هشدار بزرگ به یحیی و پرسپولیس

به گزارش مجله کامپیوتر، اگر نگاهی گذرا به دوران قهرمانی های پنج ساله پرسپولیس داشته باشیم، چند ویژگی شاخص نقش مهمی در پیروزیت های پی در پی این تیم داشته است. بی تردید مهم ترین مسئله استحکام فوق العاده خط دفاعی و ثبت کلین شیت های متوالی بود. اتفاقی که در فصل جاری کمتر اتفاق افتاده و پرسپولیس حتی در مقابل تیم های پایین جدولی نیز پیروز به انجام این کار نشده است. البته جالب و عجیب اینجاست دو تا از کلین شیت های این تیم برابر استقلال و سپاهان، دو مدعی اصلی قهرمانی رقم خورده است.

هشدار بزرگ به یحیی و پرسپولیس

اما نکته مهم دیگر در طی این فرایند فوق العاده، کسب سه امتیاز در مقابل تیم هایی بود که می شد رجحان پرسپولیس را قبل از آن مسابقه حدس زد. در واقع قرمزپوشان در اغلب فصول این پنج سال در بازی های راحت تر پیروز شده و در مسابقات دشوارتر نیز مغلوب نمی شدند تا اینگونه با استفاده از ناکامی های غیرمنتظره رقبا به عنوان قهرمانی دست یابند.

اما در این فصل این بلا دقیقا در حال نازل شدن بر سر خود پرسپولیس است. تیم یحیی گل محمدی مقابل دو مدعی اصلی یعنی استقلال و سپاهان چهار امتیاز گرفته، اما در برابر تیم هایی، چون شهر خودرو و طرفدار چهار امتیاز حساس را از دست داده و در واقع فرایند معکوس را در فصل جاری طی نموده است.

نه تنها در فوتبال ایران، بلکه در اغلب لیگ های بزرگ دنیا نیز نام تیم قهرمانی نه در تقابل های رودررو، بلکه در مسابقاتی مشخص می گردد که تیم های مدعی از پیش برنده هستند. اما پرسپولیس بر خلاف دوره پنج ساله درخشان خود در فصل جاری از این حیث چندان خوب عمل ننموده و ممکن است در انتها فصل همین چهار امتیاز فرایند موفقیت های متوالی این تیم را قطع کند.

بعلاوه مشکل دیگر سبک پرسپولیس در فصل جاری، قابل پیش بینی بودن سیستم بازی و در واقع افزایش احتمال جلوگیری از پیاده شدن نقشه های یحیی در طول مسابقه است. به وضوح پیداست که قرمزپوشان از ابزار لازم برای استفاده از سیستم هایی، چون 2-5-3 یا 1-3-2-4 (فول بک های تند و تیز یا هافبک های خلاق) بهره مند نیستند و در واقع یحیی محکوم به تکرار استفاده از روش 2-4-4 است.

بعلاوه پرسپولیس بر خلاف فصول قبل ویژگی استفاده از حداقل موقعیت های خود را از دست داده و معمولا برای باز کردن دروازه حریف به چند فرصت خوب احتیاج دارد. در همین مسابقه امروز پرسپولیس در 20 دقیقه ابتدایی سه فرصت خوب گلزنی را از دست داد تا در نهایت به صورت اتفاقی از حریف قعرنشین خود پیش افتد.

تقریبا نیمی از فصل سپری شده و اختلاف در بالای جدول به قدری کم است که یکی دو لغزش از هر یک از مدعیان می تواند نام صدرنشین را تغییر دهد. پس شرایط برای پرسپولیس و یحیی چندان هم نگران کننده نیست، اما آن ها برای تکرار قهرمانی به نمایشی فراتر از این احتیاج دارند.

ساده ترش این می گردد؛ پرسپولیس برای تغییر شرایط در نیم فصل دوم باید از نظر دفاعی بهبود یافته و اینقدر راحت تسلیم نگردد. بعلاوه آن ها احتیاج به مهاجمانی دارند که مانند دقایق ابتدای مسابقه امروز اینقدر راحت فرصت گلزنی از دست ندهند. سال جاری سپاهان و استقلال از فصول قبل به وضوح تیم های بهتری هستند و اینقدر تعلل قطعا کار دست یحیی و پرسپولیس در ادامه فصل خواهد داد و ممکن است این سرمربی در انتها فصل حسرت این چهار امتیاز برابر شهر خودرو و طرفدار را بخورد.

ورزش سه

منبع: فرارو

به "هشدار بزرگ به یحیی و پرسپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار بزرگ به یحیی و پرسپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید