ایران با ثبت برنامه پاسداری از خوشنویسی الگویی جهانی را ارائه کرد

به گزارش مجله کامپیوتر، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، ایران با ثبت برنامه پاسداری از خوشنویسی الگویی جهانی را ارائه کرد.

ایران با ثبت برنامه پاسداری از خوشنویسی الگویی جهانی را ارائه کرد

مرتضی رضوانفر گفت: در حوزه میراث ناملموس سه لیست ثبتی شامل لیست میراث معرف یا زنده، لیست میراث در خطر و لیست فعالیت های پاسدارانه وجود دارد، از آنجا که هدف کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس توسعه لیست سوم و تشویق ملت ها به حفاظت از این میراث است لذا هرساله موفقترین کشورها را به عنوان الگوی فعالیت، به دنیایان معرفی می نماید و به همین علت است که کشورها بیشترین رقابت را برای ثبت در این لیست دارند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اضافه نمود: ثبت میراث فرهنگی ناملموس در دو لیست معرف میراث فرهنگی ناملموس (زنده) و لیست میراث فرهنگی ناملموس نیازمند پاسداری فوری (در خطر) به دارایی های جوامع برمی گردد و حتی تا کنون بسیاری از کشورهای ضعیف در این دو لیست پرونده داشته اند، اما نتوانسته اند در لیست برنامه ها، طرح ها و فعالیت های پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس که هدف اصلی کنوانسیون است پرونده ارائه نمایند، زیرا این نوع از ثبت به توانایی کشورها به موضوع حفاظت از میراث ناملموس برمی گردد و همان گونه که اشاره کردم غیر از دارایی باید توانایی نیز اثبات گردد.

او توضیح داد: در ایران هنر خوشنویسی به شکل کم نظیری گسترده است و همه به شکل خودجوش از افراد و خانواده ها گرفته تا سازمان های مردم نهاد، آموزش و پرورش، مساجد و مراکز فرهنگی هنری در سراسر ایران این هنر را آموزش و ترویج می دهند و به نسل آینده منتقل می نمایند، در حقیقت در دوره ای که دنیا به علت تکنولوژی های تازه نگران حذف قلم و نوشتار است، ایران شبکه ای بزرگ و فعال در خوشنویسی ارائه نموده است.

افتخاری که مورد انتقاد نهاده شد

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: اگر جامعه هنری از ارزش فوق العاده ثبت خوشنویسی اطلاع پیدا نمایند، امیدوارانه تر و استوارتر در این جهت قدم خواهند گذاشت.

او بیان کرد: طبق مفاد کنوانسیون برای حفاظت از یک اثر ناملموس، اولین و مهمترین کار ارتقای آگاهی مردم و حاملان عنصر از اهمیت و روش های نگهداری است، چون میراث ناملموس یک موضوع مردمی و حفاظت از آن نیز غالبا به دست مردم است، به نظرم عدم اطلاع رسانی ما به جامعه هنری سبب شد یک کار با ارزش و شایسته تقدیر در یونسکو به وسیله بعضی از هنرمندان به عنوان نقطعه ضعف تلقی گردد.

رضوانفر توضیح داد: باید دستگاه ها و وزارتخانه های متولی هنر خوشنویسی مانند فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان هنر، فرهنگسراها، انجمن خوشنویسان زمینه ای را برای ایجاد یک گفت وگو درباره ثبت برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی ایران فراهم نمایند تا علاوه بر برطرف سوتفاهم های ایجاد شده، نظرات خود را برای معرفی بیشتر و ترویج روشهای حفاظتی در سطح ایران و دنیا ارائه دهند.

منبع: همگردی

به "ایران با ثبت برنامه پاسداری از خوشنویسی الگویی جهانی را ارائه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران با ثبت برنامه پاسداری از خوشنویسی الگویی جهانی را ارائه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید