افزایش سرطان های ویژه زنان در ایران ، 3 فاکتور مهم در ابتلا به انواع سرطان ها ، اجرای طرح ملی واکسیناسیون زنان

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیرعامل شبکه ملی خیرین حوزه سرطان با اعلام افزایش آمار مبتلایان سرطان های ویژه زنان در ایران از حمایت خیریه ها برای اجرای کامل طرح ملی واکسیناسیون سرطان دهانه رحم خبر داد.

افزایش سرطان های ویژه زنان در ایران ، 3 فاکتور مهم در ابتلا به انواع سرطان ها ، اجرای طرح ملی واکسیناسیون زنان

به گزارش مجله کامپیوتر، علی مهرابی بهار مدیرعامل شبکه ملی خیرین حوزه سرطان با اشاره به تعداد اندک سرطان های قابل پیشگیری با واکسن گفت: ثابت شده سرطان دهانه رحم ارتباط مستقیمی با عفونت ویروس پاپیلوما دارد و واکسن HPV از سرطان سرویکس یا همان سرطان دهانه رحم پیشگیری می کند.

طرح واکسیناسیون سرطان سرویکس یک پروژه ملی است

وی با بیان اینکه اجرای طرح واکسیناسیون سرطان سرویکس یک پروژه ملی است، اضافه نمود: حمایت خیریه ها از این پروژه ملی دربرگیرنده تبلیغات، آموزش و توجیه جامعه هدف است.

مهرابی بهار گفت: طرح واکسیناسیون سرطان دهانه رحم در حال اجرا است اما تا ریشه کنی این سرطان خیلی فاصله داریم.

وی اضافه نمود: در حال حاضر تزریق واکسن در حد موردی است، اما امیدواریم بتوانیم تمام دختران و بانوانی را که در سن باروری قرار دارند با آگاهی و آموزش به واکسینه شدن ترغیب کنیم.

مطالبه عمومی خیریه ها برای کاهش ریسک فاکتورهای سرطان

مدیرعامل شبکه خیرین حوزه سرطان در ادامه با اشاره به طرح مجلس برای کاهش مالیات بر دخانیات، گفت: ابتلای افراد به سرطان ریه به علت مصرف دخانیات ثابت شده است و کم شدن مالیات بر آن اقدامی مؤثر در شتابدهی به افزایش نرخ سرطان است، از این رو در تلاشیم با مطالبه عمومی باعث کاهش عوامل خطرساز مرتبط با سرطان ریه از طریق اقدامات منجر به کاهش مصرف مواد دخانی در کشور شویم.

بیشتر بخوانید:

  • هر 45 دقیقه یک زن ایرانی به سرطان پستان مبتلا می شود | جراحی قابل حذف از مسیر درمان نیست | در دهه آینده شاهد جوان شدن مبتلایان این سرطان خواهیم بود
  • 2 عامل ابتلا به شایع ترین سرطان زنانه | مهمترین راه کاهش این نوع سرطان چیست؟

3 فاکتور مهم در ابتلا به سرطان

وی اضافه نمود: آلودگی های زیست محیطی، آلودگی های آب و هوا و نحوه تولید برخی محصولات غذایی از جمله عوامل افزایش ریسک ابتلاء به سرطان است که قانونگذاری برای یافتن راه مقابله با آنها مورد مطالبه جدی خیریه ها است.

معاون برنامه ریزی و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی مکسا گفت: خیریه ها علاوه بر اینکه به سیر درمان بیماری و تشخیص زودهنگام کمک می کنند، در حوزه پیشگیری از سرطان هم ورود کرده اند و سعی دارند ضمن تعامل با نهادهای قانونگذار، ریسک فاکتورهای محیطی را که باعث بروز سرطان می شوند، از محیط زندگی حذف کنند یا مخاطرات آن را کاهش دهند.

مدیرعامل شبکه ملی خیرین حوزه سرطان با اشاره به برگزاری دومین همایش ملی سرطان در روزهای 6 و 7 بهمن با حضور بیش از 27 خیریه فعال در حوزه سرطان، اضافه نمود: شبکه ملی خیرین این فضا را ایجاد کرده است که صدای بیماران مبتلا به سرطان باشیم و قوانین حمایتی را درباره بیماران مبتلا به سرطان در نظام سلامت به سرانجام برسانیم.

مدیریت بیماران مبتلا به سرطان در سامانه یکپارچه/ معرفی 3 مرکز جامع رادیوتراپی در کشور

مهرابی بهار از راه اندازی سامانه مدیریت جامع و بهینه بیماران مبتلا به سرطان خبر داد و گفت: در این سامانه پرونده الکترونیک سلامت بیماران و کمک هایی که هر خیریه به بیمار می دهد ثبت می شود، تا بیماران در کمترین زمان تعیین تکلیف شوند و لزومی به مراجعه مکرر به خیریه ها نداشته باشند.

وی اضافه نمود: نکته بعدی زنجیره مدیریت بیمار است تا از همپوشانی یا موازی کاری در خیریه ها جلوگیری شود. مثلاً ممکن است بیماران در تأمین هزینه های دارو و درمان مشکل داشته باشند، برخی اوقات توانایی تأمین هزینه را دارند، اما دسترسی به دارو ندارند و زمانی فرا می رسد که برای رادیوتراپی نیازمند یک مرکز جامع رادیوتراپی هستند که مهرانه زنجان، انکولوژی امام رضای مشهد، بیمارستان امام حسن مجتبی دزفول جزو سه مرکز بسیار مهم رادیوتراپی کشور هستند که به این بیماران خدمات حمایتی می دهند.

به گفته مهرابی بهار، محل اسکان، تغذیه مناسب، توانبخشی، روانشناسی و مراقبت های حمایتی و تسکینی از دیگر نیازهای بیماران مبتلا به سرطان است.

وی اضافه نمود: تلاش شبکه ملی خیرین حوزه سرطان این است که بتوانیم تمام نیازهای افراد مبتلا به سرطان را در کنار همدیگر با حمایت خیریه های مختلف رفع کنیم.

سرطان های ویژه زنان در ایران در حال افزایش است

آمار مبتلایان به سرطان های ویژه زنان از جمله سرطان دهانه رحم (سرویکس) در منطقه ها مختلف ایران در حال افزایش است در حالی که این نوع سرطان با تزریق واکسن ویروس پاپیلومای انسانی قابل کنترل و ریشه کنی است.

ویروس پاپیلومای انسانی، شایع ترین عامل عفونت ویروسی دستگاه تناسلی است که بیش از صد گونه آن شناخته شده است. تظاهرات آلودگی به این ویروس از یک عفونت بی علامت تا ضایعات سرطانی متغیر است.

منبع: همشهری آنلاین

به "افزایش سرطان های ویژه زنان در ایران ، 3 فاکتور مهم در ابتلا به انواع سرطان ها ، اجرای طرح ملی واکسیناسیون زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سرطان های ویژه زنان در ایران ، 3 فاکتور مهم در ابتلا به انواع سرطان ها ، اجرای طرح ملی واکسیناسیون زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید