حضرت فاطمه(س) فخر دو عالم است، ابعاد جدیدی برای حضور زنان در عرصه اجتماعی و مدیریتی کشور ایجاد شده است

به گزارش مجله کامپیوتر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم پایانی همایش ریحانه النبی (س) گفت: امیدوارم این همایش به اهداف خود دست یافته باشد و اعتقاد دارم هر همایشی که برای شخصیت های اسلامی گرفته می گردد باعث ایجاد وحدت بین شیعه و سنی خواهد شد.

حضرت فاطمه(س) فخر دو عالم است، ابعاد جدیدی برای حضور زنان در عرصه اجتماعی و مدیریتی کشور ایجاد شده است

به گزارش مجله کامپیوترعلی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ظهر امروز دوشنبه 6 اسفند در مراسم پایانی همایش ریحانه النبی (س) که در سالن اجتماعات پالایشگاه مُهر فارس برگزار گردید، گفت: صحبت از بانونی بزرگی است که گفته می گردد بانوی دو عالم است، اگر بخواهیم به ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه بپردازیم باید در ابعاد فردی و اجتماعی ایشان دقیق شویم، در ابعاد فردی شاید گفته گردد که حضرت زهرا(س) به واسطه دختری حضرت رسول اکرم (ص) فاخر شده و صندلی پیدا نموده، البته حتما این افتخار بزرگی است که انسان فرزند یک پیامبر بزرگ باشد اما این دلیلی نخواهد بود که حتما یک شخصیت بزرگ به دلیل فرزند پیامبر بزرگی بودن این گونه پرورش پیدا کند.

او ادامه داد: در تاریخ نمونه هایی داریم همچون فرزند حضرت نوح که نشان می دهد فرزند پیامبری بزرگ بودن به تنهایی نمی تواند دلیلی برای فاخر بودن باشد، علاوه بر اینکه حضرت فاطمه طهرا(س) مفتحر به فرزندی پیامبر بوده اند، خداوند اراده نموده است تا در کنار پیامبر بزرگ و در دامن مادری چون خدیجه تعلیم و تربیت پیدا نمایند، در مکتب اسلام تعلیم و تربیت گردد، روز به روز ارتقا پیدا کند و تبدیل به یک بانوی فاخری گردد که در جهان و آخرت فخر بشریت باشد.

او افزود: تعبیر پیامبر اکرم هم جای تامل دارد که از عنوان ام ابیها برای حضرت فاطمه (س) استفاده می نمایند، چراکه مادر مظهر همه خوبی های عالم است هرچه راجع به مادر گفته گردد کم است، نسل بشریت به وسیله مادر تداوم پیدا می نماید و هر انسان فاخری که در این جهان خلق شده چه مرد و چه زن توسط یک مادر به جهان آمده و توسط یک مادر پرورش یافته است.

مونسان افزود: می توان گفت که صادق ترین مشاور زندگی هر فرد تا روز آخر زندگی مادر است، بنا براین استفاده از ام ابیها برای حضرت فاطمه (س) بسیار با دقت و هوشمندانه بوده است چراکه اثرات حضرت فاطمه زهرا(س) بر پیامبر را نشان می دهد و نشان می دهد پیامبر چقدر به این بانوی بزرگ توجه داشته است.

معاون رئیس جمهوری اظهار کرد: تربیت این گونه در مکتب اسلام و کنار پیامبری بزرگ، منجر می گردد بانوی فاخر پروررش پیدا کند که شایسته همراهی انسانی بزرگ و فخر عالم بشریت به نام علی ابن ابی طالب گردد و از این پدر و مادر فرزندانی همچون اما حسن(ع) و امام حسین(ع) به جهان می آیند که فخر عالم بشریت و فخر جنت هستند که تمام ویژگی ها و فضایل اخلاقی را در زندگی این دو بزرگوار می توان دید.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: این یک خانواده نمونه است که به وسیله حضرت فاطمه متولد شده و به الگویی برای طول تاریخ بشر تبدیل شده است، و هر خانواده ای اگر می خواهد جهت با فضیلتی را طی کند می تواند به این خانواده توجه کند.

مونسان افزود: مرحوم دکتر شریعتی چه تعبیر زیبایی به کار برده که فاطمه فاطمه است، درست است که ایشان فرزند پیامبر اکرم(ص) است و فرزندانی چون حسن و حسین دارد و همسر علی است، همه اینها فخر است، اما فاطمه(س) به واسطه ویژگی های شخصی و فردی خود فاطمه و بانوی دو عالم شده است.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: در ابعاد اجتماعی هم می توان نقش و تاثیر حضرت فاطمه(س) را مورد آنالیز قرار داد، در زمانی که گفته می شد وجود زن و تولد زن ننگ است چنین بانویی در عرصه اجتماعی هم نقش آفرینی می نماید و در اجتماع حضور دارد، حضرت فاطمه(س) موضوعات اجتماعی را دنبال می نماید و نقش آفرین است، دخبر پیامبر اکرم(ص) با این نقش آفرینی الگویی برای زنان جامعه ایجاد نموده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: بسیاری از تمدن ها در طول تاریخ به زنان بی توجه بوده اند، اما به واسطه اسلام زنان در جامعه نقش می گیرند و به صندلی واقعی خود دست پیدا می نمایند، این باعث خرسندی است که در تاریخ کشور ما موضوع زنده به گور کردن و بی توجهی به زنان وجود نداشته است، پیشنیه تاریخی ملی ما در این حوزه پرافتخار است، چراکه از ابتدا برای زن حرمت قائل بودیم.

مونسان افزود: بعد از اسلام نیز صندلی زنان در ایران ارتقا پیدا کرد و اینگونه است که کتاب ارزشمند خدمات ایران به اسلام نوشته شده و بخشی هم به موضوع زنان اختصاص دارد، ما یک پیشنیه ملی داریم که توسط دین اسلام ارتقاء پیدا می نماید و امروز باعث افتخار ما است که در این عرصه جلودار هستیم و حرف برای گفتن داریم، برخلاف حرفهایی که دشمنان ما می زنند ما دارای ریشه های تاریخی در توجه و حرمت به زنان داریم.

معاون رئیس جمهوری افزود: روند حضور بانوان در عرصه های اجتماعی پس از انقلاب اسلامی شتابی مضاعف داشته است، قبل از انقلاب زنان در عرصه های اجتماعی حضور چندانی نداشتند و خوشبختانه هر چه به جلو می رویم این صندلی ارتقا پیدا می نماید، خوشبختانه از زمان شروع به کار دولت تدبیر و امید و با توجه ویژه رئیس جمهوری به بانوان، استفاده حداکثری از این ظرفیت، ابعاد جدیدی را برای حضور زنان در عرصه اجتماعی و مدیریتی کشور باز نموده است.

مونسان توضیح داد: هر جا بانوان حضور داشته اند اثرگذار و پیروز عمل نموده اند، خوشحالیم که بانوان ما با تاسی از حضرت فاطمه(س) به این صندلی رسیده اند و علاوه بر فضایل اخلاقی در عرصه های اجتماعی هم حضور جدی دارند، آینده بسیار روشن تری در انتظار بانوان است و بدون شک بانوان می توانند به سطوح عالی دست پیدا نمایند.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: امیدواریم این همایش به اهداف بلند خود دست پیدا نموده باشد، همایش ریحانه النبی می تواند بین شیعه و سنتی وحدت آفرین باشد، امیدواریم این همایش محلی برای آنالیز فضایل شخصیت های اسلامی باشد تا اسلام عزیز هرچه بهتر به جلو حرکت کند.

منبع: میراث آریا

به "حضرت فاطمه(س) فخر دو عالم است، ابعاد جدیدی برای حضور زنان در عرصه اجتماعی و مدیریتی کشور ایجاد شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضرت فاطمه(س) فخر دو عالم است، ابعاد جدیدی برای حضور زنان در عرصه اجتماعی و مدیریتی کشور ایجاد شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید