اقدام تازه الزرفی برای جلب حمایت مجلس عراق

به گزارش مجله کامپیوتر، فارس نوشت: مأمور تشکیل کابینه عراق، تیم مذاکره کننده ای برای جلب حمایت اکثریت گروه های سیاسی در مجلس عراق ایجاد کرد.

اقدام تازه الزرفی برای جلب حمایت مجلس عراق

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یک منبع نزدیک به عدنان الزرفی مامور تشکیل کابینه عراق خبر داد که او یک تیم مذاکره کننده متشکل از شخصیت هایی از نجف اشرف و اعضای سابق مجلس عراق تشکیل داده است.

پایگاه خبری موازین نیوز عراق به نقل از این منبع گفت: تشکیل تیم مذاکره کننده نشانه این است که الزرفی به فکر انصراف از ماموریت تشکیل کابینه نیست.

منبع مذکور گفت: تیم الزرفی از سیاستمداران، اعضای سابق مجلس و شخصیت های شناخته شده نجف اشرف تشکیل شده و نخست وزیر کار خود را از طریق این تیم برای مذاکره با گروه های سیاسی آغاز کرده است تا اکثریت مجلس را برای حمایت از او و رای اعتماد به کابینه اش را کسب کند حتی اگر برخی جریان ها همچنان به مخالفت خود ادامه دهند.

موازین نیوز همچنین امروز به نقل از یک وزیر عراقی آورده است که مقتدی الصدر و حیدر العبادی همچنان بر موضع خود در مخالفت با الزرفی اصرار دارند و با دیگر گروه های معارض به دنبال جایگزین کردن شخص دیگری به جای الزرفی هستند.

او در عین حال مواضع عمار الحکیم و فراکسیون وی را خاکستری و غیر واضح خواند و درباره نوری المالکی رهبر ائتلاف دوله القانون هم گفت که نشانه های مثبتی از تغییر در مواضع خود درباره مخالفت با الزرفی ایجاد شده و طی دو روز آینده همه چیز روشن می شود.

معرفی شدن عدنان الزرفی استاندار اسبق نجف اشرف در عراق برای تشکیل دولت جدید از سوی رئیس جمهور این کشور با مخالفت گروه های شیعی از جمله ائتلاف هادی العامری، نوری المالکی، فالح الفیاض و حزب الفضیله روبرو شده بود و جریان الحکمه عراق نیز تا حدی مخالفت خود را با این شیوه انتخاب نامزد نخست وزیر اعلام داشته بود.

برهم صالح رئیس جمهور عراق 27 اسفند ماه طی مراسمی عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد. پیش از الزرفی محمد توفیق علاوی برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که در این امر ناکام ماند.

الزرفی از اعضای فراکسیون النصر به رهبری حیدر العبادی (نخست وزیر سابق) در مجلس عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه های مجلسی به راه انداخته است.

او از زمان مکلف شدن طبق قانون 30 روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند که با وجود مخالفت گروه های اصلی شیعی که اکثریت را در مجلس تشکیل می دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می رسد.

الزرفی در حال حاضر نماینده مجلس عراق و دبیرکل حزب حرکه الوفاء العراقیه است که دارای 8 کرسی در شورای استانداری نجف و دو کرسی در مجلس عراق است.

او در سال های 2004 تا 2005، 2009 تا 2012 و 2012 تا 2014 استاندار نجف بود. از سال 2006 تا 2009 نیز معاون اداره اطلاعات در وزارت کشور عراق بود.

گفته می شود الزرفی در سال 2004 از سوی سوی پل برمر حاکم آمریکایی عراق برای استانداری نجف انتخاب شد و در همان زمان به مبارزه با کلیه گروه های مسلح در این استان و خلع سلاح آنها متعهد شد.

انتهای پیام/خ

منبع: خبرآنلاین

به "اقدام تازه الزرفی برای جلب حمایت مجلس عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام تازه الزرفی برای جلب حمایت مجلس عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید