آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان

به گزارش مجله کامپیوتر، کاشت لوبیا سبز در گلدان احتیاج به خاک حاصلخیز و کود چند منظوره دارد. آبیاری منظم، نور فراوان و دمای 18 تا 25 درجه از شرایط محیطی مورد احتیاج کاشت لوبیا سبز در گلدان است. از هنگام کاشت لوبیا سبز تا برداشت محصول 50 تا 60 روز طول میکشد.

آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان

برای کسانی که علاقه مند به باغبانی و پرورش گیاه هستند، هیچ چیز قشنگ تر از داشتن باغچه ای از سبزی های خانگی دست پرورده خودشان نیست. یکی از سبزی های مفید و پرمصرف در آشپزی لوبیا سبز است. کاشت لوبیا سبز هم در باغچه و هم در گلدان امکان پذیر است. در ادامه با شیوه کاشت لوبیا سبز در گلدان آشنا شوید.

روش کاشت لوبیا سبز در گلدان

مراحل کاشت لوبیا سبز در گلدان به توضیح زیر هست:

 1. گلدان مناسبی را انتخاب و آن را با خاک حاصلخیز و کود چندمنظوره پرکنید. توجه داشته باشید که خاک از زهکش مناسب برخوردار باشد، به این منظور مقداری ماسه نیز به خاک اضافه کنید.
 2. بهترین زمان برای کاشت لوبیا سبز اوایل بهار است. البته در محیط کاشانه به دلیل شرایط ثابت محیط ازنظر دما کاشت این گیاه در مواقع دیگر سال نیز ممکن است.
 3. در خاک گلدان حفره هایی به عمق 3 تا 4 سانتیمتر ایجاد کنید. سوراخ ها باید حداقل 2 سانتی متر باهم فاصله داشته باشند.
 4. بذر لوبیا سبز را در حفره ها بکارید و سپس روی آن را با ملایمت با خاک پرکنید و بلافاصله آبیاری کامل انجام دهید.
 5. گلدان را بر روی لبه پنجره ای که آفتاب گیر است، قرار دهید تا جوانه بزند.
 6. بعد از تقریباً 3 هفته میتوانید جوانه های گیاه لوبیا سبز خود را مشاهده کنید. در این زمان گیاه آماده انتقال به گلدان عظیم تر است.
 7. پس از رشد نسبی بوته های لوبیا سبز ، گیاهان کوچک تر و ناسالم را از گلدان حذف کنید.
 8. بعد از مدتی ضروری است از یک قیم برای گیاه بهره ببرید. به این منظور یک حصار و یا داربست در کنار بوته های لوبیا سبز قرار دهید. آن ها زمانی که آغاز به رشد می نمایند، به پایه احتیاج دارند.
 9. در حدود 50 تا 60 روز بعد از کاشت لوبیا سبز در گلدان، شما می توانید محصول خود را برداشت کنید.
 10. با توجه به اینکه بیشتر افراد از غلاف های تازه لوبیا سبز استفاده می نمایند بنابراین دقت کنید زمانی که غلاف ها به رشد نهایی خود ازنظر طولی رسیدند، برداشت گیاه را آغاز کنید که این زمان حدوداً 10 تا 14 روز بعد از گلدهی گیاه است.
 11. می توانید برداشت لوبیا سبز را در چندین مرحله به فاصله 3 تا 5 روز انجام دهید. غلاف های این گیاه را باید در اوایل صبح یا عصر بدون ضربه و آسیب برداشت کنید.

گیاه شناسی لوبیا سبز

لوبیا سبز گیاهی یک ساله است و کاشت و پرورش این گیاه از زمان های گذشته در بسیاری از مناطق دنیا رایج بوده است. ساقه این گیاه ناصاف و خشن و بندبند و در نوع پابلند آن پیچنده هست. در نوع پاکوتاه ساقه ها 30 تا 40 سانتیمتر رشد می نمایند. برگ لوبیا سبز ، مرکب بوده و از چند برگچه خشن که دارای کرک های سخت می باشند تشکیل می یابد . گل لوبیا سبز ، در رنگ های : سفید ، صورتی و بنفش کم رنگ دیده می شود که تعدادی از 2 تا 8 گل به صورت خوشه به هر شاخه چسبیده اند .

دانه های این گیاه در داخل غلاف کشیده و شمشیری شکل به حالت آویزان به ساقه قرار دارند که در گونه های مختلف لوبیا سبز ، رنگ و اندازه آن ها متفاوت هست . برخی از انواع لوبیا سبز، غلاف نرم و گوشتی قابل خوردن دارند و در برخی دیگر غلاف ها سخت بوده قابل خوردن نیستند .

بذر لوبیا سبز ، به شکل قلوه ای هست و در مواردی به صورت کُروی و یا بیضوی شکل دیده می شود . مصرف لوبیا سبز ، در غذاها بسیار متداول است و چون دارای مواد غذائی فراوان هست یکی از مهم ترین سبزی های مورد مصرف غذائی تلقی می شود . برای آشنایی با خواص لوبیا سبز و ارزش غذایی آن می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

لوبیا سبز و خواص بی نظیر درمانی آن

شرایط محیطی مورداحتیاج لوبیا سبز

خاک: لوبیا سبز به خاک حاصلخیز، سبک و با زهکشی خوب احتیاج دارد.

نور: لوبیا سبز به نور زیاد برای رشد احتیاج دارد و قرار دریافت در سایه باعث کوتولگی و کاهش عملکرد لوبیا می شود، بنابراین برای کاشت لوبیا سبز در گلدان و در محیط آپارتمان آ نرا در پرنورترین قسمت مانند تراس و پنجره جنوبی قرار دهید.

دما: دمای مناسب برای رشد و نمو کافی گیاه لوبیا سبز بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد و برای جوانه زدن 15 درجه سانتی گراد است.

آبیاری: آبیاری منظم به رشد مناسب بوته های لوبیا سبز یاری زیادی می نماید. در هنگام آبیاری توجه داشته باشید که خاک گلدان حالت غرقابی و ایستابی پیدا نکند چرا که گیاه لوبیا سبز حساسیت زیادی به آب ایستادگی در پای ساقه و ریشه دارد.

امیدواریم شما هم این گیاه زیبا و پرفایده را در خانه بکارید و از داشتن گلدانی سرسبز و محصولی سالم لذت ببرید.

منبع: setare.com

به "آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید