جریمه 30.000.000.000.000 ریالی تهرانی ها در جیب دولت، مبلغ مطالبات شهرداری پایتخت از جرایم هدایت و رانندگی اعلام شد

به گزارش مجله کامپیوتر، مطالبات شهرداری تهران از دولت موضوعی قدیمی است که مدیریت شهری کوشش می نماید تا بخشی از آن ها را وصول کند، اما تاکنون دولت برای پرداخت آن ها چراغ سبزی نشان نداده است.

جریمه 30.000.000.000.000 ریالی تهرانی ها در جیب دولت، مبلغ مطالبات شهرداری پایتخت از جرایم هدایت و رانندگی اعلام شد

به گزارش خبرنگار ، بحث مطالبات شهرداری تهران از دولت به موضوعی قدیمی تبدیل شده است و مدیریت شهری همچنان در کوشش است تا بتواند بخشی از آن ها را وصول کند و تاکنون با چراغ سبزی از سوی دولت مبنی بر پرداخت بخشی از این مطالبات روبرو نشده است.

در این برهه از زمان که بودجه و درآمد های بخش های مختلف مدیریت شهری کاهش پیدا نموده است، بحث وصول مطالبات شهرداری از دولت به یکی از مواردی تبدیل شده که شهرداری تهران به دنبال وصول بخشی از آن است تا بتواند با هزینه کرد آن در بخش های عمرانی پروژه های در دست احداث را با سرعت بیشتری به انتها برساند و مثال شاخص مطالبات شهرداری از دولت، سهم شهرداری از محل اخذ جریمه های هدایت و رانندگی است.

به عنوان مثال آمار ها نشان می دهد در سال 97 حدود 4 میلیون مورد جریمه بابت نداشتن برچسب معاینه فنی از سوی دوربین های سطح شهر ثبت شده است که با احتساب مبلغ 50 هزار تومان برای هر فرد، در مجموع حدود 200 میلیارد تومان درآمد از محل اخذ جریمه نداشتن برچسب معاینه فنی به خزانه دولت واریز شده است.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در مصاحبه با مجله کامپیوتر گفت: تمام مبالغ اخذ شده از محل جریمه هدایت و رانندگی به خزانه دولت واریز شده است و مبلغی از این جریمه تا به امروز به شهرداری تهران پرداخت نشده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا شورای شهر به دنبال احقاق حق خود از محل اخذ جریمه های هدایت و رانندگی نیست؟ گفت: ما به عنوان عضو شورای شهر تهران نمی توانیم به دنبال وصول این پول باشیم و وصول طلب شهرداری از خزانه دولت بر عهده شهردار تهران است.

علیخانی ادامه داد: شهردار تهران در جلسه های هیات دولت حاضر می شود و به نظر شما نفس حضور شهردار تهران در جلسه های هیات دولت چیست؟ طبیعی است که بخشی از وظیفه شهردار از حضور در جلسه هیات دولت پیگیری وصول مطالبات شهرداری از دولت است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تذکری به شهردار تهران در رابطه با وصول مطالبات شهرداری از دولت از محل اخذ جریمه های هدایت و رانندگی داده شده است؟ گفت: در این باره احتیاجی به تذکر دادن به شهردار تهران نیست و ما اطلاع داریم که شهردار تهران کوشش خود را برای احقاق این حق انجام می دهد، اما ما در کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران لیست تمام مطالبات شهرداری تهران از دولت در بخش حمل و نقل را استخراج کردیم و فهرست وار در اختیار شهرداری تهران قرار دادیم.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: مطالبات شهرداری از دولت شامل بخش های مختلف از جمله وصول مطالبات شهرداری از دولت، از محل اخذ جریمه های هدایت و رانندگی است، اما بخش های دیگری مانند یارانه بلیت مترو و اتوبوس نیز وجود دارد که تمام آن ها تفکیک شده و ما می توانیم لیست آن را به تمام رسانه ها اعلام کنیم که میزان مطالبات شهرداری تهران در بخش های مختلف از خزانه دولت چه میزان است.

علیخانی ادامه داد: آمار و ارقام جدولی که در اختیار شما قرار دادم تنها گوشه ای از مطالبات شهرداری تهران از دولت است که ما توانستیم آن را استخراج کنیم و گفتنی است، طلب شهردرای تهران از دولت در بخش حمل و نقل مبلغی فراتر از جدول ارائه شده است.

وی در واکنش به اظهار نظر معاون اول رئیس جمهور در بازدید از کارخانه واگن سازی تهران مبنی بر اینکه دولت 50 هزار میلیارد تومان از مطالبات شهرداری را که مربوط به بخش ناوگان حمل و نقل عمومی می گردد را پرداخت نموده است، گفت: این هم جزء مواردی است که شهردار تهران باید جوابگوی آن باشد که چرا از این مبلغ استفاده نمی نماید.

علیخانی اضافه کرد: ظرفیت های بسیاری وجود دارد که شهردار تهران برای تأمین بودجه می تواند از آن ها به صورت قانونی استفاده کند که علت استفاده نکردن از این ظرفیت ها را نمی دانیم، اما پیش بینی ما این است که شاید شهردار تهران از ظرفیت های موجود خبر ندارد و یا اینکه دغدغه وی وصول مطالبات نیست.

وی ادامه داد: ظواهر نشان می دهد معاون مالی و مالی شهردار تهران کوشش خود را برای پیگیری مطالبات شهرداری انجام می دهد که به همین دلیل از وی گزارش عملکرد خواسته شده است و اجازه دهید این گزارش عملکرد ارائه گردد تا بتوانیم اقدامات شهرداری تهران را برای وصول مطالبات تجزیه و تحلیل کنیم.

علیخانی تاکید نمود: وصول مطالبات شهرداری تهران از خزانه دولت احتیاج به اهتمام جدی حناچی شهردار تهران دارد که در حاشیه حضور در جلسه های هیات دولت آن ها را پیگیری کند.

همانگونه که در جدول فوق مشاهده می گردد، از سال 90 تا 96 تهرانی ها مجموعا مبلغ 2986 میلیارد تومان توسط هدایت و رانندگی جریمه شده اند که از این مقدار، 1720 میلیارد تومان سهم شهرداری تهران بوده که تنها 72 میلیارد تومان پرداخت شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "جریمه 30.000.000.000.000 ریالی تهرانی ها در جیب دولت، مبلغ مطالبات شهرداری پایتخت از جرایم هدایت و رانندگی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه 30.000.000.000.000 ریالی تهرانی ها در جیب دولت، مبلغ مطالبات شهرداری پایتخت از جرایم هدایت و رانندگی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید