وام ماه عسل تصویب نشد

به گزارش مجله کامپیوتر، پیشنهاد تخصیص 5 میلیون تومان به زوج های جوان با عنوان وام سفر ماه عسل در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب نشد.

وام ماه عسل تصویب نشد

به گزارش مجله کامپیوتر، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جریان آنالیز لایحه بودجه 98 به مجلس پیشنهاد کرد: به منظور ایجاد نشاط اجتماعی و آسان سازی سفر برای اقشار جامعه بویژه قشر جوان، دولت تدبیر و امید در کنار اعطای تسهیلات ازدواج، ارائه بسته سفر تشویقی ماه شیرین به زوجین جوان تا سقف 50 میلیون ریال در نظر گرفته گردد.

این سازمان دلایل توجیهی خود را با ارائه طرح پیشنهادی تسهیلات سفر ماه عسل، این چنین تشریح نموده بود: با توجه به ابلاغ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه کشور و با موضوع قرار دادن اقتصاد مقاومتی و در جهت توسعه پایدار صنعت توسعه گردشگری داخلی و استفاده بهینه از ظرفیت ها و امکانات مراکز اقامتی و گردشگری داخلی و همچنین ایجاد نشاط اجتماعی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نظر دارد با همکاری سایر دستگاه های ذی ربط، طرحی با عنوان بسته سفر تشویقی ماه شیرین برای زوجین جوان طراحی و اجرا کند.

با توجه به این که ماه شیرین، سفری است که سال ها در تمام جهان و حتی کشور عزیزمان ایران برای زوج های جوان مرسوم بوده و فرصتی را برای زوج های جوان فراهم می نماید تا زمینه آشنایی با فرهنگ ها و آداب و رسوم مناطق مختلف کشور را به وجود آورد، در نظر دریافت چنین تسهیلاتی به وسیله دفاتر خدمات مسافرتی منتخب استان ها با همکاری بانک های عامل و دستگاه های ذی ربط به زوج های جوان (حداکثر تا یک سال پس از تاریخ عقد) متناسب با علایق جوانان به عنوان بسته سفر داخلی می تواند رونق بخش توسعه گردشگری داخلی و مؤثر در ایجاد نشاط اجتماعی جوانان باشد.

ساز و کار این طرح هرچند معین نشده بود اما طبق شرحات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار بود تسهیلات مورد احتیاج آن همانند وام ازدواج از منابع قرض الحسنه بانک ها تأمین گردد. متن پیشنهادی تسهیلات سفر ماه عسل با آن که در کمیسیون فرهنگی مجلس پذیرفته شد اما در کمیسیون تلفیق، متوقف شد.

احمد مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس که پیگیر به نتیجه رسیدن این طرح بود، در زمان آنالیز لایحه بودجه 98 در این کمیسیون، گفته بود: مصوب شد که برای سفر ماه عسل زوج های جوان، مبلغ 5 میلیون تومان با مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از منابع قرض الحسنه بانک های عامل در نظر گرفته گردد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با شرح این که مبلغ پیشنهادی، مختص زوج هایی است که برای نخستین بار ازدواج نموده اند و در گردشگری داخلی مصرف خواهد شد، اظهار نموده بود: این پیشنهاد با هدف افزایش ترغیب ازدواج و رونق گردشگری اتخاذ شده است که در صورت تصویب در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس در قابل بودجه سال 98 تبدیل به قانون خواهد شد.

کمیسیون تلفیق بودجه 1398 حدود دو هفته پیش بدون آن که درباره وام سفر ماه عسل اعلام نظر کند، با پیشنهاد افزایش وام ازدواج به 30 میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج ساله موافقت کرد. این درحالی بود که دولت در لایحه بودجه سال آینده مبلغ وام ازدواج را 15 میلیون تومان پیش بینی نموده بود که از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز پیشنهاد شد: مضاف بر وام ازدواج، 5 میلیون تومان دیگر با عنوان وام سفر ماه عسل در نظر گرفته گردد که کمیسیون تلفیق با آن موافقت نکرد، اما مبلغ وام ازدواج را بیشتر از آنچه دولت با توجه به منابع قرض الحسنه بانک ها در نظر گرفته بود، مشخص کرد که با نقدها و حتی مخالفت هایی روبرو شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وام ماه عسل تصویب نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام ماه عسل تصویب نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید