معضلات عربستان سعودی بعد از خروج امارات از جنگ یمن

به گزارش مجله کامپیوتر، پایگاه میدل ایست مانیتور در تحلیلی به آنالیز معضلاتی پرداخته که عربستان سعودی بعد از خروج امارات از جنگ یمن با آنها روبرو خواهد شد.

معضلات عربستان سعودی بعد از خروج امارات از جنگ یمن

به گزارش گروه بین الملل مجله کامپیوتر، یک پایگاه خبری-تحلیلی مستقر در انگلیس در مقاله ای به آنالیز معضلاتی پرداخته که انتظار می رود عربستان سعودی بعد از خروج امارات متحده عربی با آن روبرو گردد.

پایگاه میدل ایست مانیتور می نویسد: خروج امارات متحده عربی از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن، رویداد شگفت آوری نبود و مسئله ای بود که در گذر زمان اتفاق می افتاد. قتل عام یمنی با محکومیت کشورها از چهار گوشه جهان روبرو شد و به فاجعه ای در زمینه روابط عمومی برای امارات تبدیل شد.

این رسانه نوشته است: خروج امارات از ائتلاف، عربستان سعودی را به شدت آسیب پذیر خواهد نمود و مطمئناً بر تأمین منابع مالی جنگ اثر خواهد گذاشت. ائتلاف، همین حالا هم بعد از آنکه قطر در پی محاصره کشورهای همسایه خود از آن خارج شد از لحاظ مالی با مشکلاتی روبرو شده بود.

طبق این تحلیل، در صورتی که سودان هم نیروهای خودش را بر خلاف آنچه شورای نظامی انتقالی این کشور وعده داده از ائتلاف خارج کند، اوضاع برای عربستان به مراتب بدتر خواهد شد. در حال حاضر، نزدیک به 14000 نفر از شبه نظامیانی که به عنوان نیروی زمینی در میدان جنگ حضور دارند متعلق به سودان است.

میدل ایست مانیتور در ادامه به شرح درباره دلایل و انگیزه های امارات برای خروج از ائتلاف عربستان سعودی پرداخته است. این رسانه می نویسد: اولاً طبق گفته ژاکلین می یر کاتتاک، از محققان Critical Threat Project، امارات متحده عربی به عربستان سعودی هشدار داده بود به حمایتش از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن خاتمه دهد، وگرنه امارات از ائتلاف خارج می گردد.

دومین عامل، طبق این تحلیل، این است که روابط سیاسی و مالی امارات با ایران، هر چند نه مانند گذشته، کماکان ادامه دارد. گزارش ها نشان می دهند امارات بعد از چین دومین مقصد صادرات کالاهای ایران بود.

میدل ایست مانیتور درباره دلیل سوم نوشته است: همزمان با شلوغ شدن آب های خلیج فارس، صحبت از تشکیل یک نیروی پلیس در تنگه هرمز جان می گیرد. امارات می خواهد همراه با آمریکا، انگلیس و کشورهای دیگر بخشی از این نیروی پلیس باشد.

این رسانه در خاتمه خاطرنشان می نماید: امارات با خارج کردن نیروهای خود از یمن، در حال نجات دادن خودش از ذلالتی است که با شکست ائتلاف حاصل خواهد شد. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی خاتمه برای به دوش کشیدن ذلت پذیرش شکست از حوثی ها تنها خواهد ماند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "معضلات عربستان سعودی بعد از خروج امارات از جنگ یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معضلات عربستان سعودی بعد از خروج امارات از جنگ یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید