جلوگیری از واردات 1500 نوع کالا به منظور حمایت از تولید داخل

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر صمت گفت: امسال از 6000 کالای وارداتی، واردات 25 درصد آن و به مفهومی دیگر واردات 1500 نوع کالا ممنوع شد تا تولید داخل به حیات خود ادامه دهد.

جلوگیری از واردات 1500 نوع کالا به منظور حمایت از تولید داخل

به گزارش مجله کامپیوتر، رضا رحمانی وزیر صمت در سفر نیم روزه خود به استان قزوین از واحدهای صنعتی استان بازدید و خط تولید ورق گالوالوم در یکی از شرکت های قزوین را افتتاح کرد.

وزیر صمت در سرانجام این سفر امشب با حضور در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع اقتصادی استان اظهار کرد: 18 ماه است که در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم و اگر سال گذشته را مرور کنیم می بینیم که دشمن امید به تعطیلی واحدهای تولیدی داشت و بر اساس تحلیلشان برآورد کرده بودند که در سه ماهه سرانجامی سال 97 واحدهای تولیدی و صنعتی به صورت دومینو تعطیل شوند.

وی ادامه داد: در سه ماهه سرانجامی سال گذشته رشد صنعت منفی نه درصد بود که این رقم در سه ماهه نخست سال جاری بهبود پیدا کرده و به صفر رسید و این رقم در سه ماهه دوم سال جاری مثبت شد؛ بانک جهانی برای سال 98 شاخص رشد اقتصاد ایران را صفر و برای سال 99 مثبت پیش بینی کرده است.

وزیر صمت اظهار داشت: امروز می توان گفت که در سطح کلان با پشت سر گذاشتن مسائل اقتصادی بسیاری پیروز میدان جنگ اقتصادی هستیم و از همین تریبون از فعالین اقتصادی، کارگران و صنعتگران تشکر می کنم.

ارقام صادرات در شأن استان قزوین نیست

رحمانی اظهار داشت: اعداد و ارقام صادرات در شأن استان قزوین نیست و از این استان صنعتی انتظار بالایی داریم چراکه حجم تولیدات بالاست و برخی از کالاهای تولیدی صادراتی هستند و باید مازاد تولید صادر شود.

وی اضافه کرد: سال گذشته در صنعت کاشی و سرامیک به میزان 380 میلیون مترمربع تولید را شاهد بودیم که از این میزان 220 میلیون مترمربع میزان مصرف بازار داخل است که بقیه آن باید صادر شود؛ ناگفته نماند که در کشورمان ظرفیت تولید 600 میلیون مترمربع کاشی و سرامیک را و با افتتاح شرکت های جدید این میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

وی شرح داد: باید نیاز بازارهای کشورهای همسایه را بررسی و مازاد تولید را صادر کرد؛ در دوران جنگ تحمیلی سختی های بسیاری را پشت سر گذاشته ایم که اکنون نیز برای پیروزی در نبرد اقتصادی باید در گام نخست خود را باور داشته باشیم و مسائل را رفع کنیم.

وزیر صمت عنوان نمود: در سال جاری بیشترین مشکل را در نقدینگی واحدهای تولیدی شاهد بودیم؛ همچنین در سال رونق تولید (نهضت ساخت داخل) را به عنوان یک اصل در محور برنامه وزارت صمت قرار داده و برای آن هفت محور تعیین کردیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس آمار بانک مرکزی 89 درصد اقتصاد کشور به بازار پولی و بانکی وابسته است، اظهار داشت: اگر تولیدکنندگان داخلی محصول مورد نیاز کشور را تولید کنند متعهد می شویم که جلوی واردات را بگیریم؛ سال جاری از 6000 کالای وارداتی واردات 25 درصد آن و به مفهومی دیگر واردات 1500 کالا ممنوع شد تا تولید به حیات خود ادامه دهد. از جمله کالاهای ممنوع شده می توان به صنعت نساجی، لوازم آرایشی و بهداشتی و لوازم خانگی اشاره کرد.

وجود 499 طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بیش از 60 درصد

وی گفت: در استان قزوین 499 طرح اقتصادی بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی وجود دارد و بر این اساس اولویت پرداخت با طرح های بالای 90 درصد پیشرفت و سپس طرح هایی با 80 درصد پیشرفت فیزیکی است.

رحمانی شرح داد: باید صندوق های توسعه ای در قالب رشته ای و استانی با اشتراک گذاری منابع راه اندازی شود و اگر این ایده عملیاتی شود بسیاری از مسائل واحدهای تولیدی مرتفع خواهد شد.

وی عنوان نمود: برای رفع مسائل واحدهای صنعتی قرار گرفته در شعاع 120 کیلومتری تهران در دولت پیگیر بوده و هستیم.

وزیر صمت تأکید کرد: هیچ واحد تولیدی از جمله پتروشیمی حق ندارد محصول خود را به بازار خارج از کشور ارزان تر از بازار داخل بفروشد و در صورت مشاهده برخورد خواهد شد چراکه اولویت با تأمین بازار داخل است.

رحمانی در سرانجام یادآور شد: صنایع وابسته به خودروسازی با خیال راحت سرمایه گذاری کنند چراکه روند بهبود پیدا کرده و در حال توسعه است و به دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور مأموریت داده شده است که در 15 استان قطعه سازی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جلوگیری از واردات 1500 نوع کالا به منظور حمایت از تولید داخل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری از واردات 1500 نوع کالا به منظور حمایت از تولید داخل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید