تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی اجرا می گردد، اجرای 5 پروژه عظیم در حوزه معادن و صنایع معدنی

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر صمت گفت: پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی و در راستای تحقق اهداف مورد نظر در نقشه راه معدن در صدر برنامه های کاری نهاده شد.

تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی اجرا می گردد، اجرای 5 پروژه عظیم در حوزه معادن و صنایع معدنی

به گزارش گروه مالی خبرگزاری مجله کامپیوتر از شاتا، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه های تدوین شده برای تحقق اهداف جهش فراوری در سال 99 گفت: سال جاری توسعه معادن و صنایع معدنی با رویکرد ویژه توجه به نقشه راه معدن در دستور کار خواهد بود و در این راستا 5 پروژه ویژه شامل توسعه فعالیت های اکتشافی، احیا، بازسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی، تجهیز و نوسازی معادن کشور و توسعه پایگاه ملی داده های علوم زمین در دستور کار است.

وی توضیح داد: در قالب این 5 پروژه کاری تعریف شده در حوزه معادن و صنایع معدنی، شناسایی و پی جویی مواد معدنی در کشور بر اساس زون های ساختاری پهنه ها و اولویت های اکتشافی به میزان 120 هزار کیلومترمربع، تکمیل چرخه ژئوفیزیک خطی به میزان 150 هزار کیلومتر، فراوری اطلاعات پایه زمین شناسی به میزان حداقل 50 ورقه، تجمیع اطلاعات و استانداردسازی اطلاعات اکتشافی، انجام ژئوفیزیک زمینی به میزان 40 هزار نقطه (ایستگاه) و انجام 100 هزار متر حفاری در حوزه توسعه فعالیت های اکتشافی مد نظر خواهد بود.

وی اضافه نمود: در حوزه احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، باز فعالی حداقل 150 معدن و تکمیل پلنت های صنعتی و نیمه صنعتی در دستور کار خواهد بود.

رحمانی ادامه داد: در پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی و در راستای تحقق اهداف مورد نظر در نقشه راه معدن، فراوری 33 میلیون تن شمش فولاد، فراوری 250 هزار تن مس کاتد، فراوری 450 هزار تن آلومینیوم و تکمیل صنایع پایین دستی و حلقه های مفقوده با ارزش اضافه نموده بالا در صدر برنامه های کاری این بخش نهاده شده است.

وزیر صمت پروژه تجهیز و نوسازی معادن کشور را در سال 99 شامل جایگزینی ماشین آلات فرسوده معدنی از جمله دستگاه های حفاری بیان نمود.

رحمانی توسعه پایگاه ملی داده های علوم زمین را نیز شامل اجرای طرح تجمیع و تکمیل اطلاعات ژئوفیزیک هوایی، ژئوشیمی، سنجش از راه دور و سایر اطلاعات اکتشافی و استخراج معادن کشور دانست.

وی توضیح داد: برای عملیاتی کردن این 5 پروژه عظیم در حوزه معادن و صنایع معدنی کشور در سال 99 سازمان های توسعه ای ایمیدرو و شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، معاونت امور معادن و صنایع معدنی، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، شرکت های بخش خصوصی، معاونت طرح و برنامه وزارت صمت، خانه معدن ایران به عنوان مجری و همکار حضور پررنگی خواهند داشت.

احیای 146 معدن کوچک مقیاس و شناسایی 2130 پتانسیل معدنی در سال 98

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به بعضی دستاوردهای این وزارتخانه در حوزه معادن و صنایع معدنی در سال رونق فراوری گفت: در سال 1398، با پیگیری های صورت گرفته 146 معدن احیا و 2 هزار 130 پتانسیل معدنی در قالب 364 پروژه مورد شناسایی نهاده شد.

رحمانی اضافه نمود: در طول یک سال گذشته، در بخش اجرای پروژه احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس 150 معدن در کشور و شناسایی 600 پتانسیل معدنی هدف گذاری شده بود که به همین دلیل 146 معدن احیا و 2130 و همچنین 4 هزار و 496 معدن غیرفعال شناسایی و اقدامات کلینیکی روی 970 معدن انجام شد.

وی توضیح داد: در اجرای پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی شامل فولاد، مس و آلومینیوم در سال 98، فراوری شمش فولاد به میزان 36.9 میلیون تن فراوری کاتد مس 502 هزار تن و فراوری شمش آلومینیوم 446 هزار تن محقق شده است.

انتهای پیغام/4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی اجرا می گردد، اجرای 5 پروژه عظیم در حوزه معادن و صنایع معدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی اجرا می گردد، اجرای 5 پروژه عظیم در حوزه معادن و صنایع معدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید