پیغام ها و پیغامدهای حمله به آرامکو

به گزارش مجله کامپیوتر، حمله نیروهای مردمی و ارتش یمن به پالایشگا ه های بقیق و خریص شرکت آرامکو در شرق عربستان، از لحاظ شدت و غافلگیری بوجود آمده، تاثیرات مهم سیاسی و مالی در منطقه و دنیا در پی داشت.

پیغام ها و پیغامدهای حمله به آرامکو

شعیب بهمن - حمله نیروهای مردمی و ارتش یمن به پالایشگا ه های بقیق و خریص شرکت آرامکو در شرق عربستان سعودی، از لحاظ شدت و غافلگیری بوجود آمده، تاثیرات مهم سیاسی و مالی در منطقه و دنیا در پی داشت.

این حمله که به کاهش 5 میلیون بشکه ای فراوری نفت شرکت آرامکو منجر شد، از پیغامدهای خونین جنگی است که عربستان سعودی طی سال های اخیر علیه مردم یمن شروع نموده است. اگر چه در گذشته دولت سعودی به صورت یکجانبه مردم یمن را مورد هدف قرار می داد، حمله به تاسیسات نفتی آرامکو نشان داد که بسیاری از معادلات موجود دستخوش دگرگونی و تحول شده اند.

شرکت سعودی آرامکو که تحت مالکیت دولت عربستان واقع شده است، از سال 1933 فعالیت خود را شروع نموده است. این شرکت که دارای بالاترین حجم ذخایر نفتی اثبات شده است، از لحاظ مالکیت ذخایر نفت خام و گاز طبیعی، یکی از با ارزش ترین شرکت های دنیا محسوب می گردد.

اگر چه ارامکو به دلیل اهمیت و ارزش خود با پیشرفته ترین سامانه های دفاعی و نظامی محافظت می گردد، با این حال نیروهای مردمی و ارتش یمن پیروز شدند ضربه ای بی سابقه به تاسیسات نفتی عربستان وارد نمایند. این ضربه به حدی جدی و مثمر ثمر بود که نه تنها حدود نیمی از فراوری نفت سعودی ها را از مدار خارج کرد، بلکه باعث شد تا این کشور از یک صادر نماینده نفت و فرآورده های نفتی به یک وارد نماینده تبدیل گردد.

از لحاظ سیاسی آنچه در آرامکو رخ داد، دارای پیغام های قابل توجهی بود.

نخست آنکه اقدام نیروهای مردمی و ارتش یمن در خصوص هدف قرار دادن تاسیسات نفتی عربستان نشان داد که بازیگران کوچک و به ظاهر ضعیف، توانایی وارد آوردن ضربه های بزرگ و اساسی دارند.

دوم آنکه اقدام نیروهای مردمی و ارتش یمن اثبات کرد که تجاوز یکطرفه عربستان به کشوری که فاقد نیروی دفاعی لازم برای دفاع از خود است، همواره با یک نتیجه از پیش معین شده به سرانجام نمی رسد. در واقع اقدام ارتش یمن در خصوص هدف قرار دادن آرامکو، تغییر معادلات میدانی و شرایط حاکم بر تجاوز یک طرفه سعودی علیه مردم یمن بود.

سوم آنکه اقدام ارتش یمن نشان داد که نمی توان بر سایر کشورها فشارهای مضاعف وارد کرد اما انتظار پاسخ مقتضی از آنها نداشت. اگر چه نیروهای مردمی و ارتش یمن از لحاظ قدرت نظامی بسیار ضعیف تر از عربستان سعودی هستند، اما پاسخ نامتقارن آنها در آرامکو توانست معادلات را به کلی تغییر دهد.

چهارم آنکه خرید و انباشت تسلیحات نظامی به تنهایی نمی تواند ضامن تامین امنیت یک کشور باشد. در واقع کشوری همچون عربستان که با هزینه 67.6 میلیارد دلاری در مقام سوم بیشترین هزینه کرد نظامی در دنیا واقع شده است، با تمام خریدهای پیشرفته تسلیحاتی خود هم دارای آسیب پذیری های قابل توجهی است.

پنجم آنکه در نظام بین الملل فعلی، آمریکا دیگر قادر به حمایت تمام قد از متحدان سنتی خود نیست. در واقع آمریکا نه تنها فاقد قدرت و توانایی دفاع از متحدان خود است، بلکه حتی توان محافظت از خویش را هم از دست داده است.

در نتیجه مهم ترین درسی که اقدام نیروهای مردمی و ارتش یمن در بر داشت، این بود که صرف برخورداری از قدرت نظامی و تسلیحات پیشرفته یا کسب حمایت قدرت های بزرگ نمی تواند تامین نماینده امنیت یک کشور باشد. در واقع آنچه می تواند موجب تامین امنیت برای عربستان سعودی گردد، نه به راه انداختن جنگ و درگیری با کشورهای منطقه، بلکه پیروی از منش صلح و دوستی و احترام متقابل است.

از این رو آینده موقعیت عربستان سعودی در منطقه بیش از همه به سیاست های دولت این کشور مرتبط است. اگر دولت سعودی به جنگ افروزی خود ادامه دهد، نه تنها درگیر یک آتش بازی گسترده می گردد، بلکه در قعر چاهی که خود کنده است، خواهد سوخت.

ح

منبع: خبرگزاری فارس

به "پیغام ها و پیغامدهای حمله به آرامکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام ها و پیغامدهای حمله به آرامکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید