کشف ریشه یکی از مرموزترین زبان های دنیا

به گزارش مجله کامپیوتر، ،مردم در گذشته شئ برنزی به شکل دست انسان که روی آن نمادهای عجیبی حکاکی شده بود را به امید جذب خوش شانسی روی درِ خانه ای آجری واقع در شمال اسپانیا نصب نموده بودند و اکنون پس از گذشت حدود دوهزار سال کارشناسان قصد دارند با آنالیز این شئ تاریخی روند شکل گرفتن زبان باسکی، یکی از مرموزترین زبان های دنیا را کشف نمایند.

کشف ریشه یکی از مرموزترین زبان های دنیا

باستان شناسان این دست برنزی را سال گذشته با کاوش در شهر پامپلونا کشف نموده بودند، اما اخیرا به مقدار اهمیت آن پی برده اند.

اکنون خاویر لاوزا ـ کارشناس زبان شناسی ـ نمادهای عجیبی که روی این دست برنزی حکاکی شده است را رمزگشایی نموده و دریافته است این نمادها در حقیقت قدیمی ترین متن به زبان باسکی محسوب می شوند.

40 نماد در چهار خط روی این اثر تاریخی دوهزار ساله نقش بسته است. یک کارشناس زبان شناسی پیروز شده است نخستین کلمه این عبارت را رمزگشایی کند.

این دست به طول 14.5 سانتی متر ساخته شده است و گمان می رود، مجموع این 40 نماد و چهار خط، در حقیقت پنج کلمه باشد.

وازلا دریافت کلمه نخست این عبارت، یعنی sorioneku بسیار به کلمه باسکی zorioneko شباهت دارد. zorioneko به معنای zori (اقبال) و on (خوب) است در نتیجه کلمه نخست این عبارت اقبال خوب یا خوش اقبالی است. برای باستان شناسان ترجمه چهار کلمه بعدی دشوارتر بوده است.

با کشف این اثر تاریخی می توان دریافت زبان باسکی از قرن نخست پیش از میلاد مورد استفاده بود.

منبع: گردشبان

به "کشف ریشه یکی از مرموزترین زبان های دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ریشه یکی از مرموزترین زبان های دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید