آداب مرسوم جلسه خواستگاری

به گزارش مجله کامپیوتر، از آداب خواستگاری می توان به گذاشتن قرار قبلی، همراهی بزرگترها و رعایت صداقت در گفتار و رفتار دختر و پسر و خانواده هایشان اشاره نمود.

آداب مرسوم جلسه خواستگاری

خواستگاری اولین و شاید مهمترین قدم برای ازدواج و تشکیل خانواده است. مراسمی که آداب خاص خود را دارد. شما آداب خواستگاری را می دانید؟ در اینجا می توانید روش مرسوم خواستگاری و مراسم و آدابی که لازم است توسط دختر و پسر و خانواده های آنها رعایت شود و نکات مهم در این زمینه را بخوانید.

روش انجام خواستگاری

1- پس از قرار روز و ساعت خواستگاری با خانواده عروس، پدر و مادر، خواهر و برادری عظیمتر و اگر پدر یا مادر نداشت دایی، عمو و عمه و خاله و یکی از عظیمان فامیل راهی خانه عروس می شوند.

2- خواستگار باید لباس مناسب بپوشد. نباید با کفش اسپرت و شلوار جین و پیراهن آستین کوتاه و لباس های نامانوس در مجلس خواستگاری حاضر شود. سر و وضعش باید مطلوب و تمیز و مرتب باشد و لباس های همراهان نیز باید متناسب با مجلس خواستگاری باشد.

3- سبد یا دسته گل زیبا و قشنگ نه خیلی گران و عظیم، همراه با جعبه شیرینی همراه ببرند. گاهی در جلسه اول تنها دسته گل و در جلسه دوم دسته گل به همراه جعبه شیرینی برده می شود.

4- پس از حضور در مجلس و پذیرایی معمولی یکی از اعضای عظیم خانواده که سر و زبان دارد و می تواند با بیان شیرین این موضوع را مطرح کند، به نحوی موضوع را ارائه می نماید که زیر زبان عروس و خانواده اش را بفهمد که موافق این وصلت هستند یا خیر و پدر و مادر عروس چه نظری دارند. ممکن است خانواده عروس جواب را به روزهای بعد موکول نمایند و در این صورت نباید پافشاری شود.

5- در این مجالس از شوخی های بی مورد و یا جوک و بحث های سیاسی و مذهبی باید خودداری شود زیرا ممکن است صحبت ها به عده ای بربخورد.

آداب خواستگاری در پذیرایی کردن

1- خانواده عروس باید از پیش خانه را آماده نمایند. لازم نیست بیش از حد در آراستگی منزل بکوشند فقط کافی است خانه تمیز باشد.

2- باید سعی شود حاضران در مجلس بیش از مهمانان نباشند. روی میز باید به اندازه کافی میوه و شیرینی چیده شود. علاوه بر چای در تابستان یک نوشیدنی خنک نیز فراهم شود.

3- در گذشته از رسوم و آداب خواستگاری این بود که اولین چای راعروس خانم می آورد تا خانواده داماد او را برانداز نمایند و داماد به چشمه خریداری او را ببیند ولی امروزه تاکیدی بر آن نیست و این رسم در خانواده ها کمتر رعایت می شود.

4- عروس و داماد در آن جلسه زیر ذره بین هستند. بنابراین در خصوص لباس و آرایش چه باید بنمایند؟ باید سعی نمایند خودشان باشد. خودتان باشید و نگران اظهارنظر متفاوت نباشید. لباس باید ساده و متناسب با همان مجلس باشد. صداقت حکم می نماید عروس خانم ترجیحا آرایش نداشته باشد اما آرایش ملایم دخترانه بلامانع است.

5- لازم نیست همان جلسه اول جواب جواب خواستگار را بدهند. بهتر است آن را به یک هفته بعد عقب بیندازد. پدر و مادر عروس برای تحقیق و پرس و جو مهلت متعارفی خواهند خواست.

6- قبل از اعلام جواب مثبت نباید هیچ چیزی را از یکدیگر پنهان نگه دارند. در هیچ موردی رودربایستی ننمایند و هیچ موردی را موکول به حدس و گمان ننمایند. صداقت و ارائه موارد مورد نظر طرفین در مناسبات بعدی تاثیر مثبت خواهد داشت.

نکات قابل توجه در خصوص آداب خواستگاری

 • خانواده داماد باید از قبل با خانواده عروس تماس گرفته و زمان خواستگاری را مشخص نمایند.
 • از آداب خواستگاری انجام این مراسم در بعد از ظهر یا سرشب است.
 • دریافت دسته گل از پسر، متناسب با آداب و رسوم اقوام در کشور ایران، متفاوت است. بعضی از خانواده ها دسته گل تهیه شده در مراسم خواستگاری را به دختر خانم و بعضی به پدر یا مادر خانواده هدیه میدهند.
 • پدر و مادر یا جانشینان آنها حتماً باید در منزل باشند و عدم شرکت آنها علامت نوعی مقاومت است.
 • حضور بچه ها در مراسم خواستگاری ممنوع است.
 • نباید از شیرینی تر و هچنین میوه هایی که خوردن آنها سخت است و آب ریزی دارد استفاده کرد. دستمال برای تمیز کردن سر و صورت و دست ها، سطل زباله، وسایل قابل دسترس، نزدیک و جای راحت برای شستن لازم است.
 • از اداب خواستگاری است که میزبان میهمان را در صدر مجلس بنشاند و خود در پایین مجلس و باید هر جا را میزبان مشخص نموده میهمان اطاعت کند.
 • در جلسه اول خواستگاری درباره عقد، مهریه، مسائل مالی و مادی هیچ صحبتی نمی شود و بسیار خوب است که محیط و صحنه شاد باشد.
 • هنگام خداحافظی هم پسندیده است که پدر و مادر عروس و عروس خانم و وابستگان درجه یک تا آستانۀ در ورودی، میهمانان خود و فامیل آینده را بدرقه نمایند.
 • اولین ملاقات و رابطه رسمی ماندنی است. بایستی اولین ملاقات را با توفیق و دقت بیشتری پشت سر گذاشت.
 • بکوشید از تشریفات خواستگاری بکاهید. نه دسته گل های گران قیمت به پسر بها می دهد و نه پذیرایی های غیرعادی و پرخرج، ارزش دختر را بالا می برد. در مواردی هم ممکن است برداشت های خوبی از این رفتارها نشود.

مهمترین سوالات خواستگاری که حتما باید بپرسید

پس از انجام خواستگاری و شناخت طرفین و موافقت خانواده ها معمولاً جشن کوچکی با تشریفات خاص تحت عنوان بله برون انجام می شود. بعضی از خانواده ها حاضر بی طی دوره نامزدی نیستند و بنا به دلایل شرعی و تعصبات سنتی ازدواج را با عقد رسمی آغاز می نمایند ولی به دلایلی طی دوره نامزدی برای استحکام ازدواج لازم است. آنچه در این مورد قابل ذکر است این است که موازین شرعی رعایت شود. خط قرمز زمان نامزدی روابط جنسی است و معاشرت ها نباید از حدود عرف و شرع تجاوز کند.

برگرفته از: کتاب آموزش و مشاوره پیش از ازدواج و سایت آکاایران

مجله مجله کامپیوتر

منبع: setare.com

به "آداب مرسوم جلسه خواستگاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب مرسوم جلسه خواستگاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید