلیف به واریز معادل شهریه دریافتی حاصل از فعالیت مدارس یا مراکز مزبور به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور و حسب مورد متناسب با شرایط شغلی شان به مجازات یک تا سه سال، انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی محکوم می شوند. همچنین اعطای مجوز از سوی وزارت آموزش و پرورش بدون رعایت ضوابط مذکور در این بند در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی و عمومی است.

چندی پیش قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش نیز به پانا گفت که قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز غیردولتی در سال 1395 در مجلس تصویب و اشکالات آن به مرور نمایان شد؛ ایراداتی داشت که اخیراً مجلس در کمیسیون، اصلاحات آن را آغاز و کمیسیون آموزش اصلاحات را نهایی کرده است. منتظر هستیم که به نتیجه نهایی برسد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مسئولانی که مدرسه دارند، باید مدرسه یا مسئولیت دولتی خود را واگذار کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئولانی که مدرسه دارند، باید مدرسه یا مسئولیت دولتی خود را واگذار کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید