از این نوع مار بیشتر از بقیه بترسید

به گزارش مجله کامپیوتر، کارشناس حیات وحش محیط زیست استان کرمانشاه مهم ترین راه چاره در مواجهه با مار در فصل گرما را دور شدن و تغییر مسیر دانست و گفت: معمولا مارهایِ با سر مثلثی و مردمک عمودی سمی هستند.

از این نوع مار بیشتر از بقیه بترسید

سیامک اسماعیلی در تبادل نظر با ایسنا، با اشاره به فرارسیدن فصل گرم و احتمال مواجهه با مار در این فصل، اضافه نمود: اگرچه بیشتر مار های منطقه ما غیرسمی و یا نیمه سمی بوده و خطر کمتری دارند، اما بعضی مار های سمی و خطرناک را هم داریم که نیش آن ها ممکن است مرگ آفرین باشد.

وی گُرزه مار و افعی دم عنکبوتی را از جمله مار های سمی این منطقه دانست و اظهار کرد: مار های منطقه ها گرمسیر خصوصا مار های افعی معمولا سمی هستند.

کارشناس حیات وحش محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه گاهی چهره مار تا حدودی به تشخیص سمی بودن آن یاری می نماید، یادآور شد: در بیشتر موارد مار های با سر مثلثی و مردمک عمودی سمی بوده و مار های با مردمک گرد و سر معمولی کمتر سمی هستند، اما موارد استثنا هم وجود دارد مانند کبری خوزستان که اگرچه شبیه مار های غیرسمی است، اما از سمی ترین مار های ایران به شمار می رود.

اسماعیلی از راه چاره مواجهه با مار هم یاد کرد و تغییر مسیر و دور شدن از مار را مهمترین راه چاره اعلام و اضافه نمود: مار اگر احساس خطر نکند حمله نخواهد کرد، اما به طور معمول با یاری بو کشیدن و احساس حرارت بدن موجودات دیگر، نزدیک شدن آن ها را متوجه می گردد، پس بهتر است از نزدیک شدن به مار خودداری کنیم.

وی توصیه کرد چنانچه افراد به هر دلیلی دچار گزش مار شدند از روش های خودسرانه مانند زخم کردن جای نیش، مک زدن آن و ... بپرهیزند و اضافه نمود: حتی روش هایی مانند بستن جای نیش نیز، چون معمولا سم وارد گردش خون می گردد یاری چندانی نخواهد کرد.

کارشناس حیات وحش محیط زیست کرمانشاه گفت: مهمترین کار رساندن فرد به مراکز درمانی و دریافت پادزهر متناسب با نوع زهر مار در زمان کمتر از دو ساعت است.

به گفته اسماعیلی، چنانچه افراد در فصل گرما قصد دارند جایی توقف نمایند، اگر مواد شیمیایی مانند گوگرد و یا گازوئیل همراه داشته باشند و در اطراف خود بپاشند باعث می گردد مار به آن ها نزدیک نگردد.

وی اشاره ای هم به گزش عقرب داشت که چندان سمی و کشنده نیست مگر اینکه نیش به نقاط حساس بدن وارد گردد و اضافه نمود: درباره عقرب نیز هرچقدر دم عقرب بزرگتر باشد خطر سم آن بیشتر است و این تصور که عقرب سیاه خطرناکتر از عقرب زرد است، صحت ندارد.

اسماعیلی راه چاره مواجهه با نیش عقرب را نیز صرفا دریافت پادزهر دانست و اعلام کرد: عقرب ها معمولا در مواقعی که هوا گرم است و باد می وزد، بیرون می آیند.

وی درباره گزش سایر موجودات از جمله رتیل و حتی هزارپا نیز گفت: نیش این موجودات معمولا سمی و خطرناک نیست.

منبع: فرارو

به "از این نوع مار بیشتر از بقیه بترسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از این نوع مار بیشتر از بقیه بترسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید