مسجد وزیر خان از دیدنی های شهر لاهور پاکستان، عکس

به گزارش مجله کامپیوتر، ساخت مسجد تحت سلطنت امپراتور مغول شاه جهان در سال 1634 یا 1635 آغاز شد و تقریباً در مدت هفت سال به پایان رسید. مسجد وزیر خان به سبک معماری مغولی با چهار مناره بنا شده است. مسجد وزیر خان به دست هنرمندان ایرانی ساخته شده است.

مسجد وزیر خان از دیدنی های شهر لاهور پاکستان، عکس

مسجد وزیر خان کجاست؟

مسجد وزیر خان در شهر لاهور مرکز استان پنجاب در پاکستان است در امتداد جنوبی گذرگاه شاهی، جهتی سنتی برای گذار اشراف گورکانی در جهت کاخ های سلطنتی در دژ لاهور، قرار گرفته است. این مسجد حدود 260 متر با غرب دروازه دهلی فاصله دارد، که در آن جا حمام شاهی نیز واقع شده است. این مسجد همچنین رو به میدان وزیر خان و دروازه چتا مستقر است.

معماری مسجد وزیر خان:

مسجد هم در داخل و هم در بیرون، با نقاشی و کاشی کاری های زیبا به رنگ های آبی، سبز، نارنجی، زرد و بنفش تزیین شده است. منطقه ای که مسجد در آن واقع شده است نیز یکی از شگفت انگیزترین نقاط در لاهور است.

مسجد وزیر خان برای آرایه های استادانه اش که از مناطق مختلف تأثیر گرفته است معروف است، با اینکه دیگر آثار تاریخی در لاهور از دوره شاه جهان از کاشی-کاریهای پیچیده برخوردارند اما هیچ کدام قابل قیاس با مسجد وزیر خان نیستند.

ورودی مسجد یک دروازه بزرگ به سبک تیموری است که به میدان کوچک شهری باز می شود. ایوان دارای دو بالکن کوچک است. بالای ایوان به عربی شهادتین نوشته شده است. دو طرف ایوان هم با کاشی کاری در هم پیچیده دو رباعی به فارسی به خط محمدعلی خوشنویس که شاگرد میان میر بود نوشته شده است.

بعد از عبور از دروازه و هشتی، حیاط قرار گرفته است. حیاط 130 فوت در 160 فوت است، دورتادور حیاط رواقی قوس دار وجود دارد و سطح حیاط از آجر پوشیده شده است که از ویژگی های معماری ایرانی مساجد است.

منبع: گردشبان

به "مسجد وزیر خان از دیدنی های شهر لاهور پاکستان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد وزیر خان از دیدنی های شهر لاهور پاکستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید