سهم ایران از استخراج رمزارز چقدر است؟

به گزارش مجله کامپیوتر، بر اساس گزارش های وزارت صمت استخراج جهانی سالیانه بیت کوین 324 هزار بیت کوین معادل 11 هزار میلیون دلار است که برآورد می گردد استخراج فعلی این رمز ارز به صورت غیر رسمی در ایران سالیانه حدود 4 تا 6 درصد فراوری جهانی، یعنی حدود 19 هزار و 500 بیت کوین، معادل 660 میلیون دلار باشد.

سهم ایران از استخراج رمزارز چقدر است؟

به گزارش ایسنا، بر اساس آمار و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، از 28 آبان سال گذشته تا خاتمه دی ماه امسال 1870 مورد ثبت نام در سامانه بهین یاب برای صدور جواز تاسیس در زمینه استخراج رمز ارز اجرا شده که 1380 مورد مجوز صادر شده که مجموع ظرفیت جواز های تاسیس صادر شده 76 میلیون تراهش بر ثانیه، معادل تقاضای 1700 مگاوات است.

البته بر اساس این گزارش بیشتر مجوز ها فاقد پیشرفت فیزیکی بوده و ابطال سیستمی شده است.

در این میان در مدت یاد شده 16 مورد ثبت نام برای صدور پروانه بهره برداری اجرا شده که از میان آن ها تنها دو مورد پیروز به دریافت پروانه بهره برداری شده اند. مجموع ظرفیت پروانه های بهره برداری صادر شده نیز 5 هزار تراهش بر ثانیه معادل تقاضای 0.1 مگاوات است.

شرایط فعالیت ماینر ها در مناطق آزاد

همچنین در این گزارش آمده که بر اساس اعلام وزارت نیرو با 21 بنگاه به میزان 310 مگاوات قرارداد منعقد شده که 7 واحد از آن ها در مناطق آزاد و ویژه مالی مستقر هستند و برای هیچ یک پروانه بهره برداری در سامانه بهن یاب صادر نشده است.

در خصوص شرایط خود اظهاری در سامانه بهین یاب نیز این گزارش از ثبت نام 2112 مورد متقاضی خبر می دهد که 1226 مورد از آن ها حدود 11 میلیارد تومان عوارض دولتی برای 56 هزار و 700 دستگاه پرداخت نموده اند و مجموع تعداد ماینر های اظهار شده در فرایند تا به امروز 120 هزار دستگاه بوده است.

سهم بیت کوین از رمزارز های جهان

در این گزارش به شرایط رمز ارز ها در جهان و ایران هم پرداخته شده که بر اساس آن ارزش کل بازار رمز ارز در جهان 940 میلیارد دلار، گردش روزانه آن 153 میلیارد دلار و تعداد رمز ارز های جهانی 8249 عدد عنوان شده که سهم بیت کوین از کل این بازار 68 درصد است. همچنین میزان استخراج سالیانه رمز ارز در جهان 9700 میلیون دلار و ظرفیت استخراج سالیانه رمز ارز در ایران 660 میلیون دلار، معادل 7.5 درصد کل جهان تخمین زده شده است.

همچنین استخراج جهانی سالیانه بیت کوین 324 هزار بیت کوین معادل 11 هزار میلیون دلار است که برآورد می گردد استخراج فعلی این رمز ارز به صورت غیر رسمی در ایران سالیانه حدود 4 تا 6 درصد فراوری جهانی، یعنی حدود 19 هزار و 500 بیت کوین، معادل 660 میلیون دلار باشد. البته برآورد ها حاکی از این است که ظرفیت استخراج و مجوز های صادره در صورت تبدیل به پروانه بهره برداری در ایران معادل 42000 بیت کوین یعنی 1400 میلیون دلار باشد.

لازم به ذکر است که در محاسبات یاد شده نرخ هر بیت کوین 34 هزار دلار در نظر گرفته شده است.

ایجاد فرایند خوداظهاری از 27 مردادماه امسال آغاز شده و همچنان ادامه دارد، اما فرصت ثبت نام متقاضیان، پرداخت حقوق و عوارض دولتی، دریافت مجوز فعالیت از وزارت صمت یا اعلام فهرست مراکز دارای جواز تاسیس استخراج رمز ارز برای متقاضیانی که قصد واگذاری دستگاه را دارند پنجم بهمن ماه به خاتمه رسید.

پنجم اسفندماه امسال نیز مهلت مشخص تکلیف ماینر ها و بارگذاری مدارک توسط متقاضیان در سامانه بهین یاب به خاتمه می رسد.

البته آمار ارائه شده مربوط به واحد هایی است که با مجوز فعالیت می نمایند، اما در هفته های اخیر در پی افزایش مصرف برق در کشور و خاموشی های پراکنده، فعالیت تعدادی از ماینر های بدون مجوز متوقف شده است.

در زمستان امسال ابتدا کلان شهر ها به ویژه تهران با آلودگی شدید هوا روبرو بودند که علت آن استفاده از مازوت در نیروگاه ها به دلیل کمبود گاز طبیعی بود، هرچند اظهارات ضد و نقیضی در این رابطه مطرح شد. بعد از آن هم شاهد قطعی گسترده برق منازل و سپس برق شهرک های صنعتی و واحد های فراوریی بودیم که برآورد های مختلفی در این زمینه مطرح شده.

برای مثال در هفته های گذشته، گزارش هایی از حضور چینی ها برای استخراج بیت کوین در ایران منتشر شده و این برآورد مطرح شده که یکی از دلایل قطعی گسترده برق در امسال افزایش چشمگیر استخراج رمزارز ها به صورت قانونی و غیرقانونی است؛ بنابراین در هفته های اخیر اخباری از برخورد با بعضی از ماینر های غیرمجاز منتشر و همچنین اعلام شد که در راستای مدیریت مصرف برق و جلوگیری از خاموشی با استخراج نمایندگان رمز ارز مجاز مذاکره شد تا در این زمان فعالیت خود را متوقف نمایند و در این راستا فعالیت استخراج نمایندگان رمز ارز چینی هم متوقف شد.

البته سخنگوی شرکت ملی گاز نیز اخیرا اعلام نموده که مصرف گاز از ابتدای دی ماه حدود 10 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته که یکی از دلایل این مسئله، شیوع بیماری کرونا و افزایش استفاده از آب گرم و دلیل دوم آن ورود موج سرما به کشور است.

منبع: فرارو

به "سهم ایران از استخراج رمزارز چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم ایران از استخراج رمزارز چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید