جزئیات اعتراض کاخ سفید به دیدار سناتور امریکایی با ظریف

به گزارش مجله کامپیوتر، سخنگوی وزارت امور خارجه، دیدار محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با نمایندگان کنگره امریکا را اقدامی معمول در قالب دیپلماسی عمومی برشمرد.

جزئیات اعتراض کاخ سفید به دیدار سناتور امریکایی با ظریف

به گزارش مجله کامپیوتر به نقل از ایران، کریس مورفی، سناتور دموکرات امریکا در خلال برگزاری نشست امنیتی مونیخ با وزیر خارجه ایران در هتل محل اقامت او ملاقات کرد. خبر این ملاقات نخستین بار از سوی نشریه فدرالیست رسانه ای شد.

مورفی در پیامی توئیتری ضمن تأیید ملاقاتش با ظریف، گفت که در این ملاقات در مورد فعالیت گروه های وابسته به ایران در عراق و آزادی شهروندان امریکایی و دوتابعیتی امریکا در ایران با او گفت وگو کرده و همچنین خواسته است ایران حوثی های یمن را وادار کند مانع از توزیع اقلام بشردوستانه در میان مردم آن کشور نشوند. مورفی از منتقدان اصلی سیاست های خصمانه ترامپ در قبال ایران و خاورمیانه است و بارها مواضع ترامپ درقبال برجام، جنگ یمن و سوریه و موضع کاخ سفید درباره ایران را مورد نقد قرار داده است.

کمی بعد از آنکه سناتور کنگره امریکا در خلال نشست امنیتی اخیر مونیخ به ملاقات وزیر خارجه ایران شتافت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا و مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور به ملاقات واکنش نشان دادند. در همین چارچوب رئیس جمهوری امریکا مدعی شد مورفی، قانون ناظر بر مداخله شهروندان امریکایی در اختلافات خارجی این کشور موسوم به قانون لوگان را نقض کرده است. ترامپ در این رابطه گفت: به نظر می رسد که این ملاقات نقض قانون لوگان باشد.

قانون لوگان یکی از قوانین مربوط به ارتباط شهروندان امریکایی با کشورهایی است که با این کشور اختلاف دارند. بر پایه این قانون، مذاکره افراد غیر مسئول با دولت های خارجی که با امریکا در مناقشه باشند، جرم تلقی می شود. این قانون با هدف جلوگیری از تضعیف موضع دولت امریکا در برابر دولت های خارجی توسط افراد غیر مسئول وضع شده است. پیش تر، مایک پمپئو نیز این ملاقات را غیرسازنده توصیف کرده و ضمن تکرار ادعاهای خود علیه وزیر خارجه ایران، گفت که امیدوار است در این ملاقات سناتور مورفی کننده مواضع سیاست خارجی امریکا در مورد ایران بوده باشد و نه کننده نظرات شخصی خود. وزیر امور خارجه امریکا که قرار است بزودی راهی ریاض شود، بار دیگر درخواست مذاکره با ایران را عنوان نمود و گفت: اگر ایران رفتارش را به طور اساسی تغییر دهد، آماده گفت وگو با آن کشور خواهیم بود.

وزیر امور خارجه انتقاد دولت امریکا از ملاقات او با یک سناتور کنگره این کشور را ناشی از هراس مقام های امریکایی از شنیدن صدای ایران دانست. به گزارش ایرنا، ظریف روز گذشته در حاشیه جلسه دولت درباره این ملاقات گفت: من در سفرهای خارجی درخواست های ملاقات دارم، کسانی که درخواست می کنند برخی کننده مجلس و خبرنگار هستند، سناتورهای امریکا از 20 سال پیش با من ملاقات می کنند و چیز جدیدی نیست. او تأکید کرد: این موضوع نشان دهنده این است که ترامپ و پمپئو چقدر از اینکه یک سناتور امریکایی واقعیات را از وزیر امور خارجه ایران بشنود، هراسان هستند. آن ها تلاش کرده اند با تحریم وزیر خارجه ایران، اجازه ندهند صدای مردم کشورمان به مردم امریکا برسد؛ تلاش کردند با عدم ویزا به بنده، مانع از این شوند که صدای ایران به نهادهای بین المللی برسد.

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه نیز در واکنش به اخبار منتشرشده درباره ملاقات وزیر خارجه ایران با سناتور امریکایی در صفحه توئیتر خود نوشت: دکتر ظریف همواره گفته است که با برخی اعضای کنگره امریکا که از او درخواست ملاقات می کنند، ملاقات و دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران و واقعیات منطقه را تشریح می کند. این اقدامات بخشی از دیپلماسی عمومی است که شامل ملاقات با نخبگان، مراکز فکری و مصاحبه و ملاقات توجیهی با اصحاب رسانه ها نیز می شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "جزئیات اعتراض کاخ سفید به دیدار سناتور امریکایی با ظریف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات اعتراض کاخ سفید به دیدار سناتور امریکایی با ظریف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید