دلیل یبوست نوزادان و 6 درمان خانگی آن

به گزارش مجله کامپیوتر، اگر پدر یا مادر شده باشید، حتما می دانید خنده یا گریه نوزاد دلبندتان بسیار مهم است. درواقع هر یک از این نشانه ها، هدایت است تا به یاری آن از سلامت نوزاد خود باخبر شوید. اما کشف علائم ناخوشی گاهی سخت است خصوصا اگر این علائم با تغذیه نوزاد در ارتباط باشند.

دلیل یبوست نوزادان و 6 درمان خانگی آن

علت یبوست نوزاد

نوزادان به دلائل مختلفی دچار یبوست می شوند. اما از عمده ترین دلائل یبوست نوزاد می توان به استفاده از شیر خشک، کم آبی بدن نوزاد، استفاده از بعضی از مواد غذایی جامد، مسائل مادرزادی مانند دیابت و کم کاری تیروئید، آلرژی ها و مسمومیت غذایی، مصرف داروهای مختلف مانند آنتی بیوتیک و استامینوفن و وجود اختلال های متابولیکی در بدن نوزاد اشاره نمود.

علائم یبوست نوزاد چیست؟نوزادی که تنها از شیر مادر تغذیه می نماید، احتمالا هر روز به دفع مدفوع نیازی نداشته باشد. اغلب، تمام مواد مغذیِ مصرفی ازسوی نوزاد جذب بدنش می گردد. این موضوع بسیار رایج است. درواقع، تقریبا همه نوزادانی که فقط از شیر مادر تغذیه می نمایند، هرگز به یبوست دچار نمی شوند. از سوی دیگر، نوزادانی که شیرخشک مصرف می نمایند، ممکن است درطولِ روز 3 تا 4 بار یا هرچندروز یک بار تخلیه مدفوع داشته باشند. درهرحال، الگوی دفعِ نوزادان عادی و سالم به شکلی گسترده متنوع است. این الگو غالبا تحت تأثیر شیری است که مصرف می نمایند.

برای آنالیز الگوی دفع و شرایط یبوست نوزاد باید دید که آیا نوزاد به جز شیر، از مواد غذایی جامد هم تغذیه می نماید؟ چه غذاهای خاصی به او داده می گردد و… . اگر با نشانه های یبوست آشنا باشید، راحت تر می توانید مسائلی را که ممکن است مشکل آفرین باشند، شناسایی و از بروز آنها جلوگیری کنید. درادامه نشانه های یبوست را بیشتر شرح می دهیم:

1. کم بودن تعداد دفع
تعداد دفعات دفع مدفوع نوزاد، به ویژه هنگامی که غذایی نو می خورد، دچار نوساناتی خواهد شد. اگر نوزادتان چند روز مدفوع ننموده است و پس از این مدت، مدفوعی سفت دارد، زنگ خطر برای احتمال ابتلای او به یبوست به صدا درآمده است. تعداد دفعاتِ دفع تنها راه شناسایی یبوست نیست؛ بلکه برای تشخیص این موضوع باید به بافت مدفوع هم توجه کنید (مثلا اینکه مدفوع سفت است یا نه).

2. پرهیز از دفعاگر فرزندتان از مدفوع کردن پرهیز می نماید، احتمالا به یبوست دچار است. بچه هایی که دچار یبوست می شوند، هنگام دفع، مدفوعی سفت و به رنگ خاکِ رس خواهند داشت. به همین خاطر، خارج شدن آن از روده با فشاری بیش از حالت عادی همراه است. در این حالت، ممکن است کودک در هنگام دفع، گریه کند یا نِق بزند.

3. وجود خون در مدفوع
وجود رگه هایی از خون در مدفوع نوزاد، نشانه این است که احتمالا در هنگام دفع فشار زیادی متحمل شده است. زور زدن و فشار آوردن برای دفع یا وجود مدفوعی سفت باعث ایجاد پارگی هایی جزئی دور دیواره مقعد می گردد. به همین خاطر، کمی خون در مدفوع دیده خواهد شد.

4. سفت شدن شکمگاهی شکمِ سفت نشانه ای از یبوست نوزاد است. باد و فشاری که در شکم در اثر یبوست ایجاد می گردد، باعث سفتیِ شکم نوزادتان می گردد.

5. پرهیز از خوردنکودکی که دچار یبوست است، میلی به خوردن ندارد. درحقیقت، خوردن در این شرایط، به ناراحتی هایی که به واسطه یبوست ایجاد می شوند، دامن می زند؛ به همین علت، کودک اشتهای خود را از دست می دهد.

درمان های خانگی برای یبوست نوزاداگر در نوزاد خود، علائم یبوست می بینید، می توانید راه های گوناگونی را برای درمان یبوست شیرخواران بیازمایید:

1. تغییر شیر مصرفی نوزاد
اگر نوزادتان فقط از شیر مادر تغذیه می نماید، یبوست ممکن است ریشه در غذای مصرفی مادر داشته باشد. این مشکل چندان پیش نمی آید؛ اما آنالیز کنید و ببینید اگر این موضوع درست است، رژیم غذایی مادر را تغییر دهید.

بچه هایی هم که شیرخشک مصرف می نمایند، باید نوع شیرشان را تغییر بدهند. این تغییر دستِ کم تا هنگامی که یبوست نوزاد از بین برود، ضروری است. حساسیت به بعضی از مواد غذایی ممکن است باعث یبوست گردد.

2. مصرف مواد غذایی جامدبعضی از مواد غذایی جامد یبوست زا هستند؛ اما بعضی دیگر می توانند آن را برطرف نمایند. اگر فرزندتان به تازگی درحال مصرف مواد غذایی جامد است، بهتر است به رژیم او کمی مواد غذایی فیبردار بیفزایید:

بروکلی؛

گلابی؛

آلو بخارا؛

هلو؛

سیب بدون پوست.

به جای غلاتِ تصفیه شده و برنجک، به نوزادتان غلاتِ پخته شده مانند جو یا جو دوسر بدهید. نان با آرد غلات کامل، بیسکویت های تُرد و غلات سبوس دار می توانند یبوست را از بین ببرند.

3. مصرف غذای صاف شدهاگر نوزادتان بالای 6 ماه است و هنوز مصرف غذاهای جامد را آغاز ننموده است، غذاهایی را که پیش تر اشاره نمودیم، به شکل صاف شده و پوره به او بدهید. یادتان باشد که میوه ها و سبزیجات حاوی مقادیر زیادی فیبر هستند که به جلوگیری از یبوست یاری شایانی می نمایند. بعضی سبزی ها و میوه ها نیز به دفع آسان تر مدفوع، یاری می نمایند.

4. مصرف مایعات کافیآب رسانی مناسب و کافی برای تحرک روده ها و دفع، بسیار حیاتی و مهم است. شیر و آب برای جلوگیری از یبوست بسیار مفیدند. در نوزادان بالای 6 ماه، مصرف گاه به گاهِ آلوبخارا و آب گلابی به انقباضات بیشتر روده برای دفع یاری می نماید. اگر طعم آبمیوه برای فرزندتان شیرین و غلیط است، بهتر است به آن کمی آب بیفزایید. چنانچه نوزادتان کمتر از 6 ماه است، برای دادن هرگونه ماده غذایی به جز شیر مادر یا شیرخشک باید با پزشک هماهنگ کنید.

5. تشویق به ورزشحرکات بدنی باعث افزایش سرعت گوارش می گردد. یکی از فواید ورزش این است که یاری می نماید مواد غذایی در بدن زودتر سروسامان پیدا نمایند. اگر نوزادتان هنوز راه نمی رود، با حرکاتی مانند پادوچرخه به تحرک بدنی او و جلوگیری از یبوست یاری کنید.

6. ماساژ نوزادماساژ نوزاد می تواند به درمان یبوست او یاری کند. معده و قسمت پایینی آن را به آرامی بمالید و ماساژ دهید تا حرکات روده کمی بیشتر گردد و روده ها برای دفع تحریک شوند. این کار را درطول روز چندین بار تکرار کنید تا انتها به دفع بینجامد.

راه های دیگر درمان یبوست نوزاد چیست؟اگر همه پیشنهادهای بالا را عملی نموده و نتیجه ای نگرفته اید، باید سراغ راه های دیگری بروید. بیشتر این ترفندها در منزل قابل انجام هستند؛ اما چنانچه تا به امروز، آنها را امتحان ننموده اید، بهتر است از قبل با پزشک صحبت نموده و شیوه کار را از او یاد بگیرید. این ترفندها شامل موارد زیر است:

1. شیاف گلیسیرین
اگر در مدفوع نوزاد رگه هایی از خون قرمزِ شفاف دیده اید، احتمالا مقعد در هنگام دفعِ مدفوع سفت، دچار پارگی اندکی شده است؛ گاهی با استفاده از شیاف می توانید مشکل یبوست را حل کنید. شیاف گلیسیرین بدون نسخه در داروخانه به فروش می رسد و می توان از آن در منزل بهره گرفت. اگر کودکی بالای 2 سال دارید، برای استفاده از شیاف، دستورالعمل مصرف را از روی جعبه دارو بخوانید و اگر فرزندتان زیر 2 سال است، پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

2. مُلیِن هاوقتی سایر ترفندهای برطرف یبوست جواب نداد، باید سراغ داروهای ملینی بروید که برای نوزادانِ بالای 6 ماه در داروخانه ها بدون نسخه تجویز می شوند. داروهای ملین از عصاره مالت یا پودر بارهنگ کتانی (مِتاموسیل) درست می شوند. این مواد به نرم شدن شکم و مدفوع بچه ها یاری می نمایند؛ اما برای مصرف نوزادان توصیه نمی شوند. پیش از مصرف ملین برای بچه ها زیر 1 سال باید حتما با پزشک صحبت کنید.

با پزشک کودک مشورت کنیداگر درباره یبوست نوزاد دچار آشفتگی و نگرانی شده اید، به خودتان تردید راه ندهید و به سرعت نزد متخصص کودک بروید. در بیشتر موارد، یبوست به خودی خود حل می گردد یا بهره گیری از درمان های خانگی، آن را از بین می برد. شاید هم ترکیبی از روش ها موردنیاز باشد. چنانچه روش های خانگی اثربخش نبود، با پزشک مشورت کنید و از او یاری بگیرید. پزشک می تواند براساس نشانه ها و علائم تشخیص دهد که آیا مسئله ای جدی در میان است یا خیر؛ پس نگران نباشید.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون

به "دلیل یبوست نوزادان و 6 درمان خانگی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل یبوست نوزادان و 6 درمان خانگی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید