کهن الگوی پوزیدون؛ شخصیت شناسی آرکتایپ هیجانات و غریزه

به گزارش مجله کامپیوتر، کهن الگوی پوزیدون (Poseidon Archetype) نماد افرادی است که تحت فرمان عواطف و غرایز خود هستند و احساسات سرکوب شده خود را به شکلی انفجاری و ویرانگر ابراز می نمایند.

کهن الگوی پوزیدون؛ شخصیت شناسی آرکتایپ هیجانات و غریزه

سرویس روانشناسی - خانم شینودا بولن روانشناس تحلیلی و از پیروان کارل گوستاو یونگ در نقطه تلاقی روانشناسی و اسطوره شناسی کهن الگو های زنانه و مردانه ای را مطرح نموده است که به خدایان و خدابانوان یونان باستان بازمی گردند. این کهن الگو ها که آرکتایپ نیز نامیده می شوند در ناخودآگاه جمعی بشر حضور داشته و غلبه انرژی هر یک از آنان در روان شخص می تواند بر شخصیت و رفتار او تاثیر بگذارد. در این مقاله شما را با کهن الگوی پوزیدون و ویژگی های شخصیت پوزیدون تایپ آشنا می کنیم.

 • کهن الگوی پوزیدون
 • ویژگی های شخصیتی
 • تاثیر کهن الگوی پوزیدون در طول زندگی
 • جنبه های منفی و مسائل شخصیتی پوزیدون
 • پیشنهاداتی به پوزیدون تایپ ها
 • رشد و پرورش آرکتایپ پوزیدون

کهن الگوی پوزیدون

پوزیدون خدای اقیانوس ها و اسب ها بوده و حوزه حکمرانی اش عواطف و غرایز هستند. اسب و آب هر دو نمادی از ناخودآگاه هستند. آب سیال و رمزآلود است و بدون شکلی مشخص شده، هر لحظه اش با لحظه قبل متفاوت است و اسب تجسم کشش های غریزی و ابتدایی در انسان است. پوزیدون بدوی ترین خداست که توفان ها، زمین لرزه ها و امواج تخریب نماینده دریا در دستان اوست. او نماد انفجار نیروی های ناخودآگاه در سطح خودآگاهی است. پوزیدون بد اخلاق و خطرناک است، اما جنبه آرام و عاطفی اش می تواند دریا را آرام کند. او به شکل مردی با ریش انبوه و چنگکی سه شاخه در دست به تصویر کشیده شده است.

پوزیدون خدای دریاست، چون جزر و مد و بالا و پایین زیاد دارد. او عاطفی، خشن و کینه توز است و هر لحظه ممکن است انفجار خشمش هر چیزی را که بر سر راهش قرار گرفته است نابود کند، اما در عین حال می تواند عمیق و عاطفی باشد؛ جنبه ای از شخصیت که در فرهنگ های مردسالارانه بی ارزش شمرده شده و اغلب در مرد ها به خوبی درک نمی شود.

آرکتایپ پوزیدون بخش سرکوب شده و تحت کنترل کهن الگوی پدر یا زئوس است. در واقع زمانی که احساسات در مردان به عقب رانده شده و در بخشی از شخصیت سرکوب می شوند، کهن الگوی پوزیدون غیرفعال می شود. اگر ادامه سرکوب آن غیرممکن شود به صورت خشم های انفجاری خود را نشان می دهد. این کهن الگو جنبه ای از پادشاهی را در خود دارد، اما فاقد تفکر استراتژیک است. او در صورت باخت با نفرت و پرخاشگری واکنش نشان می دهد. پوزیدون از لحاظ جنسی فعال و بارور نماینده است و همان بخشی از شخصیت است که توسط نیروی زنان رام نشده و سمبل مردانگی غریزی است.

با اینکه پوزیدون به خاطر خشمش شهرت دارد، اما یک جنبه بخشنده و آرام نیز دارد که می تواند عمیق و زیبا باشد. در واقع کهن الگوی پوزیدون نماد مردان و زنانی است که می توانند به عمق احساسات خود سفر نموده و اندوه، خشم و حتی محبت سرکوب شده خود را ببینند.

ویژگی های شخصیتی

رفتار های این تیپ شخصیتی همواره تحت تاثیر احساسات، عواطف و غرایز است. حال این احساسات می تواند خشم و عصبانیت یا مهربانی و عطوفت باشد. عاشق ترین ها و خشمگین تر افراد را می توان در پوزیدون تایپ ها پیدا کرد.

 • پوزیدونی ها احساست خود را سرکوب نموده و بعد به شکلی انفجاری و ویرانگر بیان می نمایند.
 • این افراد هنگام عصبانیت ناگهان توفانی شده و همه چیز را به هم می ریزند و بعد از کار خود پشیمان می شوند. خیلی وقت ها حرف ها یا کار هایی را که در زمان خشم و عصبانیت انجام داده اند، به یاد نمی آورند.
 • خیلی مهربان بوده و سعی می نمایند احتیاج های دیگران را رفع نمایند.
 • به هر شکلی ابراز احساسات نموده و علاقه خود را به طرف مقابل نشان می دهند.
 • تایید طلب هستند و نظر دیگران برایشان خیلی مهم است.
 • در جمع ها کوشش می نمایند ریاست را به عهده گرفته و رئیس بودن خود را به هر شکلی ثابت نمایند.
 • دوست دارند مهم باشند، اما اغلب کوشششان در این راه به پیروزیت منجر نمی شود.
 • اعضای خانواده می دانند که او در مواقع عصبانیت خطرناک است و فرهنگ مردسالاری او را در ابراز خشمش در خانواده همراهی می نماید.
 • کینه توز هستند و حتی بعد از گذشت زمان به دنبال انتقام دریافت می روند.
 • احساسات در او عمیق هستند. اگر برونگرا باشد آنها را ابراز نموده و اگر درونگرا باشد سرکوبشان می نماید.
 • به خوبی می دانند هر کس را چگونه راضی و غافلگیر نمایند، چرا که با حوزه احساسات آشنایی زیادی دارند.
 • در هدیه دریافت مهارت زیادی دارند و همواره دیگران را با هدایای خود هیجان زده می نمایند.
 • حافظه عاطفی قوی دارند و هرکس به آن ها خوبی یا بدی نموده باشد را به خوبی به خاطر سپرده و درصدد فرصتی برای جبران چندبرابری آن هستند.
 • معیار انتخاب و تصمیم گیری آن ها قلبشان است و با احساسات و هیجاناتشان تصمیم گیری می نمایند.
 • تجاوز به حریم شخصی دیگران برایشان چندان معنایی ندارد و به خود اجازه می دهند در کار های دیگران دخالت نموده و به وسایل شخصی آن ها دست بزنند.
 • خواب و خوراکشان بسیار برایشان اهمیت دارد و نمی توانند تحمل نمایند که برنامه خوابیدن یا غذا خوردنشان به هم بریزد.
 • در رستوران ها انعام زیاد می دهند تا هربار که می روند آن ها را شناخته و ازشان به خوبی استقبال شود.
 • برای پوزیدون تایپ ها خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است. آن ها دوست دارند همه خانواده همواره با هم بوده و با هم سر میز غذا باشند.
 • مردان پوزیدونی از مردان زئوسی خوششان نمی آید با این حال در شرایط استرس زا به یک زئوسی تبدیل می شوند و به دنبال قدرت می گردند و در شرایط امن کهن الگوی دیونوسوس درونشان بیدار می شود.
 • افرد متاثر از کهن الگوی پوزیدون معمولا در مدیریت کسب و کارشان با شکست روبرو می شوند و با خشم واکنش نشان می دهند.

زمانی که سیل هیجانات و عواطف باعث می شود عقل و منطق در ما خاموش شود و زندگی و تصمیماتمان را برا اساس غرایز و احساسات خود پیش می بریم تحت تاثیر انرژی کهن الگوی پوزیدون هستیم.

تاثیر کهن الگوی پوزیدون در طول زندگی

1- کودکی پوزیدون

او برونگراست و واکنش های احساسی قوی دارد. هر چه را بخواهد با داد و فریاد به دست می آورد و وقتی آن چیز را به دست آورد دیگر برایش باارزش و جذاب نیست. به سادگی می توان حواس کودک پوزیدونی را از چیزی به چیز دیگر منحرف کرد و این بهترین راه کنترل اوست. او عاشق ورزش های آبی است و از شنا کردن و در استخر بودن خسته نمی شود. حتی از همان نوزادی از حمام کردن لذت می برد.

خیلی از پوزیدونی ها در خانه یا مدرسه به خاطر ابراز احساساتشان سرزنش می شوند. او را به خاطر گریه کردن مسخره نموده و به خاطر شلوغ کاری هایش تنبیه می نمایند. اگر در خانواده ای زندگی کند که نظم و انجام به موقع کار ها اولویت داشته و احساسات باید کنترل شوند کودک پوزیدونی مدام در حال عذاب کشیدن است. برای او خانواده ایده آل خانواده ای است که در آن احساسات به سادگی بیان شده و کار ها و برنامه ها کمتر کنترل شده باشند.

2- نوجوانی پوزیدون

تغیرات هورمونی دوران بلوغ پوزیدون را بیش از پیش هیجانی و احساساتی می نماید. واکنش های هیجانی او در خانه و مدرسه، از او نوجوانی ناسازگار به نمایش می گذارد.

به ورزش های آبی و هنر های نمایشی علاقه مند است و به دنبال دخترانی است که از نظر جنسی جذاب هستند.

3- پوزیدون در دوران تحصیل

کهن الگوی پوزیدون به تنهایی نمی تواند به پیروزیت تحصیلی یاری کند. ضروری است سایر آرکتایپ ها در او فعال شود تا بتواند از هوش خود برای دستاورد های تحصیلی استفاده کند. دانش آموز پوزیدونی از امتحان دادن و کار های تکراری مدرسه متنفر است و اغلب در کلاس حوصله اش سر می رود. آن ها اغلب نمی دانند می خواهند چکاره شوند و عملکرد خوبی در مدرسه و دانشگاه ندارند. ادامه تحصیل برایش جذاب نیست، اما دوست دارد فرزندانی تحصیلنموده داشته باشد.

4- شغل پوزیدون

او با کار هایی خوب کنار می آید که با طبیعت و همچنین با ذات انسان سروکار داشته باشد؛ مثل کشاورزی و دامداری. کار در کارخانه و دفتر کار او را از طبیعت دور نموده و برایش رضایت بخش نیست، چون باید احساسات و هیجانات خود را کنار بگذارد. زیاد کار می نماید و پول را با رنج زیاد به دست می آورد، اما در صندلی رئیس به هر نحوی ریاست خود را نشان داده و به زیر دستان خود می فهماند که اگر درست رفتار ننمایند با خشم او روبرو خواهند شد. مدیریت اقتصادی خوبی دارد، اما به خاطر تصمیمات هیجانی ممکن است موقعیت شغلی خود را به خطر بیاندازند.

5- میانسالی و پیری

پوزیدون تایپ ها اغلب ازدواج نموده و بچه دار می شوند و خانواده برایشان اهمیت زیادی دارد، با این حال خیلی محتمل است که همسرشان آن ها را ترک کند. اگر مرد پوزیدونی برای سازگارشدن با محیط احساسات و طبیعت اصلی خود را سرکوب نموده باشد به احتمال زیاد در میانسالی دچار بحران و افسردگی خواهد شد. شاید هم در نیمه دوم زندگی طبیعت سرکوب شده خود را فرابخواند. در پیری نیز اگر برای ورود به جهانی زئوس طبیعت خود را سرکوب نموده باشد یا واکنش های غریزی اش زندگی را برایش مشکل و پیچیده نموده باشد، اکنون فردی سطحی و از خود بیگانه است. اما اگر توانسته باشد در کنار وفاداری به طبیعت خود سایر آرکتایپ ها را در خود پرورش دهد، زندگی معناداری خواهد داشت.

6- رابطه با دیگران

مردانی که متاثر از کهن الگوی پوزیدون هستند نمی توانند با خوبی با سایرین رقابت نموده و در جهانی صنعتی امروز پیروز به حساب بیایند؛ آنان ذهنیتی هدف گرا نداشته و نمی توانند احساساتشان را نادیده بگیرند. اگر بخواهد در این جهان پیروز شود باید کهن الگوی آپولو را در خود پرورش دهد تا بتواند وقت شناس و هدفمند شود. او در رابطه با همجنسانش کوشش می نماید همواره فزونی خود را اثبات کند.

در رابطه با زنان دو ویژگی مردسالاری و ظرفیت هیجانی و احساسی زیاد باعث می شود پوزیدون ها بتوانند بر زنان تسلط یابند. او با اینکه جنس مخالف را مورد لطف، حمایت و توجه خود قرار می دهد، اما در خیلی از موارد زورگو بوده و بدون توجه به احساسات زنان به حریم شخصی آن ها تجاوز می نماید. او زنان را را محدود می نماید، اما از زنان قوی خوشش می آید.

روابط جنسی برایش اهمیت زیادی دارد و این تمایلات مانند یک نیروی طبیعی در او جریان پیدا می نماید. برایش مهم نیست که زنان را بی توجه به احساساتشان به رابطه جنسی وادارد.

7- ازدواج

کهن الگوی پوزیدون می خواهد ازدواج کند و خانواده ای تشکیل بدهد که در آن قدرت پدرسالاری اش را به نمایش بگذارد. او برای ازدواج به دنبال زنان زیباست، ولی اکثر زنان از شخصیت سلطه گر پوزیدون ها فراری هستند. یک پوزیدونی در صورتی پیروز به رابطه جدی با یک زن می شود که روی مهارت های عاطفی و ارتباطی خود کار کند. او نسبت به همسرش احساس مالکیت نموده و سعی می نماید او را کنترل کند. رابطه جنسی را حق خود می داند و در این مورد نسبت به احساسات همسرش بی توجه است. او بدون اینکه متوجه باشد با قدرت طلبی ها، خشم های ناگهانی و عدم کنترل عاطفی موجب آزار همسرش می شود و زمانی متوجه می شود که همسرش او را ترک نموده باشد. او برای سازگاری با یک زن باید بتواند در سطح عمیق تری با او رابطه برقرار نموده و بیشتر ملاحظه کار باشد.

8- رابطه با فرزندان

اگر مرد پوزیدونی در کودکی توسط والدین خود پذیرفته شده باشد می تواند پدری خوب بوده و فرزندان خود را نیز به خوبی تربیت نموده و مورد حمایت قرار بدهد. در غیر این صورت پدر و همسری بد است. خانواده از خشم او رنج برده و فرزندان ممکن است رفتار های پرخاشگرانه او را تقلید نمایند. او والدی کنترل گر است و اگر فرزندانش از دستورات او تخطی نمایند، خشمگین می شود و سعی می نماید به هر شکلی رفتار فرزندش را تلافی کند. دختران پدران پوزیدونی معمولا خود را با رفتار پدر سازش داده و ممکن است نقش ناجی را برای او بازی نمایند.

جنبه های منفی و مسائل شخصیتی پوزیدون

عواطف انفجاری، تایید طلبی و ناتوانی در تحمل محدودیت ها از نقاط ضعف کهن الگوی پوزیدون است. اگر احساساتشان بیش از حد طوفانی شود، شخصیتشان دچار مسائل متعددی خواهد شد.

 • واکنش های احساسی کنترل نشده برای یک فرد بزرگسال یک مشکل رفتاری به حساب می آید، ویژگی که در پوزیدون تایپ ها دیده می شود. همچنین غرق شدن در احساسات از آنان فردی غیر منطقی می سازد.
 • سرکوب مدام احساسات نیز می تواند برایشان مسائل روانی به دنبال داشته باشد و باید راهی پیدا نمایند که بتوانند با هیجانات خود کنار بیایند.
 • همانطور که اشاره شد کینه ای و انتقام جو هستند و همین می تواند موجب شود به خودشان و دیگران صدمه بزنند.
 • از آنجا که زیاد مورد انتقاد قرار می گیرند و توسط دیگران پذیرفته نمی شوند، اعتماد به نفس ضعیفی دارند.
 • احتمال اعتیاد به الکل در آنان بالاست.

  زندگی اطرافیان مردان پوزیدونی به خاطر غلیان های هیجانی و پرخاشگری آن ها می تواند بسیار ناراحت نماینده باشد.

پیشنهاداتی به پوزیدون تایپ ها

زنان و مردانی که در قلمرو پوزیدون زندگی می نمایند باید یاد بگیرند که من قوی تری داشته باشند و به جای اینکه با هیجانات خود درگیر مسائل شده به شرایط از بیرون نگاه نمایند. آگاهی از اینکه این واکنش های هیجانی به کهن الگو های ناخودآگاه ما بازمی شود، می تواند در این زمینه یاری نماینده باشد؛ بنابراین

 • قبل از هر اقدامی مدتی توقف کن.
 • روش های کنترل خشم را یاد بگیر.
 • انتظار نداشته باش همه مطابق میل تو رفتار نمایند.
 • از احساسات و هیجانات خود به جای تسلط بر دیگران برای برقراری روابط خوب بهره ببر.

پرورش کهن الگوی هرمس می تواند احساسات پوزیدون را به سمت کار های هنری بکشاند. پرورش کهن الگوی هفائستوس هم می تواند یاری کند تا هیجانات خود را به شکلی خلاقانه و مثبت بیان نمایند. پرورش آپولو، آتنا و زئوس نیز یاری می نماید تا پوزیدون تسلط بر شخصیت فرد را از دست بدهد و شما با واقع بینی بتوانید به عواقب کار هایی که انجام می دهید، فکر کنید.

رشد و پرورش آرکتایپ پوزیدون

کهن الگوی پوزیدون نقاط قوتی هم دارد. او به خانواده و احتیاج های مادی اعضای خانواده توجه نموده و مسائل اجتماعی و گرد هم آوری اعضای فامیل برایش مهم است. شما می توانید با توصیه های زیر پوزیدون غیرفعال خود را بیدار کنید.

 • گاهی تنها به خاطر اینکه دلت می خواهد کاری را انجام بده.
 • زمانی را به ورزش های آبی و رفتن به استخر یا تماشای دریا اختصاص بده.
 • از غذاخوردن لذت ببر.
 • به آدم ها توجه کن و سعی کن تشخیص بدهی چه حس و حالی دارند.
 • به تغییرات ظاهری اطرافیانت توجه کن و این تغیرات را به رویشان بیاور.
 • از بیان احساساتت نترس و چه خوب چه بد آن ها را ابراز کن.
 • گاهی کنترل جمع را به دست بگیر و همه را وادار کن که به میل تو پیش بروند.

سخن آخر

به طور کلی هر فرد زمانی که در درونش هیجانات و احساسات شدیدی را تجربه کند تحت تاثیر انرژی پوزیدون است. در جوامعی که احساسی و هیجانی هستند و اجازه می دهند مردان و زنان احساسات خود را بیان نمایند، این قلمرو با ارزش به حساب می آید. اما اگر فرد مجبور باشد هیجانات خود را در جهانی متمدن مدام سرکوب کند، دیر یا زود هیجانات سرکوب شده ممکن است به شکلی طوفانی و ویرانگر ابراز شوند. یاددریافت روش های کنترل خشم مهمترین مهارتی است که به کار پوزیدون تایپ ها می آید.

کهن الگوی پوزیدون به خاطر ویژگی های عاطفی اش زیاد در کاراکتر های سینمایی و تلویزیونی دیده می شود؛ برای مثال می توان به قباد سریال شهرزاد اشاره نمود. شما چقدر در اطرافیانتان این کهن الگو را مشاهده نموده اید؟ نظرات خود در این زمینه را برای ما ارسال نمایید. اگر به شناخت دیگر کهن الگوهای مردانه علاقه مند هستید خواندن کهن الگوی هادس؛ خدای عمق و معنا را نیز به شما پیشنهاد می کنیم.

منبع: setare.com

به "کهن الگوی پوزیدون؛ شخصیت شناسی آرکتایپ هیجانات و غریزه" امتیاز دهید

3 کاربر به "کهن الگوی پوزیدون؛ شخصیت شناسی آرکتایپ هیجانات و غریزه" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهن الگوی پوزیدون؛ شخصیت شناسی آرکتایپ هیجانات و غریزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید