کاردستی با ملیله کاغذی

به گزارش مجله کامپیوتر، کاردستی با ملیله کاغذی هنری زیبا و جالب است که کاربرد های زیادی دارد. از این هنر برای ساخت کاردستی با مقوا و کاغذ نیز می توانید استفاده نمایید.

کاردستی با ملیله کاغذی

مجله کامپیوتر | سرویس خانه داری - ملیله کاغذی یا کوئیلینگ شکلی از هنر های دستی با استفاده از نوار های باریک کاغذ حالت گرفته و چسب است که علاوه بر زیبایی کار بسیار ساده ای است. با شنیدن ملیله کاغذی ناخودآگاه منجوق دوزی و ملیله دوزی های قدیم در ذهن تداعی می شود که البته تفاوت های زیادی با هم دارند.

تاریخچه این هنر به زمان رنسانس برمی شود که راهبان و راهبه های فرانسوی و ایتالیایی با استفاده از ملیله و از جنس نوار های باریک زر و … به تزیین جلد کتاب ها و اقلام مذهبی خود می پرداختند؛ و در ایران رونق این هنر دستی از دوره سلجوقی آغاز و در دوره صفویه به اوج خود رسید و هنرمندان زیادی را در این عرصه پرورش داد از جمله شهر های معروف در هنر ملیله می توان به زنجان و اصفهان اشاره کرد. (Paper Quilling Tips for Beginners)

وسایل لازم برای ساخت کاردستی با ملیله کاغذی

  • قلم پیچ / قلم سوزنی / قلم شکاف دار
  • چسب مایع یا چسب چوب بیرنگ
  • انواع قیچی ها و کاتر
  • تخته مخصوص کوئیلینگ و شابلون های موجود
  • انواع مقوا های رنگی نازک که قابلیت پیچیده شدن بدون شکستگی را داشته باشند از جنس فابریانو، کانسون، اشتنباخ و …

البته این وسایل برای حرفه ای ها بیشتر مورد استفاده است. اگر بار اولی است که این کار را امتحان می کنید و فقط برای درست کردن یک کاردستی ساده قرار است از آن بهره ببرید نیازی به همه وسایل نیست. یکی از قلم ها (حتی می توانید از سیخ چوبی یا خلال دندان بهره ببرید)، یک چسب، یک قیچی، شابلون معمولی و مقوا ها کافی است تا به آنچه می خواهید برسید.

روش ساخت کاردستی با ملیله کاغذی

برای آغاز به یک قلم مخصوص نیاز دارید که سرش دو شاخه باشد. همانطور که گفته شد می توانید قلم مخصوص به خودش را بگیرید و یا از سیخ یا خلال بهره ببرید. برای درست کردن قلم دوشاخه می توانید با قیچی یا کاتر سر سیخ یا خلال را از وسط نصف کنید.

به یک شابلون مخصوص ملیله کاغذی نیاز دارید تا بتوانید دایره ها را در اندازه های مناسب که در همان شابلون معرفی شده، درآورید.

مرحله بعد برای ساخت ملیله های کاغذی استفاده از نوار های کاغذ یا مقوا های نازک با عرض هر نوار 3 تا 5 میلیمتر است. اگر کاغذ مخصوص پیدا نکردید برای تهیه نوار های کاغذی کاغذ یا مقوای فابریانو رو به فاصله 3 یا 5 میلیمتر خط کشی کنید و با کاتر برش بزنید. طول نوار ها بستگی به آنچه می سازید دارد.

سپس آن ها را با اندک چسب رقیق به نحوی با سلیقه به صفحه می چسبانید که ردی از چسب باقی نماند.

اینکار نیاز به تمرین و کسب مهارت دارد تا بتوانید طرح دلخواه را به وجود آورید.

این یک شرح اولیه برای درست کردن کاردستی با ملیله کاغذی است که می توان با استفاده از آن طرح های زیبا و گوناگونی مانند گلها، حیوانات و هر آنچه باب سلیقه خودتان است را درست کرد. هرچیز ساده را می توانید با کمی ذوق و سلیقه به اثری هنری و قابل افتخار تبدیل کنید.

بسته کویل: اگر رول فشرده را کمی شل کنید پیچ ها از هم باز می شوند و به آن بسته کویل می گویند. با استفاده از آن می توانید انواع پیچ ها را امتحان کنید.

بیشتر بدانید: آموزش ملیله کاغذی (منبت کاغذی) یا کوئیلینگ + ویدیو

سخن آخر

همانطور که دیدید هنر ملیله تلفیقی از حوصله و ظرافت است که دارای تنوع فراوان بوده و با کمی تمرین می توانید اشکال گوناگونی را بسازید. در این هنر کاغذ ها به شکل های رول شده (لوله شده)، فر، پیچ خورده و طرح های مختلف دستکاری شده و اشکال برای طرحی نو شکل می گیرند. در هنر ملیله می توان با تکنیک های پیشرفته و با استفاده از کاغذ ها در اندازه های مختلف هنری سه بعدی و انتزاعی خلق نموده و آثاری نظیر تزیین کارت های تبریک، حاشیه تصاویر، جعبه های تزیینی، قاب های دیواری، زیورآلات و ... ایجاد نمود.

منبع: setare.com

به "کاردستی با ملیله کاغذی" امتیاز دهید

1 کاربر به "کاردستی با ملیله کاغذی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاردستی با ملیله کاغذی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید