عکس ، کشف جواهرات حیرت انگیز از مقبره 1300 ساله !

به گزارش مجله کامپیوتر، گجت نیوز نوشت: باستان شناسان در حین حفاری گورستانی واقع در شمال لیما، مرکز پرو، یک مقبره باستانی به قدمت 1300 سال که به دوره واری تعلق دارد را کشف کردند. این مقبره حاوی بقایای مردی با مقام بالا است که ارباب هورمی نامیده می گردد.بقایای شش نفر دیگر نیز در این مقبره باستانی پیدا شده که بعضی از آنها احتمالا پس از اولین دفن، مجدد در جای دیگر خاک شده اند.

عکس ، کشف جواهرات حیرت انگیز از مقبره 1300 ساله !

بقایای مقبره باستانی پرو، در میان انبوهی از جواهرات طلا و نقره، ابزار برنزی، چاقو، تبر، سبد، منسوجات بافته شده، مواد خام برای سبدفروشی و اقلام چوبی و چرمی مدفون شده است. باستان شناسان معتقد هستند که با توجه به وجود این نوع اشیاء، افرادی نظیر صنعتگران ماهر و هم چنین اعضای نخبه واری در این مقبره دفن شده اند.

میلوش گیرز، باستان شناس دانشگاه ورشو که رهبری این پروژه را برعهده دارد، در مصاحبه با لایو ساینس گفت:ما می توانیم این بخش از گورستان سلطنتی را گالری صنعتگران نخبه بنامیم. ما برای اولین بار، محل دفن نخبگان واری را پیدا نموده ایم که صنعتگران و هنرمندان خوبی نیز بوده اند.

تیم گیرز، پیش تر آخرین مقبره را طی ماه فوریه، در گورستان واری در نزدیکی شهر ساحلی مدرن هورمی، واقع در منطقه آنکش در حدود 250 کیلومتری شمال لیما کشف کردند. این مقبره باستانی واقع در پرو، در فاصله کوتاهی از یک مقبره بزرگ تر قرار گرفته است که در سال 2012 به وسیله گیرز و همسرش، کشف شده بود. به گزارش لایو ساینس، مقبره بزرگ تر حاوی بقایای سه زن متمول بوده که ظاهرا، ملکه های واری بوده اند.

ملکه ها در کنار بقایای 58 نفر دیگر به خاک سپرده شده اند. بیش تر افراد، زنان نجیب زاده بوده اند که احتمالا در مقاطع بعدی دفن شده اند. در این میان، بعضی نیز از طبقات پایین اجتماعی بوده اند و به نظر می رسد که قربانی شده اند.

امپراتوری آند

مردم واری از حدود سال 500 تا 1000 پس از میلاد در شهرهایی واقع در کوه ها و سواحل پرو کنونی زندگی می کردند. آنها به علت سنت غنی خود در کارهای هنری، از جمله جواهرات طلا و نقره، سفال های نقاشی شده و منسوجات بافته شده، معروفیت داشتند.

بر اساس مقاله باستان شناسان موزه فیلد شیکاگو در سال 2003، امپراتوری واری تقریبا هم زمان با دوره امپراتوری تیواناکو در جنوب وجود داشته و دو استان آند اغلب با یکدیگر در رقابت بوده اند. با این وجود، هر دو امپراتوری واری و تیواناکو در زمان ظهور امپراتوری اینکاها در سال تقریبی 1200 پس از میلاد، فروپاشیدند.

این مکان در نزدیکی هارمی امروزی قرار گرفته است و دارای ساختاری هرمی به نام El Castillo de Huarmey (به معنای قلعه هرمی) است. محققان از دهه 40 میلادی، در خصوص این سازه اطلاعاتی را به دست آورده بودند، با این حال بسیاری فکر می کردند که به علت غارتگران، این قبرها از گنجینه های باارزش خالی شده باشد. اما حفاری های گیرز و پرزادکا در سال های 2012 و 2013 نشان داد که مقبره باستانی واری، گورستانی تقریبا دست نخورده است.

حفاری بعدی مقبره ملکه های واری نیز نشان داد که این قلعه هرمی زمانی یک مقبره بزرگ متعلق به واری و محل عبادت اجداد در ساحل شمالی پرو بوده است، منطقه ای که تحت کنترل اولین امپراتوری آند قرار داشته است.

گیرز گفت:این تیم هم چنین بیش از 1300 شیء را که به عنوان هدایای قبر که در مقبره ملکه های واری دفن شده بودند را کشف نموده است که شامل اشیای غنی ساخته شده از طلا، برنز، نقره، جواهرات گران بها، چوب، استخوان و صدف هستند.

مقبره باستانی واری در پرو

گیرز بر این باور است که ارباب هوارمی و سایر افرادی که در مقبره باستانی تازه کشف شده پرو دفن شده اند، احتمالا اعضای نخبگان واری و صنعتگران بسیار ماهر بوده اند.

او ادامه داد:آثار طلایی و نقره ای که نزد آنها سپرده شده اند، این فرض را تایید می نمایند. مردان و زنانی که در قبرستان سلطنتی واقع در قلعه هرمی هوارمی دفن شده بودند، مستقیما با بالاترین سطح فراوری صنایع دستی مرتبط بوده و برترین کالاهای لوکس دوران خود را می ساختند.

او هم چنین مطرح کرد که علاوه بر گورستان نخبگان، قلعه هرمی هوارمی مرکز اداری مهم امپراتوری واری بوده است، این مکان هم چنین محل فراوری برترین صنایع دستی به ویژه لباس های منحصر به فرد، زیورآلات فلزی و جواهرسازی به شمار می رود. جاستین جنینگز، باستان شناس موزه سلطنتی اونتاریو نیز که در آخرین مطالعه شرکت نداشته، سایر مکان های واری در پرو را کاوش نموده است.

او با اینکه اکتشافات اخیر را دیدنی خوانده اما هشدار داده که فلسفه و کارکرد قلعه هرمی هوارمی در دوران واری به خوبی درک نشده است. او احتمال داد که افراد دفن شده در آن محل، ممکن است صنعتگران نخبه نباشند.

جنینگز گفت: اینها قطعاتی فوق العاده هستند و بسیار خوب است که به قبرها مرتبط هستند. اما مردگان نمی توانند آنچه که در مقبره هایشان قرار می گیرد را انتخاب نمایند. بنابراین، اثاثیه درون قبرها ممکن است انعکاس دقیقی از حرفه و پیشه افراد دفن شده را منتقل نکند.

4141

منبع: خبرآنلاین

به "عکس ، کشف جواهرات حیرت انگیز از مقبره 1300 ساله !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، کشف جواهرات حیرت انگیز از مقبره 1300 ساله !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید