دشت سوسن؛ جاذبه دیدنی و رویایی ایذه

به گزارش مجله کامپیوتر، استان خوزستان استانی در جنوب غربی ایران است، که بر کرانهٔ خلیج فارس واقع شده است و مرکز فراوری نفت و گاز ایران به شمار می آید. این استان پنجمین استان پرجمعیت ایران محسوب می گردد. شهر اهواز، مرکز استان خوزستان است.

دشت سوسن؛ جاذبه دیدنی و رویایی ایذه

استان خوزستان یکی از استان های زیبا و مقصد محبوب گردشگری است. علاوه بر جاهای تماشای بسیار و منحصر به فرد در شهرهای مختلف، این استان از نظر طبیعی شامل دو منطقه کوهستانی و جلگه ای است. این استان علاوه بر نخل ها و رود کارون تماشای های زیادی دارد. جاذبه های طبیعی ای که با تماشا آنها به وجد می آیید و از زیبایی آنها لذت می برید. یکی از این مکان های طبیعی دشت سوسن ایذه است که در ادامه به شما معرفی می کنیم.

دشت سوسن در ایذه در فاصله 37 کیلومتری شهر ایذه در خوزستان قرار گرفته و فصل بهار و به خصوص ایام نوروز مسافران زیادی را به سمت خود جذب می نماید. دشتی سبز و سراسر شقایق قرمز که رود خروشان کارون آن را به دو نیم تقسیم نموده است. از دو دهستان سوسن شرقی (با مرکزیت جنگه) و سوسن غربی (با مرکزیت ترشک) تشکیل شده است. بخش سوسن در منتهی الیه شرقی استان خوزستان و در مجاورت استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.

روستاهای زیادی در دشت سوسن در ایذه قرار گرفته اند و جالب است بدانید که زمین این منطقه حاصلخیز بوده و به علت آب فراوان و اقلیم خوبی که دارد شرایط برای کشت و باغذاری اهلی این منطقه بسیار مناسب است. مردم منطقه ایذه بسیار خونگرم هستند و شما هنگام سفر به دشت سوسن در ایذه احساس تنهایی و غربت نخواهید کرد.

دشت سوسن علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی همانند تپه های باستانی، پل و بَرد گوری ها (سنگ مزار به شکل شیرهای سنگی که به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری شخص متوفی بر روی مزارها نصب می شده است) می باشد. وجود دو عامل زمین های حاصلخیز و راه های ارتباطی با دیگر نقاط عامل مهمی در پیدایش آثار و اماکن متعدد در این ناحیه در دوران گذشته بوده است که اکنون در جای جای بخش سوسن دیده می گردد.

برترین زمان سفر

می توان از ایذه به عنوان سردترین شهر استان خوزستان نام برد، شهری با آب و هوای معتدل در بهار و تابستان و زمستان هایی بسیار سرد. برترین زمان بازدید از این مکان فصل بهار علی به خصوص فروردین ماه می باشد.

اقامت

امکان اقامت در اقامتگاه بوم گردی پاپیلای روستای سوسن برای مسافران فراهم آمده است. این اقامتگاه دارای 10 اتاق با سرویس های بهداشتی و حمام داخل هر اتاق، پذیرای مسافران هست. جهت اتراق و کمپینگ در این محل مکان هایی وجود دارد که برای این منظور مناسب است و از طرفی برای مردم محلی و زمین های کشاورزی مزاحمتی ایجاد نمی نماید. با وجود آب چشمه که به وسیله لوله کشی به روستاها آورده شده، مسئله ای برای تأمین آب وجود ندارد.

دسترسی

برای رسیدن به این منطقه زیبا پس از عبور از جاده خروجی ایذه (به سمت شمال) و گذشتن از پیان (Pian) به یک دو راهی می رسید که سمت راست به سمت دشت سوسن و سمت چپ شما را به سمت منطقه گلزار و بارگاه امام زاده سلطان ابراهیم در جوار دریاچه سد شهید عباسپور (کارون1) می رساند.

با رهسپار شدن به سمت سوسن از روستای کشگلی (Kashgeli) یا همان کفش گلی به گفته محلی ها عبور نموده و پس از طی 5 کیلومتر به دو راهی دیگری می رسید که هر یک شما را به طرفین دشت سوسن هدایت می نماید.

برای رسیدن به شمالی ترین و آخرین بخش دشت سوسن که در واقع دشت تمام شده و تنگه و رود کارون شکل می گیرد می بایست از جهت سمت چپ به سمت روستای ده شیخ راهی شده و برای عبور از عرض رودخانه سوار قایق شد.

همه جای دشت سوسن در بهار تماشای است اما تماشای های ثریا و ده حوض بی مانند است. در ده شیخ که آخرین نقطه سوسن است پیاده شده با قایقی به آن سوی رود کارون بروید و جهت روستاهای آن سوی دشت را در پیش بگیرید، اولین روستا ثریاست که روستایی زیبا و پلکانی است. با گذر از ثریا و یک پیاده روی سبک در جاده خاکی به ده حوض می رسید. بالاتر از ده حوض روستای دانیال و ده کهنه نیز در جهت است.

آدرس دشت سوسن در ایذه: ایران، استان خوزستان، 37 کیلومتری شمال غرب شهر ایذه، بعد از پیان و روستای کشگلی

منبع: گردشبان

به "دشت سوسن؛ جاذبه دیدنی و رویایی ایذه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت سوسن؛ جاذبه دیدنی و رویایی ایذه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید