صورت مساله را پاک نکنید!

به گزارش مجله کامپیوتر، بیش از یک سال است که ویروس کرونا وارد زندگی ما شده و گویا قرار هم نیست به این راحتی ها دست از سرمان بردارد. خاطرمان است که سال گذشته همه با ترس و لرز در خانه نشسته بودیم و با تحریم عید دیدنی و سفر امیدوار بودیم این ویروس منحوس شرش را کم کند. یک سال گذشت و نه تنها شر کرونا از سرمان کم نشد، بلکه، به تازگی ویروس جهش یافته کرونا در دنیا شیوع یافته و نگرانی های تازه ای را در کشور ما نیز به وجود آورده است و حالا هم صحبت منع سفر در نوروز پیش آمده.

صورت مساله را پاک نکنید!

این شرایط از یک سو و تحمل بیش از یک سال خانه نشینی و منع سفر و محدودیت تردد از سوی دیگر شرایط بدی را برای همه ما به وجود آورده است؛ در کنار هم این ها صحبت های ضد و نقیض و اظهارات گاه و بیگاه مسئولان ستاد مقابله با کرونا و دست اندرکاران صنعت گردشگری پیرامون سفرهای نوروزی 1400 نیز شرایط بدی را رقم زده است.

حال، سوالی که در اینجا پیش می آید این است که آیا منع تردد و ایجاد محدودیت در سفر در یک سال گذشته کاری از پیش برده و مانع از شیوع ویروس کرونا شده و یا با پاک کردن صورت مساله تنها موجب ضعف صنعت نوپای گردشگری کشورمان شده ایم؟ اگر پاسخ به این سوال برای شما هم مانند ما مهم است، در این گزارش با ما همراه شوید.

ایجاد محدودیت در سفر درمان این درد نیست

آنچه از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور تا کنون شاهد آن بودیم منع تردد و ایجاد محدودیت در سفر از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا بود که با فرا رسیدن هر مناسبتی مانند عید نوروز، تعطیلات تابستانی و… به شدت آن افزوده می شد.

حال در شرایطی که از یک سو مردم از خانه نشینی خسته شده و از سوی دیگر، فعالان صنعت گردشگری هم نمی خواهند فرصت دیگری را در نوروز 1400 از دست بدهند اخباری شنیده شده مبنی بر اینکه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، معتقد است اگر در هتل بتوانیم افراد را تحت نظارت و رعایت پروتکل ها اسکان دهیم، بسیار ایمن تر از این است که در جا های دیگری که کنترلی روی آن ها وجود ندارد، اسکان داده شوند .

در این اخبار به نقل از علیرضا رئیسی سفر ها در چهار دسته تقسیم بندی شده است:

  • گروه اول شامل افرادی می گردد که با تور به سفر می فرایند. این سفرها از قبل تحت نظارت تور برنامه ریزی شده و هتل و گردش هایی که می فرایند، بر اساس برنامه ریزی و زیر نظر خواهد بود که سازمان گردشگری می تواند آن را پوشش دهد .
  • گروه دوم افرادی هستند که ممکن است برای رزرو هتل و اسکان شان با تور هماهنگ نمایند، اما با ماشین شخصی یا پرواز و… سفر نمایند. این گروه هم قابلیت نظارت و کنترل را دارند .
  • بنابر اظهارات رئیسی گروه سوم افرادی هستند که خودشان به مسافرت می فرایند و ممکن است به ویلا ها و جا های دیگری فرایند که تحت نظارت نیستند.
  • گروه چهارم هم مسافرانی هستند که در محل سفر اقدام به چادر زدن می نمایند .

معاون امور بهداشت وزارت بهداشت با استناد به این تقسیم بندی گفته بود می توان گروه یک و دو را تحت نظارت و کنترل قرار داده و سفر گروه چهارم را ممنوع نمود، اما مشکل با گروه سوم باقی می ماند که واقعا خیلی قابل کنترل و نظارت نیستند.

این اظهارات که بیش از یک هفته از آن می گذرد، بارقه هایی از امید را در میان مردم و فعالان حوزه گردشگری روشن کرد و همه امیدوار بودند که در کنار زندگی مسالمت آمیز کنار کرونا بتوانند نوروز 1400را کمی متفاوت تر بگذرانند. اما به تازگی، صحبت های جدیدی از سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر خروجی رسانه ها نهاده شده مبنی بر اینکه پیش بینی می گردد نوروز سال جاری نیز سفر ممنوع گردد، چون چاره ای جز ممنوعیت سفر برای حفظ جان مردم وجود ندارد.

علیرضا رئیسی پیرامون این موضوع گفته است: کرونای انگلیسی مانند بنزین روی آتش است که ناگهان شعله ور می گردد و پیش بینی می گردد با کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور موج چهارم کرونا در فروردین ماه در کشور شعله ور گردد که در این صورت نوروز سال جاری نیز سفر ممنوع خواهد شد.

باید یاد بگیریم در دنیای کرونایی زندگی کنیم

با توجه به وضع موجود و اما و اگرهایی که در این مدت شیوع ویروس کرونا با آن روبه رو بودیم برای پاسخ به این سوال که آیا منع تردد و ایجاد محدودیت در سفر می تواند کاری از پیش برده و مانع از شیوع ویروس کرونا گردد، به سراغ یک پژوهشگر حوزه اقتصاد گردشگری رفتیم.

مرتضی خاکسار در پاسخ به این سوال به خبرنگار ما گفت: شیوع ویروس کرونا مختص به یک مقطع زمانی خاص نیست، گویا قرار است ویروس کرونا با ما باشد و هیچ کس نمی داند دقیقا چه زمانی از شر آن خلاص خواهیم شد. در چنین شرایطی، دیگر دستورالعمل های مقطعی نمی تواند چاره کار باشد.

وی ادامه داد: به طورکلی، این یک حقیقت است که کره زمین با آن روبه رو شده است. بنابراین، نباید تنها به جنبه منفی آن نگاه کنیم و آن را تهدیدی برای بشر تلقی کنیم. به بیان دیگر، این شرایط می تواند به عنوان یک فرصت در بسیاری از جنبه های زندگی بشر در نظر گرفته گردد.

از سوی دیگر، به طور خاص صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت میان رشته ای که بیش از 150 عنوان شغلی به آن وابسته است بیشترین لطمه را از این ماجرا دیده و در این میان فعالان این حوزه به شدت مظلوم واقع شده اند؛ علت این امر عدم وجود برنامه ریزی صحیح برای ارائه راه حل مناسب در این شرایط خاص است.

این در حالیست که پیش از این دنیا با ویروس هایی مانند سارس، ابولا و… روبرو شده بود. از همان زمان بسیاری از کشورهای پیشرو در حوزه گردشگری برنامه هایی را برای شرایط این چنینی در دستور کار خود قرار دادند و اکنون شاهد هستیم که در شرایط بهتری در حال گذار از این بحران هستند. حال سوالی که در اینجا پیش می آید این است که ما چقدر از این شرایط درس گرفته و چقدر خودمان را برای چنین روزهایی آماده نموده بودیم؟

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال، گفت: دنیا همواره با مسائل این چنینی روبه رو بوده است؛ به بیان دیگر، به موازات افزایش جمعیت انسانی در سرتاسر دنیا بعد مالی صنعت گردشگری مورد توجه دولت ها نهاده شد و به المان هایی که تا پیش از آن مورد توجه نبود، پرداخته شد، اما در کشور ما پیرامون این موضوع هیچ برنامه ریزی وجود نداشته است.

اکنون ویروس کرونا باعث شد سازمان بهداشت دنیای و سازمان دنیای گردشگری با یک سازوکار متحد برنامه ای دنیای داشته باشد که این می تواند نقطه عطفی برای صنعت گردشگری تلقی گردد. از این رو، به نظر می رسد با آموزش عمومی رعایت پروتکل های بهداشتی مربوط به کووید19 در سرتاسر دنیا می توان از این فرصت استفاده کرد چراکه، این ویروس همواره با ماست بنابراین باید یاد بگیریم در دنیای کرونایی زند گی کنیم.

خاکسار بیان نمود: وقتی می گویم باید برنامه ریزی داشته باشیم بدان معناست که نمی توان با نادیده گرفتن صنعت گردشگری با این ویروس مقابله کرد. مسافرت احتیاج انسان و غذای روح اوست و نمی توان انسان را از این کار منع کرد. بنابراین، ضروری است شکل بسته بندی صنعت گردشگری را در این دوران تغییر دهیم.

حال سوال اینجاست چه کسی باید برای شکل نوین صنعت گردشگری برنامه ریزی کند؟ در جواب باید گفت آژانس های مسافرتی، هتلداران و فعالان صنعت گردشگری با نظارت و حمایت دولت و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این وظیفه را بر عهده دارند.

بنابراین، برای جلوگیری از بروز بسیاری از مسائل اجتماعی و مالی باید به این باور برسیم که احتیاج است به صنعت بزرگ گردشگری یاری کنیم و پیرامون آن برنامه ریزی داشته باشیم. در چنین شرایطی می توان امیدوار بود معضلات مالی و بیکاری در این حوزه برطرف گردد، معضلات اجتماعی کاهش پیدا کند، مردم بار دیگر نشاط و روحیه خود را بازیابند و مجددا شاهد بروز اتفاقات مثبتی در این حوزه باشیم.

با ویروس کرونا صنعت گردشگری را به حاشیه رانده ایم

سفرهای نوروزی می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور اجرایی گردد

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در رابطه با شرایط سفر در نوروز 1400 به خبرنگار ما گفت: طی جلساتی که با ستاد ملی مقابله با کرونا داشتیم، دو مدل سفر را به این ستاد پیشنهاد دادیم که می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور اجرایی گردد .

نخستین مدل پیشنهادی ما سفر با تور است که در آن گردشگران از خدمات تور استفاده و در مراکز اقامتی مجاز که تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، اقامت می نمایند. در مدل دوم سفر هم افراد تور خریداری نمی نمایند اما در شهر مقصد باید در مراکز اقامتی مجاز و تحت نظارت وزارتخانه مذکور اقامت نمایند.

وی با بیان اینکه هدف از ارائه این مدل ها نظارت کامل و دقیق دولت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در طول سفر از سوی گردشگران و مسافران نوروزی است، اظهار داشت: از این رو، این موضوع به استانداران اعلام شده که در نوروز 1400 ایجاد کمپ های گردشگری، چادر زدن، اقامت گردشگران در اماکنی مانند مدارس، زائرسراها، حسینیه ها و… ممنوع است.

پس در نهایت در خصوص منع سفر در نوروز…

بر اساس این گزارش، در حالی سفرهای نوروزی به علت اظهارات ضد و نقیض تصمیم گیرندگان آن در هاله ای از ابهام است که مسوولان و فعالان صنعت گردشگری اصرار به برقراری شرایط عادی ایام نوروز در مقاصد گردشگری دارند. در هرحال، باید منتظر ماند و دید تصمیم گیرندگان اصلی چه تصمیمی برای این صنعت می گیرند؟

منبع: علی بابا

به "صورت مساله را پاک نکنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صورت مساله را پاک نکنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید