به این 3 علت خاک گیاهان آپارتمانی کپک می زند

به گزارش مجله کامپیوتر، اگر روی خاک گلدان هایتان لکه کپک می بینید، زیاد تعجب نکنید. به دلایلی گاهی روی خاک کپک می زند و غیر معمول نیست، شما راحت می توانید از شر آن خلاص شوید. قبل از احیای خاک، اما بهتر است که دلایل ایجاد شوره سفید و کپک را روی خاک بدانید:

به این 3 علت خاک گیاهان آپارتمانی کپک می زند

آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد معمولاً یک کپک سفید و پودری یا شوره روی لایه بالایی خاک تشکیل می دهد، زیرا خاک برای مدت طولانی و بیش از اندازه مرطوب مانده است. بعضی از گیاهان نسبت به سایرین به آب کمتری احتیاج دارند، بنابراین باید احتیاج آبی هر گیاه را خوب بشناسید.

زهکشی نامناسب

اگر آب اضافی بعد از آبیاری نتواند تخلیه گردد، باعث تجمع رطوبت در خاک می گردد که می تواند منجر به کپک زدن گردد. مطمئن شوید که گیاه شما در گلدانی قرار گرفته است که کف آن سوراخ زهکشی دارد. اگر اینطور نیست، گیاه را از نو با زهکشی مناسب در گلدان قرار دهید. با زهکشی آبی که به وسیله خاک جذب نگردد، به جای گیر کردن در ته گلدان از آن خارج می گردد.

خاک آلوده

خاکی که برای گلدان استفاده می کنید باید کاملاً استریل و سالم باشد، اگر خاک گلدان شما موقع قرار دادن گیاه در خاک آلوده و مقداری کپک داشته باشد، به همین علت خاک شوره و کپک می زند.

چگونه از شر کپک در خاک گیاهان آپارتمانی خلاص شویم؟

خاک آلوده را با قاشق تمیز جدا کنید

معمولاً کپک یا شوره فقط روی لایه بالایی خاک است. وقتی متوجه این شوره شدید، یک قاشق تمیز بردارید و خاک آلوده را بردارید. خاک شوره زده را جدا و دور بریزید.

گیاه خود را در یک منطقه آفتابی قرار دهید

کپک در مکان های تاریک بیشتر رشد می نماید. اگر گیاه خود را در آفتاب قرار دهید، خاک بیشتر خشک می گردد و رشد کپک را سخت تر می نماید. سعی کنید گیاه خود را نزدیک پنجره قرار دهید تا در طول روز وقت داشته باشد که خشک گردد.

فاصله آبیاری را زیاد کنید

قبل از آبیاری مجدد صبر کنید تا خاک خوب خشک گردد. از آنجایی که آبیاری بیش از حد عامل اصلی کپک زدن است، سعی کنید با فاصله کم آبیاری نکنید و برنامه آبیاری خود را کمی کاهش دهید. بهتر است برای گیاهان آپارتمانی صبر کنید تا 2 تا 3 سانتیمتر از سطح خاک کاملاً خشک گردد.

برای بهبود جریان هوا، فن را راه اندازی کنید

گاهی اوقات، خاک به علت مرطوب بودن بیش از حد، کپک می زند. شما می توانید با قرار دادن یک فن در نزدیکی گلدان های خود و روشن نگه داشتن آن، جریان هوا را بهبود بخشید و از تجمع رطوبت جلوگیری کنید. این کار به ویژه در فضا های کوچک و گرم مانند گلخانه ها تاثیرگذار است.

اگر کپک از بین نرفت، گیاه را با خاک تازه بکارید

گاهی اوقات، اندازه کپک زیاد است و به راحتی از بین نمی رود. در این حالت گیاه را از گلدان بیرون بیاورید و خاک آلوده را داخل سطل زباله بریزید و گلدان را بشویید و با الکل ضدعفونی کنید. سپس خاک تازه بریزید و گیاه را دوباره بکارید.

آیا کپک گیاهان برای انسان مضر است؟

اگر به کپک حساس هستید ممکن است مضر باشد. کپک سفید پودری که در خاک گیاهان آپارتمانی تشکیل می گردد معمولا برای بیشتر افراد مسئله ای ایجاد نمی نماید. با این حال، اگر متوجه شدید که دچار آبریزش بینی و چشم، سرفه، سوزش گلو، سردرد یا مسائل پوستی هستید، کپک می تواند مضر باشد. سعی کنید مشکل کپک را حل کنید تا متوجه شوید آیا علائم شما از بین می رود یا خیر.

یک ضد قارچ طبیعی برای گیاهان چیست؟

روغن چریش

روغن چریش یک روغن طبیعی است که از درخت چریش تهیه می گردد و مطالعات نشان می دهد که خواص ضد قارچی دارد. اگر متوجه شدید که خاک یا گیاهان شما دائماً با قارچ مبارزه می نمایند، یک بطری روغن چریش بردارید و طبق دستورالعمل آن روی گیاهان و خاک خود اسپری کنید.

دارچین

تحقیقات نشان می دهد که دارچین می تواند به عنوان یک ماده ضد قارچ طبیعی استفاده گردد. برای استفاده از دارچین، آن را روی خاک گیاه باشید تا از بروز کپک و قارچ جلوگیری گردد.

منبع: همشهری

منبع: فرارو

به "به این 3 علت خاک گیاهان آپارتمانی کپک می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به این 3 علت خاک گیاهان آپارتمانی کپک می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید