واکنش آمریکا به حملات ترکیه به عراق

به گزارش مجله کامپیوتر، فارس نوشت: سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از حملات هوایی ترکیه به یک اردوگاه پناهجویان در عمق خاک عراق ابراز نگرانی کرد.

واکنش آمریکا به حملات ترکیه به عراق

به نوشته روزنامه جروزالم پست حمله ترکیه با استفاده از پهپادهای رزمی در عمق خاک عراق باعث ترس و وحشت غیر نظامیان و تردیدها مبنی بر حمله محتمل ترکیه به سایر کشورها می گردد.

توماس گرینفیلد سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در این زمینه گفت :من برای مقام های ترکیه روشن کردم که هر حمله به غیرنظامیان در اردوگاه پناهجویان مخمور، نقض قوانین بین المللی و بشردوستانه است. من به شدت نگران خشونت در نزدیکی این اردوگاه هستم و از همه طرف ها می خواهم که به حقوق پناهندگان احترام بگذارند.

سیروان بارزانی فرمانده نیروهای پیشمرگه در جبهه مخمور-گوور، در زمینه حمله جدید ترکیه گفت: این یک حمله هوایی بود که نزدیک اردوگاه پناهندگان مخمور انجام شد و طبق اطلاعات تایید شده، سه نفر کشته شده اند.

این در حالی است که رئیس جمهور ترکیه عصر یکشنبه از تداوم حملات به عمق خاک عراق و علیه محل تجمع تروریست های پ ک ک اطلاع داد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در این زمینه گفت: اجازه نمی دهیم یک گروه خیانتکار از اردوگاه مخمور به عنوان مرکز عملیات تروریستی استفاده کند. ما تروریسم را ریشه کن می کنیم.

وی از حمله پیروز نیروهای اطلاعاتی ترکیه علیه یکی از اعضا ارشد گروه تروریستی پ ک ک با نام مستعاردکتر حسین در روز شنبه اطلاع داد.

گروه پ ک ک که در 35 سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می گردد. ترکیه می گوید که شبه نظامیان پ ک ک مسئول مرگ بیش از 40 هزار نفر از شهروندان ترکیه از جمله زنان و بچه ها هستند.

رجب طیب اردوغان اخیرا در گفت وگو با شبکه خبری تی آرتی با هشدار به عراق گفته بود که ترکیه می تواند به یک اردوگاه که مبدل به محل استقرار شبه نظامیان کرد شده و مکان امنی برای آن ها ایجاد نموده ، حمله نظامی کند.

یک مقام ارشد عراقی در این زمینه گفت که ترکیه هفته گذشته بابت فعالیت های تروریستی اعضای پ ک ک در مخمور علیه ترکیه به بغداد شکایت کرد. این مقام عراقی گفت، فرماندهان امنیتی و مقام های محلی شکایت ترکیه را آنالیز کردند و به دولت عراق گفتند که اردوگاه مخمور توسط نیروهای پ ک ک کنترل نمی گردد. سخنگوی دولت عراق تا به امروز از اظهار نظر در این زمینه خودداری نموده است.

این اردوگاه در دهه 1990 زمانی که هزاران کرد از ترکیه با ترغیب پ ک ک از مرز عبور کردند، تاسیس شد. اردوگاه مخمور سال قبل هدف حملات هوایی ترکیه نهاده شد.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "واکنش آمریکا به حملات ترکیه به عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش آمریکا به حملات ترکیه به عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید