دانشمندان از پاهای یک مومیایی رمزگشایی کردند

به گزارش مجله کامپیوتر، محققان با رمزگشایی از یک جفت پای مومیایی شده که در سال 1904 در دره ملکه های مصر کشف کردند، معتقدند این پاها متعلق به ملکه نفرتی تی است.

دانشمندان از پاهای یک مومیایی رمزگشایی کردند

باستان شناسان ایتالیایی در سال 1904 مقبره ملکه نفرتی تی را در دره ملکه های مصر کشف کردند و میان بازمانده های آن یک جفت زانوی مومیایی شده نیز وجود داشت که به موزه مصر در تورین منتقل شد.

اکنون برای نخستین مرتبه گروهی از محققان سراسر دنیا طیف وسیعی از تحقیقات را روی این زانوها انجام داده اند و با اعتماد اعلام کرده اند این پاها به ملکه مشهور مصر تعلق دارد. به همین خاطر آنها آزمایش های مختلفی را شامل تاریخ نگاری رادیو کربن، مطالعات ژنتیکی و آزمایشات شیمیایی را انجام داده اند.

محققان به این نتیجه رسیدند که زانوها متعلق به زنی است که هنگام مرگ حدود 40 سال داشته است. تخمین زده می شود نفرتی تی هم تقریبا در این سن فوت کرده است. همچنین آزمایشات نشان داد قد صاحب این پاها حدود 160 سانتی متر بیشتر بوده که بیش از میانه قد در آن دوره تاریخی است. در مقبره نفرتی تی نیز یک جفت صندل وجود داشت که به نظر می رسید به طور مخصوص برای فردی با این قد ساخته شده باشد. دانشمندان معتقدند دزدانی که سعی داشته اند طلا و نقره های مقبره را بدزدند احتمالا مسئول تکه تکه شدن مومیایی هستند.

نفرتی تی نقش مهمی در مصر باستان داشته است و به دلیل روابط محبت آمیز با ملکه کشورهای دیگر در دوران باستان و همین طور زیبایی اش مشهور بوده است.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر

به "دانشمندان از پاهای یک مومیایی رمزگشایی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان از پاهای یک مومیایی رمزگشایی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید