عکس های جانوران در اسارت توریسم ، سلفی های خندان با حیوانات وحشت زده

به گزارش مجله کامپیوتر، آنالیز های سازمان جهانی گردشگری نشان می دهد که توریسم مرتبط با حیات وحش تجارتی است که بین 20 تا 40 درصد از درآمد جهانی صنعت گردشگری را شامل می گردد. این درحالی است که بیشتر این درآمد از راه سوءاستفاده از جانوران و به اسارت دریافت آن ها به دست می آید.

عکس های جانوران در اسارت توریسم ، سلفی های خندان با حیوانات وحشت زده

مجله کامپیوتر : روی تخته ای چوبی، در دهکده ای کوچک در ساحل طولانی ترین رودخانه دنیا، مورچه خواری ماست میوه را از درون پاکت پلاستیکی می مکد. همزمان مردی مونوپاد را جلوی پوزه جانور دراز می نماید و با آن سلفی می گیرد. یک جفت طوطی دم بلند بومی آمریکای جنوبی از ظرف چیپس وپنیر می خورند. آن سوتر مرغ توکان به کلوچه ای نوک می زند. 60 گردشگر درحالی که حیوانات حیات وحش را در دست گرفته اند فریاد شادی سر می کشند و می خندند.

تنبل سه پنجه یکی از آرام ترین و بی آزارترین پستانداران که از خانواده تنبل ها است، ناگزیر در بغل گردشگران جای می گیرد. این جانور به صورت غریزی عادت دارد به ساقه ها و شاخه های قطور درختان بچسبد تصور می نماید انسان هم شاخه درخت است اما گردشگران فکر می نمایند که تنبل سه پنجه در آغوش آن ها آرام گرفته است. میمون های دم دار کوچک از سر و شانه مردم بالا می روند. دو لاک پشت کوشش می نمایند خودشان را از لای دست گردشگران نجات دهند.

صدای دوربین ها در فضا می پیچد و مونوپادها این سو و آن سو می چرخند تا هیچ زاویه ای از سلفی دریافت با جانوران پنهان نماند. جانورانی که به طور طبیعی باید در زیستگاهشان زندگی نمایند به منبع درآمد گردشگری بومیان تبدیل شده اند.

زنی یک بچه تمساح آمریکایی را در دست می گیرد و جلوی دوربین دندان نشان می دهد. یک افعی آمریکای جنوبی دور بدن نوجوانی می پیچد و پسرک با ذوق و شوق از خودش و مار بزرگ فیلم می گیرد. گردشگران چند سکه درون کیسه ای می ریزند و از میدان دور می شوند. به آنچه می خواسته اند رسیده اند. دیگر هیجان جایش را به بی تفاوتی می دهد.

اگر طبیعت گردان چند روز یا چند هفته را در جنگل سپری نمایند و اگر بخت یارشان باشد می توانند یکی دو تنبل سه پنجه که به ساقه درخت چسبیده اند را ببینند یا از دیدن چشم های براق چند تمساح آمریکایی که شب هنگام در رودخانه می درخشند به وجد بیایند یا حتی وحشت نمایند. اما طبیعت گردی کار هرکسی نیست و روبه روشدن با جانوران حیات وحش آداب و رسوم خاصی دارد که در آن احترام حرف اول را می زند.

طبیعت گردان قوانین مهمی دارند؛ نه چیزی از طبیعت بردارید نه چیزی در طبیعت جا بگذارید. به قلمرو جانوران حیات وحش احترام بگذارید و با آن ها مهربان باشید و اگر به یاری احتیاج داشتند یاریشان کنید اما به آن ها غذا ندهید. زیرا غذاخوردن از دست انسان، حیوانات را اهلی می نماید و احتمال به دام افتادنشان را در تله قاچاقچیان حیوانات افزایش می دهد.

این قوانین برای گردشگرانی که صرفاً به قصد تفریح به طبیعت آمده اند بسیار سخت است. اگر زحمت چادرزدن در جنگل را به جان بخرند و هیچ جانوری نبینند چه؟ اگر با جانوری وحشی روبرو شدند چه باید بنمایند؟ وقتی راه آسان تری وجود دارد چرا باید اضطراب اقامت در جنگل را تحمل نمایند؟ چند سکه در کیسه می ریزند و با آرامش، حیواناتی را که برای سوءاستفاده از خانه جدا و دست آموز شده اند و به خصوص اغلب بچه و درنتیجه بی آزار هستند بغل نمایند و با آن ها سلفی می گیرند و در فیسبوک و اینستاگرام با دیگران به اشتراک می گذارند.

طبیعت بی دردسر در آمازون

پورتو آلگریا شهری با جمعیت 600 خانوار است که در منطقه ای معروف به Tres Fronteras (مرز سه گانه) قرار گرفته است. اینجا نقطه تلاقی پرو، کلمبیا و برزیل است که هر روز صدها گردشگر برای سلفی دریافت و دست زدن به حیوانات اهلی شده حیات وحش به آنجا می روند. برای مردم بومی که با میان وعده های غذایی و نوشابه و صنایع دستی منتظر نشسته اند این هجوم گردشگران نوعی مائده آسمانی است.

براساس گزارش سازمان دنیای گردشگری، توریسم مرتبط با حیات وحش تجارتی است که بین 20 تا 40 درصد (1.5میلیارد دلار) از درآمد دنیای صنعت گردشگری را فراوری می نماید.

این میان، آمازون با 400 گونه پستاندار، 200 گونه خزنده و هزارو300 گونه پرنده میزبان بیش از 10درصد از تنوع زیستی دنیا است. درکل، گردشگران دو گزینه را برای دیدن حیات وحش در اختیار دارند: گزینه آهسته و پیوسته و گزینه سریع. برای دیدن آمازون واقعی و حیات وحش آن به روحیه طبیعت گردی و ماجراجویی برای اقامت در جنگل احتیاج است که دست کم سه تا چهار روز به طول می انجامد و صدها دلار هزینه در بر دارد. اما برای کسی که وقت و پول کمی دارد گزینه تور سریع عرضه می گردد که یک روزه است و به سلفی دریافت با حیوانات دست آموزشده سپری می گردد.

سال 2016 سازمان حفاظت دنیای جانوران پژوهشی درباره مسئله گردشگری در پورتو آلِگریا و مانائوس در کرانه رود آمازون انجام داد و نتایج آن را در نشریه تخصصی Nature Conservation منتشر کرد. نتایج این گزارش از بد رفتاری ساکنان این دو روستا با حیوانات خبر می داد. بنابراین پژوهش، مارها از گردن بسته می شوند و دهان تمساح ها را با کش می بندند. در پورتو آلگیرا یک تمساح آمریکای جنوبی درون یخچال خرابی نگهداری می شد و یک گاودریایی در استخر مخصوص بچه ها رها شده بود و یک مرد بومی با شلاق روی پوزه یک مورچه خوار می زد.

قوانین برزیل و کلمبیا و پرو درمورد نگهداری از حیوانات روشن است: جدا کردن جانوران از طبیعت و نگه داشتن آن ها به عنوان حیوان اهلی بدون مجوز غیرقانونی است. اما مردم لزوماً به قوانین موجود احترام نمی گذارند به خصوص در ساحل آمازون سمت پرو؛ اینجا هرگز هیچ بازرسی برای سرکشی نمی آید و زمانی که نشنال جئوگرافیک در این خصوص از مقامات پرو پرسید هیچ اظهارنظری دریافت نکرد.

منبع: چمدان

به "عکس های جانوران در اسارت توریسم ، سلفی های خندان با حیوانات وحشت زده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس های جانوران در اسارت توریسم ، سلفی های خندان با حیوانات وحشت زده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید